עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
מענה לשאלות פוסט מספר 8
21/05/2017 16:38
Alex Don
1. א. מדוע כשלונות חשובים לחדשנות בארגונים?

בעולם מודרני כמו היום , חדשות מתפשטות תוך שניות , טכנולוגיות משתנות , ארגונים גדלים הכלכלה גדלה  - לכן ככל שהמשק גדל כך גדלים כמות הטעויות שארגונים נוטים לעשות , בגישה של היום הארגונים רואים את הטעות כהזדמנות חדשה ללמוד ממנה ולא כמשהו שנוצר על מנת להכשיל את הארגון. עוד טרם פתיחת פרוייקט מסויים הארגונים מחשבים את ההפסדים או בעיות כאלה ואחרות שלא תמיד צפויות וטרם כניסה לפרוייקט כל הדברים הנ׳׳ל נלקחים בחשבון על מנת שיוכלו לנתח את המקרים בהם היה כשל מסויים עצם יוכלו לפרוץ עוד יותר . 

ב. כיצד מתגמלים בטויוטה על חדשנות ואת מי מתגמלים?
חב' טויוטה מאמינה בגישה "האמריקאית" , אולי מפני פיתוח אמריקאי או הצלחה אדירה במדינה הנ׳׳ל , אך הם מאמינים בתגמול קבוצתי ולא בתגמול אישי - עמלות וכד . 


2.על פי המאמר המצורף על אוקיינוסים כחולים בישראל: איזה תהליך חדשני גרם לחברת בגיר להצליח בחו"ל?

חשוב להגיד כי על מנת להצליח בחו׳׳ל חברת בגיר נתקלה בכמה קשיים עיקריים , עד שנת 2000 החברה יצרה חליפות , לחברה היה לקוח עיקרי ראשי שנתקל בקשיים רבים וכתוצאה מכך  החברה נאלצה להוריד את המחירים על מנת להצליח לשרוד ולהשאר בשוק. לאחר מכן אחרי החלטות רבות מנכ׳׳ל החברה קיבל החלטה מאוד חשובה לצאת לשוק חדש וכך בעצם לנסות ולזכות בקהל יעד חדש .
לאחר מכן החברה יצאה בגימיק חדשני שהוא יצירת חליפה שניתנת לכביסה ביתית , וכך יצרה מוצר חדש ומבוקש מאוד . 
פעולה זו ללא ספק הייתה פעולה חשובה ועיקרית בחברה אשר כבשה לקוחות רבים וגרמה לחברה להצליח  3 .הסבירו מה גורם להיווצרות מודל "סנפיר הכריש" באימוץ מוצר חדשני:

מודל מודל "סנפיר הכריש" מבטאת את מחזור חיי מוצר מרגע כניסתו לשוק.
ישנם 5 שלבים עיקריים  אשר יוצרים צורה מעין סוג של סנפיר של כריש .
בשלב הראשון יש את הממציאים שממציאין רעיון  והם הראשונים לרכוש מוצר לצורך ניסויים ,מדובר במעט מאוד אנשים . בשלב השני יש את המפתחים הראשוניים שהם בעצם הקהל השני שרוכש את המוצר זה בעצם יוצר מעין ביקוש ועלייה ברוכשים .
לאחר מכן יש את הרוב המקדים שמדובר בעצם ברוב האוכלוסיה ולאחר מכן מתרחשת ירידה גדולה , מה שעצם מסביר את זה הוא שיוצא ככל הנראה מוצר חדש והם רצים לרכוש אותו .
0 תגובות
מענה לשאלות פוסט מספר 7
09/05/2017 13:45
Alex Don
1 .אתם עובדים בארגון שהחליט להיעזר במיקור המונים לצורך פיתוח רובוטים חדשים. באיזה תחום לדעתכם החליט הארגון שכדאי לו להיעזר במיקור המונים ?. נא לנמק. 

הייתי מניח כי השימוש במיקור המונים יבוצע עוד טרום הפיתוח של הרובוטים , החברה תשתמש במיקור המונים על מנת לבצע מחקרים שונים כגון בירור צרכים , לימוד אוכלוסיות דמוגרפיות שונות ועוד . כאשר יבוא הזמן ונצתרך לפתח את הרובוטים הייתי נותן לבחור לקהל הרחב את העיצוב של הרובוט , מכיוון שהצרכנים שלנו הם משפחות ובמשפחות ישנם ילדים ,העיצוב החיצוני משחק משחק חשוב על מנת להשתלב בחברה בצורה טובה ביותר ולא לגרום לפחדים או אי השתלבויות במשפחות . 
בנוסף הייתי מבצע מיקור המונים כפיילוט כאשר הרובוט כבר מוכן הייתי נותן לשימוש בכמה אלפי משפחות והייתי מבצע תחקיר ולימוד על ההסתגלות והשיפור . 

2.עליכם לבצע תחזית לגבי סיכויי ההצלחה היחסית של שלושה מוצרים המיועדים לשוק מסויים. באיזו שיטה תבחרו ? נא לנמק

השיטה בה הייתי משתמש ללא ספק הינה חוכמת המונים  
השיטה ללא ספק אחת היעילות , מבוצעת בצורה הכי טובה לדעתי על ידי  אסימונים או / ו גיליון ציונים . 

3 .מהם הסיכונים במימון סטארטאפ בשיטה של מימון המונים

השיטה של מימון המונים אומנם בעלת כמה יתרונות משמעותיים אשר מאוד מתאימים לפיתוח סטארטאפים כגון - השגה של כסף רב במהירות מאוד גבוהה , אך ישנם גם סיכונים רבים בשיטה . 
ישנה חשיפה מוקדמת  אשר יוצרת מצב של חשיפת הפטנט לארגונים שונים , וכך יכול להווצר מצב של העתקת פטנט או ייצור מוצר דומה .
0 תגובות
מענה לשאלות פוסט מספר 6
03/05/2017 10:21
Alex Don
האם מישהוא אי פעם תהה , מה יקרה אם נאבד את הידע שלנו ? 
אני חושב שלכולם עברה מן מחשבה כזאת אך הרוב שכחו ממנה מהר מאוד והמשיכו להתעסק בחייהם הפרטיים , לעומת אנשים בודדים בעולם אשר השקיעו מאמץ וזמן רב בלענות על השאלה : האם הידע שלנו נשמר ? האם זה נעשה בדרך טובה ? מה יהיה אם יקרה אסון ? ועוד שאלות רבות העסיקו את החוקרים הללו אשר דנו במקרים הקיצוניים , הביעו ביקורת על המצב הקיים , ואף הציעו כמה חלופות ראויות בעיניהם לשימר ידע . 

עד לפני 60-80 שנה רוב העולם התנהל על פי ספרים , רשומות , אינציקלופדיות על מנת ללמוד , להשכיל , לפתח ולבנות . ספרים רבים שימשו את האנושות והביאו אותה להתפתחות מאוד רצינית וגדולה , ביניהם צמחו מדענים גדולים כמו לאונרדו דה וינצי , ניוטון , איינשטיין ועוד , כל החוקרים ביססו את הידע שלהם על פי ספרים וסיפרו את התגליות שלהם גם כן על ידי דפים . 
שימור הידע נעשה בצורה אומנם לא הכי בטוחה מכיוון שספרים ניתן להשמיד בקלות רבה , יש צורך עה גדולה על מנת לשמר ידע כגון חיטוב עצים , ייצור דיו , בתי דפוס וכו׳ 
במאה ה 20 העולם של שימור הידע עבר תפנית רצינית ביחד עם המצאותו של מחשב , רבים יגידו כי זאת פרצת דרך ואין יותר צורך בשימור ידע על גבי דפים . 
אך הביקורתיים יגידו כי אין זה נכון - אומנם עכשיו אין צורך בעצים , דיו וכו אך ישנו צורך באנשים עם השכלה (לא שזה דבר רע אך פשוטי העם לא ידעו לשלוף את הידע הדרוש להם ) , יש צורך בפיתוח מתמיד של חומרת מחשב , יש צורך בגיבויים , כאשר ביחד עם זאת יש צורך להבטחת מידע מה שבעבר שימש ככספת בלבד . 

עוד דיון מעניין ניתן להציג על משיכת/שליפה של ידע , כאשר אחד המדענים הגודלים בעולם לאונרדו דה וינצי חקר וביסס את התגלותיו על ספרים , אנשים נזקקו רק למצוא את ולתרגם את הכיתוב וכך התגלו בפניהם מחקרים רבים ופרצות דרך , לעומת זאת כאשר סטיב ג׳ובס לך לעולמו לאנשי הטכנולוגיה לקח המון זמן לפענח את האימיילים שהיו שמורים על מחשבו . 
המסקנה היא ככל ששימור הידע ניהיה ״קל״ יותר כך זה ניהיה מסובך יותר בהיבטים אחרים כגון איחזור מידע , אבטחה , פירוש וכו׳ 
חשוב לציין כי אף מדען טרם הציעו אלטרנטיבה יעילה לשימור ידע , אשר תחליף את הנייר ואת המחשב 
כיום הידע הולך וגדל בחזקות ולא בכפולות , לכן יותר ויותר חומרה נדרשת על מנת לאגר את הנתונים , עולם המידע תפס תאוצה עצומה בזמן האחרון 
עסקאות במיליונים בוצעו לאחרונה על מנת לאגר את המידע שזה שומר עבור אנשים 
מדענים רבים בטוחים כי בקרוב יומצא דבר אשר יעזור בשימור ידע לטווח ארוך ובטוח אשר יחליף חומרה טכנולוגית וחומרה של עץ ודיו למשהו שהנינים נים שלנו יוכלו לקרוא ולראות במו עיניהם 

מקורות : 
Peak Energy & Resources, Climate Change, and the Preservation of Knowledge    http://energyskeptic.com/preservation-of-knowledge/


0 תגובות
מענה לשאלות פוסט מספר 5
25/04/2017 23:29
Alex Don

כיצד מסייע OCR לטיפול בדואר נכנס מודפס ?

OCR מסייע לטיפול בדואר נכנס מודפס ע"י סיוע בסריקת המכתבים למחשב, זיהוי התוכן שבהם וכך מאפשרת אחזור מידע נוח של התוכן שהיה מודפס בדף. הטכנולוגיה מאפשרת לאגור פחות מכתבים מודפסים ובכך חוסכת מקום במשרדים.

 

מדוע חשוב לשלב מסמכים דיגיטאליים בזרימות עבודה ((Flows Work?

מספר סיבות לשילוב מסמכים דיגיטאליים בזרימות עבודה. ראשית, החברות מעוניינות שמספר עובדים יוכלו בו זמנית לעבוד על מסמך אחד, שמירת גרסאות של המסמכים באופן נוח, שיתוף מסמכים בין העובדים והמחלקות ללא קושי. שנית, אחזור מידע הוא דבר חיוני, מהסיבה שיש צורך בכך שהידע יהיה נגיש וזמין לעובדים, אם החברה רוצה לנהל את המידה בצורה נכונה. לדוגמא עובד שחשב זמן רב על פתרון בעיה מסוימת, ישמור את הפתרון במסמך דיגיטלי ובעתיד עובד אחר (או אפילו אותו עובד) יוכל לחפש את המסמך הנ"ל ולהגיע לפתרון בצורה מהירה וחסכונית בזמן.

 

מה החשיבות של הגירת תכנים ?

הגירת תכנים היא תהליך של העברת נתונים בין אלמנטים שונים של צורות אחסון.

בהגירה של מידע לרוב מבוצע טיוב אוטומטי וידני של הנתונים לצורך התאמת הדרישות למערכת החדשה, שיפור איכות הנתונים וחיסול מידע מיותר או מיושן.
ישנם מספר סיבות להעברת הנתונים, למשל שינוי מיקום מרכז נתונים, החלפת שרת או ציוד אחסון, תחזוקה או שדרוגים והחלפת מערכת מידע.

לרוב, העברת הנתונים מתבצעת באופן אוטומטי באמצעות תוכנה. התהליך מאפשר שמירת כלל המידע הישן הרצוי לנו, והנגשתו בעת הצורך. 

 

בארגון מסוים הוחלט לצרף אימיילים למערכת ניהול התכנים הארגונית.

a.     האם לדעתכם צריך לשמור במערכת את הצרופות (attachments) בלבד או את כל המייל ?

לפי דעתי חשוב לשמור את כל תוכן האימייל מפני שעלול להיווצר מצב ובו נשלח מידע חשוב בתוכן המייל עצמו ע"י אדם חיצוני לארגון ששלח מידע חיוני לא לפי נהלי הארגון.

b.     מי אחראי בארגון לשמירת המייל במערכת ?

בעיניי השמירה צריכה להתבצע ע"י תוכנה באופן אוטומטי, היות שלא סביר כי אחריות העובד תכלול שמירת כל מייל לאחר קבלתו.

 

0 תגובות
מענה לשאלות פוסט מספר 4
17/04/2017 17:10
Alex Don
1. 
ראשית חשוב לציין כי מדובר בארגון עצום מאוד בשם צה׳׳ל , צבא הגנה לישראל . רבים מאיתנו מכירים את הארגון היטב , יש כאלה יותר ויש כאלה פחות אך אין כמעט אנשים במדינת ישראל אשר לא נחשפו לצה׳׳ל . 
כמו בכל ארגון צה׳׳ל מנסה להטמיעה את עיניין התחקירים עבור כל משימה לא מוצלחת או להפך מוצלחת במיוחד ,ולפי הכתבה לאחרונה צה׳׳ל החליט להוסיף עוד כמה אספקטים חשובים על מנת שאותו קהל ( חיילים ואנשי קבע ) יידעו כי במקרים רבים אחרים כנראה יהיה תחקיר לכן ״ הוזהרתם ״ . 
הבעיה העיקרית של הצבא עם התחקירים לדעתי הינה בעיית ״ המודה באשמה ״ או ״ טעיתי ״ לפי הפקת לקחים בארגונים גדולים . 
כמו כל איש קבע בין אם נגד או קצין , בין אם זה קבע ראשוני או קבע מובהק לכל אחד יש שאיפות עבור עתידו , אם אתה נגד צעיר השאיפה היא לקבע מובהק , ואם עתה כבר הגעת לקבע מובהק כמובן שתצרצה מסלול רנ׳׳ג על מנת לצאת לפנסיה עשירה וטובה , משמע כל אחד רוצה להתקדם בדרגה , דבר שעלול למנוע קידום דרגה משמעותית הינה ״פשלה״ אחת בשירות , בין אם בעבר עברת אירוע חריג וגם אם לא קרה בזדון אלה תוך כדי הסתבכות העיניינים , אתה כנראה תוכל לשכוח מהקידום הבא שלך . 
כאן עומד הבעיה העיקרית עם נושא התחקירים , מכיוון שלפי הכתבה הארגון צריך לעודד מאנשיו להודות באשמה ולבוא לבד ולהגיד טעיתי כאן וכאן , אולם בצה׳׳ל בין אם טעית ובין אם הודית באשמה או לא  הלקח הצפוי כמעט לא ניתן למניעה בין אם זה משפט או עיכוב דרגה . 
אנשי צבא מפחדים לבוא ולדבר מהלב , לא נוטים ללמוד מהטעויות של עצמם , כל הזמן מנסים לחפש את האחר או חולייה חלשה אחרת על מנת להוריד את האחריות מהכפתיים . 
בארגון שבו אנשיו לא יכולים לקחת אחריות ( כמובן שלא מדובר על כולם  אך הרוב ) , קשה מאוד לבצע הפקת לקחים או תחקירים בצורה נאותה וראוייה . 

2. 
באירוע של המפעלים קרתה תאונה , כפי שהוסבר בכתבה של למידת לקחים יש צורך לשאול את השאלה למה ? למה ? למה ? 
אם מדובר על עלות כספית נטו שנאבדה יש צורך לבצע תחקיר מיוחד וללמוד מן המקרה . 
אם חלילה נגרם נזק בלתי הפיך או מוות , יש לנקוט באמצעי ענישה ואף כלא עבור אותם אנשים שניתקו את המערכת ולא דאגו לטפל בבעייה בדחיפות. 
חשוב לציין כי עניין הענישה חייב להתבצע פר מקרה , ניין התחקיר חייב להתבצע בכל מקרה , אילו אני הייתי בעל המפעל היייתי מבצע תחקיר ראשוני ומברר מי האחראי שלקח את ההחלטה לכבות את הגלאים ומדוע לא טיפל בבעיה , משם שרשרת העיניינים הייתה מתגלגלת ואולי היינו מגלים את הבעיה העיקרית בנושא . 
0 תגובות
מענה לשאלות פוסט מספר 3
31/03/2017 16:12
Alex Don
1 .למי שייך המידע בלינקדאין של עובד בחברה, לעובד אישית או לחברה. נא לנמק על סמך הטיעונים המוצגים להלן:

ברוב החברות כיום כאשר הינך מגוייס לעבודה אתה חותם על מסמך אשר נותן לחברה את הזכות לדרוש ת הבלעדיות שנבנתה על ידי העובד 
לטובת החברה , בין אם היא רעה או טוב החברה זכאית להנות ממנה . 
דבר זה אומנם יוכל לעזור לטיעון של המעסיקים ולחזק את העמדה שלהם כי חשבון הלינקדין של עובדת משא׳׳ן הינו נוצר כבלעדיות במהלך עבודתה . 
אך מה שיותר חשוב הוא כי חשבון הלינקדין הינו מתאפיין במוטו  רשת חברתית טכנולוגית . 
אומנם עבודתה של העוזבת בחברה טרם המון להתווספות של אנשי קשר לחשבון הלינקדין שלה וזה היה סוג של עזר נוסף על מנת לגייס עובדים , אך אני רואה בזה טעות של החברה כי לא פתחה לינקדין משל עצמה וקראה לו בשם החברה אגף משא׳׳ן , ובחוזה העסקה היה צריך להירשם כי כתנאי להעסקתה היא תשמש כעורכת/מבצעת של חשבון הלינקדין או מנהלת כללית של רשתות חברתיות . דבר זה היה מונע את הסכסוך ולחברה הייתה בלעדיות מוחלטת לגבי חשבון הלינקדין , מה שעוד זה היה מאפשר הוא לתת הזדמנות במהלך חודש עזיבה את העובדת החדשה ,איך וכמה לנהל את העמודה ומה לעשות . 

2 .אילו כלים מבין הכלים שהוצגו במפגש אתם חושבים שכדאי לכם לאמץ ולהשתמש בהם. לאיזה צורך ומה היתרון ?

אחד הכלים שלמדתי והייתי מאוד שמח לאמץ אותו הינו המודל של מיתוג עצמי . 
לדעתי זה מאוד חשוב למת את עצמך כי בסופו של דבר ראיון אישי הינו השלב הראשון בקבלה לעבודה שמהווה מקור מאוד חשוב בחיים שלנו . 
אך זה לא נגמר שם , כאשר תרצה להוכיח את עצמך מול העובדים או מנהלים , מיתוג זה דבר שיוכל לעזור בהמון מובנים , אולי זה אף יקל את החסמי כניסה שלך לעבודה אם תדע לעשות מיתוג נכון וכמו שצריך . 
היתרון הגדול בייצור מיתוג אישי הוא בעצם קבלת מוניטין ייחודי עבור עצמך . דבר זה מייחד אותך ותורם להעלת ביטחון עצמי מה שבסופו של דבר יוביל לקבלת החלטות נכונות,ביצוע עבודה כמו שצריך ,ומיזעור טעויות .
כל כך הרבה דברים שונים נוצרים ממיתוג אישי נכון , ללא ספק אחד הכלים הטובים שלמדתי והייתי רוצה ללמוד אף יותר על הנושא . 
0 תגובות
מענה של שאלות של ניהול ידע 1
19/03/2017 20:31
Alex Don
1 . לצורך התקן של ISO המאמר מביא את הדברים הבאים : 
חשוב ליישם את התקן כי ישנם הרבה סיבות לכישלון ככגון ניהול ידע  לא משולב היטב ביחד עם תוכנית עיסקית , לא משתמשים בניהול ידע על מנת לבצע שינוי ארגוני , אין תקציב רחב על מנת לספסד ניהול ידע תקין ועוד , חשוב ליישם את התפקיד על מנת לבטח וליישם שיתופיות בין קולגות עיסקיים חיצוניים לארגון ולבצע טרייד משותף במידע וידע .

2. צירפתי את הבלוג הרשמי של חברת BMW  

החברה מפיצה חדשות ועידכונים בנוגע לגימיקים חדשים של המכוניות , בכך שהחברה מנהלת בלוג היא בעצם יכולה לפרסם את החדשות העיקריות של טכנולוגיות אותן היא ייסדה , שותפים עיסקיים איתם הגיעה להסכם מסויים . כך החברה בעצם מאפשרת לציבור הרחב לדעת מה קורה איתה ממקור ראשון ולא בהכרח ממקור תקשורת חיצוני . 
למשל בין הכתבות האחרונות היא הודיעה כי ב מ וו נכנסת לישראל על מנת לפתח את המכונית החכמה , מה שבעצם מאפשר לציבור הרחב לגלות כי ב מ וו בשיתוף פעולה מתמיד עם חברת מובילאיי שנרכשה לאחרונה על ידי אינטל , וכי היא הולכת בעקבות רנו וניסאן שכבר נכנסות לתחום ופתחו משרדי פיתוח בהרצליה . 
בלו זה מאפשר לחברה לא רק לפרסם את הדגמים החדשים אלה גם ליצור ולשלוט בביקוש של האנשים , ליהיות בקדמת טכנולוגיה לא רק במוצר אותו מוכרת אלה גם מעבר לזה כגון בלוג , אתר , דף טוויתר 
0 תגובות