עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

חוות סוסים הבית של יעל - התמחות ברכיבה טיפולית ורכיבה מערבית
חוות סוסים באווירה מיוחדת ואינטימית
התמחות ברכיבה טיפולית ורכיבה מערבית
ימי הולדת וערבי צוות באווירה יחודית
מושב שדי חמד
ליד כפר סבא

לפרטים: יעל 0506676603
www.yaelfarm.co.il
facebook.com/yaelhorsefarm
Instagram #yaelfarm
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
יוני 2013  (2)
רכיבה טיפולית , למי היא נועדה?
25/06/2013 09:10
הבית של יעל
רכיבה טיפולית, ביטחון עצמי, קשב וריכוז

אנשים רבים שואלים אותי מהי רכיבה טיפולית? עבור מי היא מיועדת? וכיצד יכול בע"ח כמו סוס לסייע בהתמודדות עם הקשיים השונים העומדים בפני ילדיהם.

לכן החלטתי לתת סקירה קצרה של התחומים השונים להם מיועדת הרכיבה הטיפולית והאופן שבו היא עובדת . התחומים העיקריים בהם מתעסקת הרכיבה הנם: התחום המוטורי, התחושתי, התקשורתי, הלימודי והרגשי.


רכיבה על סוסים במהותה היא טיפולית ומבוססת על הקשר שבין האדם והסוס ועל הפעילות הגופנית הקשורה ברכיבה.
באמצעות הרכיבה וההימצאות בקרבת הסוס, מתבצע טיפול בסביבה לא מאיימת, המעודדת התפתחות אישית וחברתית.
מפגשים טיפוליים עם סוסים נושאים יתרונות שונים לדוגמא: לעיתים קרובות מתווכים ומאפשרים פיתוח קשר טיפולי עמוק ומשמעותי בין המטופל למטפל.

הרוכב- המטופל לומד לשפר את יכולותיו המנטליות והחברתיות ע"י לימוד מיומנויות רכיבה , שליטה בסוס וטיפול בו. הקרבה לסוסים והקשר עימם מעלים השלכות מעולמו הפנימי של המטופל. 
בשל העובדה שסוסים הנם בע"ח גדולים ועוצמתיים והשהייה בקרבתם מצריכה הקפדה על כללי בטיחות קפדניים ומסגרת שתמנע מצבי סכנה, נוצרת סיטואציה שמאפשר פיתוח מיומנויות כגון, אחריות ושליטה עצמית, משמעת,יצירת גבולות,מודעות אישית וסביבתית.

הרכיבה הטיפולית מתמקדת במספר תחומים :

* התחום המוטורי- שימור ושיפור טווחי תנועה, חיזוק שרירי הגוף וויסות כוח, שיפור בשיווי המשקל, יציבה ועוד...

* התחום התחושתי- שיפור חוש הכיוון וההתמצאות במרחב, רצף תנועה, זמן תגובה ועוד...

* התחום התקשורתי-יצירת קשר עין, יכולת ביטוי, שפה-הגייה ומבנה משפט, שפת גוף ועוד

* התחום הלימודי- שיפור היכולות האקדמיות( בהתאם לסוג הליקוי) ע"י תרגילים ועזרים לימודיים. שיפור הקשב והריכוז, הורדת האימפולסיביות והעלאת סף התסכול, שיפור הזיכרון, התארגנות מחשבתית והפשטה.

* הרכיבה הטיפולית מסייעת בבניית ביטחון עצמי ומודעות עצמית משפרת את המוטוריקה הגסה והעדינה (חשוב במיוחד כהכנה לכיתה א'), משפרת את שיווי משקל והיציבות, מפתחת מודעות גוף והתמצאות במרחב, יוצרת שיפור בטווחי תנועה ונותנת לרוכב הרגשת חופש ועצמאות מיוחדת .מקדמת מטופלים הסובלים מלקויות פיזיות, עובדת על נרמול טונוס השריר (מתח השריר), הנשימה והדיבור,
 

איך זה עובד ?
המהות של הטיפול ברכיבה היא שהסוס מקבל ללא תנאי את הקשר עם המטופל, אינו שופט אותו וקבלתו אינה מותנית. החוויה הייחודית לרכיבה, לסביבת האורווה ולקשר עם הסוס, יוצרת סביבה טיפולית ייחודית בה פוגש המטופל סיטואציות שונות בהן הוא נתקל גם בחיי היום יום של ובעזרת שיקוף המצב ,הבנתו וחיפוש  אחר דרכי התמודדות מגוונות יכול המטופל לסגל לעצמו דרכי התמודדות גם במצבים דומים..

הסוס הוא בעל חיים גדול וחזק ולכן אם ברצוננו ליהנות מהקשר איתו- לרכב ולטפל בו, עלינו ללמוד כיצד לתקשר איתו. 

במהלך מפגשי הרכיבה הטיפוליים מתרגלים ומשפרים מיומנויות חברתיות שונות, בין היתר- שפת גוף, טון דיבור, ויסות כוח, בקשה ונתינה, קשר עין ומגע. 

לרכיבה על הסוס יתרונות טיפוליים רבים:

המגע עם הסוס מספק מקור חום ואהבה, גרייה חושית ומהווה בסיס לתהליכי למידה והתפתחות. 

תנועת הסוס היא תלת ממדית ומאפשרת לרוכב לפתח תדמית גוף, תנועה ותחושה מרחבית וכך להגיב באופן הדומה לתגובת הגוף של אדם בריא בזמן הליכה. 

התרגילים המשולבים בתנועת הסוס משפרים בין היתר את שיווי המשקל, ארגון ושליטה בתנועות הגוף, התפתחות מוטורית ומודעות גוף. הישיבה על הסוס בתנועה, הצורך לשמור על יציבות ולבצע את המשימות, מגבירה את הצורך והיכולת לרמת קשב וריכוז גבוהה יותר וכל זאת בדרך ובסביבה מיוחדת מהנה ומאתגרת.


0 תגובות
טיפול בהפרעות קשב וריכוז באמצעות רכיבה טיפולית
18/06/2013 09:06
הבית של יעל
שיפור הקשב והריכוז, רכיבה טיפולית

רכיבה טיפולית היא דרך חוויתית, חינוכית ולימודית הבאה לתת מענה לילדים ומבוגרים המעונינים לשפר את איכות חייהם במישורים השונים.

בתחום של הפרעות קשב וריכוז ולקויות למידה נוספות , הרכיבה הטיפולית מסייעת ע"י כך שבזמן המפגש הטיפולי, נוצרות בין המטופל לסוס סיטואציות שונות המדמות סיטואציות בהן נתקל המטופל-הרוכב במהלך חייו , בעת הרכיבה מקבל המטופל מהמטפל כליים להתמודדות עם מצבים אלה במטרה לאפשר לו להשתמש בכלים אלו ולהתמודד עם מצבים דומים בחייו.

בנוסף הרכיבה הטיפולית ורכיבה ככלל, דורשת מהמטופל- הרוכב, פיתוח של יכולת התארגנות במרחב, ריכוז, ותכנון, עבודה ותרגול צרכים אלו במהלך מפגשי הרכיבה הטיפולית משפרים את ביצועיו של המטופל הרוכב בתחומים אלו ומשפיעים על התחומים הנ"ל גם בחייו של המטופל מחוץ לרכיבה בכך שהם מגדילים את טווחי הריכוז והקשב, ונותנים כלים לשיפור ההתארגנות.
באמצעות הרכיבה וההימצאות בקרבת הסוס, מתבצע טיפול בסביבה לא מאיימת, המעודדת התפתחות אישית וחברתית.
מפגשים טיפוליים עם סוסים נושאים יתרונות שונים .
הרוכב- המטופל מאותגר לשפר את יכולותיו המנטליות והחברתיות ע"י לימוד מיומנויות רכיבה , שליטה בסוס וטיפול בו. הקרבה לסוסים והקשר עימם מעוררים השלכות מעולמו הפנימי של המטופל.
בעת המפגש עם הסוס, המטפל יכול לזמן מצבים שמעוררים רגשות שונים כגון פחד, קנאה ורגשות נוספים וכן התנהגויות שאופיניות למטופל בחיי היום יום.
העלאת רגשות הנ"ל נותנת לגיטמציה לביטוי מילולי של רגשות אלו ואחרים וכך גם ההתמודדות עם המצבים השונים המאפשרת למטופל ללמוד דרכים נוספות להתמודדות עם הקשיים בהם הוא נתקל.
עם העלאת המצבים הנ"ל והשיקוף המובא  ע"י הסוס והמטפל בפני המטופל מתחילה להתפתח אצל המטופל- הרוכב מודעות עצמית.

מודעות זו מאפשרת לו להבין מה הם הגורמים, המצבים בהם מופיע הקושי ומה הן ההשלכות ומהם הדברים שיעזרו לו להתמודד .

בנוסף לפיתוח המודעות הרכיבה עובדת על מישורים נוספים המשמשים כמישורים תומכים לקשיי הקשב והריכוז:

  • התחום המוטורי-  חיזוק שרירי הגוף וויסות כוח, שיפור בשיווי המשקל, יציבה.
  • התחום התחושתי- שיפור חוש הכיוון וההתמצאות במרחב, רצף תנועה, זמן תגובה.
  • התחום התקשורתי-יצירת קשר עין, יכולת ביטוי, שפה-הגייה ומבנה משפט, שפת גוף.
  • התחום הלימודי- שיפור היכולות האקדמיות ע"י תרגילים ועזרים לימודיים. שיפור הקשב והריכוז, הורדת האימפולסיביות והעלאת סף התסכול, שיפור הזיכרון, התארגנות מחשבתית והפשטה.

חיזוק כללי של הגוף יאפשר השארות ארוכה יותר בתך משימה מה שיאפשר עבודה על אופן הביצוע שלה, התיכנון שלה , פרוקה לשלביה השונים וחיבורה לרצף תנועתי , התמודדות עם הקושי שבה יעלה את סף התסכול ולירידה באימפולסיביות, כמו כן כל הנ"ל , מסייע בבנית הביטחון העצמי ושיפור הדימוי העצמי.

0 תגובות