עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
ד"ר עוזי טל - NLP כמסייע בטיפול באסטמה
11/05/2015 10:47
ד"ר עוזי טל
אסטמה, אלרגיה, נשימה, אסתמה, astma

NLP כמסייע בטיפול באסטמה ואלרגיות

אסטמה היא מחלה דלקתית כרונית של דרכי הנשימה.

למי שחולה באסטמה יש תקופות שקטות בהן הוא נושם רגיל.

מדי פעם, יש לו התקף אסטמה שבדרך כלל נגרם מחשיפה לגירויים מסוימים. 


אסטמה באה בהתקפים בדרגות חומרה שונות. בזמן התקף אסטמה מתכווצים השרירים העוטפים את דרכי הנשימה. ההתכווצות מקטינה את כמות האוויר הזורם דרך דרכי הנשימה אל הריאות, ומביאה לתחושה של חנק. בנוסף, לאנשים שחולים באסטמה צינורות הנשימה רגישים במיוחד. בגלל רגישות היתר הזו, הצינורות מפרישים ריר. מערכת נשימה תקינה מפרישה ריר לעתים רחוקות. מערכת נשימה של אדם עם אסטמה מפרישה ריר לעתים קרובות מידי.

 זו הסיבה שחולה אסטמה בזמן התקף ירגיש קוצר נשימה וקשיי נשימה, שיעולים וצפצופים.

יחד עם זאת מחקרים מראים שטיפול רגשי יכול לעזור ולהקל על הסימפטומים. מחקר שנעשה בדנמרק הראה שטיפול בטכניקות (NLP ( Neuro-linguistic programming  המשלבות בין נוירולוגיה, בלשנות ומדעי ההתנהגות הקלו על הסימפטומים והפחתו שימוש בתרופות. 

מחקר נוסף שנערך בבי"ח וייל בקולורדו אישש את המחקר הקודם מדנמרק ואף הרחיב אותו לגבי מחלות הנובעות מאלרגיה.

באמצעות NLP ניתן לקבל כלים לניהול עצמי של האסטמה. מסתבר שפחד הוא חלק מחיי היום יום של חולי האסטמה החוששים מהתגובות האלרגיות והחרפת הסימפטומים.

נמצא שהמשותף לחלק גדול מהנבדקים במחקרים היו ביטחון עצמי נמוך, קושי בהגדרת גבולות, לחץ, אשמה ולקיחת אחריות על משהו שמשתבש. טכניקות ה- NLP נותנות את אותה תחושת ביטחון שהיא גורם מסייע לטיפול ולהפחתת הסימפטומים.


ד"ר עוזי טל Ph.D


0 תגובות
ד"ר עוזי טל - טיפול בטראומה וחרדה
21/08/2014 09:46
ד"ר עוזי טל
חרדה, טראומה, חיים, דרך חיים, התמודדות
"הרגש יכול להיות רגיש בהרבה מיכולתו של השכל להיות הגיוני."
                                                                                              ויקטור פרנקל

 
"כל מה שמגביר, מצמצם, מגביל או מגדיל את כוח פעולתו של הגוף - מגביר, מצמצם, מגביל או מגדיל את כוח פעולתה של הנפש וכל מה שמגביר,  מגביל או מגדיל את כוח פעולתה של הנפש -מגביר, מצמצם, מגביל או מגדיל את כוח פעולתו של הגוף."
                                                                                      שפינוזה – 1632 -1677לכל בן אדם יש את הכוח הפנימי להתמודד עם מצבי טראומה הוא רק צריך לדעת להתחבר אליו.
כמטפל, אני לא צריך להביא לטיפול את הכוח להתמודד, אני צריך להביא את הכלים. הכוח כבר נמצא אצל המטופל.


אירוע טראומטי הוא אירוע הנתפס כאיום על החיים או על השלמות הגופנית של אדם או על אדם אחר קרוב, ובדרך כלל מלווה בתחושה עזה של פחד או חוסר אונים (American Psychiatric Association, 1994 ). פיגועי טרור, מלחמה, תקיפה ותקיפה מינית, אסונות טבע, אסונות תעשייתיים ותאונות דרכים הם דוגמאות לאירועים כאלו. אחת התגובות הנפוצות לאירוע טראומתי, היא דיסוציאציה, היכולה להתבטא בסימטומים פסיכולוגיים ובסימפטומים גופניים
(Nijenhuis, Spinhoven, Van Dyck, Van der Hart & Vanderlinden, 1998).
טראומה נפשית (ביוונית: פצע) היא נזק שנגרם לנפש בעקבות חוויה או חוויות קשות במיוחד. החוויה הטראומטית עשויה להיות חד-פעמית או חוזרת ונשנית.
המונח "טראומה" הופיע מחדש במילון אוקספורד בשנת 1656, והוגדר כ"שייך לפציעות או לריפוי פצעים". המונח שימש להגדרת פציעות גופניות בלבד עד המאה ה-19, אז הורחב המונח והחלו להשתמש בו כדי לאפיין גם פגיעות נפשיות.
המונח טראומה מוגדר ב- DSM  -Diagnostic and Statistical Manual of Mental Disorders .
DSM הוא ספר האבחנות הפסיכיאטריות האמריקאי, שמטרתו לאבחן ולסווג את הפרעות הנפש על פי תסמיניהן. את הספר מוציאה לאור האגודה הפסיכיאטרית האמריקאית.
המהדורה הראשונה יצאה בשנת 1952 והמהדורה האחרונה DSM- V יצאה במאי 2013 .
לפי DSM-IV (APA,1994), אירוע ייחשב לטראומטי אם הוא עונה על שני קריטריונים:
  1. האדם החווה אותו היה עד לו, או שהתעמת עם אירוע או עם אירועים שכרוכים בהם מוות, פציעה חמורה או איום על השלמות הגופנית שלו או של אחרים.
  2. האדם הגיב לאירועים אלה בפחד עז, חוסר אונים או תחושת זוועה (APA.1994, P.427-428).
הגדרה זו שונה מן ההמשגה ב- DSM-IIIR, הרואה בטראומה אירוע נדיר, שנמצא מחוץ לטווח ההתנסויות האנושיות הרגילות (APA,1987).
ראוי לציין שבנזק הפסיכולוגי לבדו אין די כדי לענות על הקריטריון הראשון. למעשה, בזמן האירוע חייב להיות נזק לגוף או איום על הקיום הגופני.
על פי המדריך האבחוני DSM, במצבים בהם הטראומה הנפשית מתמשכת יותר מחודש ימים, והאדם מפתח תסמיני חרדה קשים, חווה שוב ושוב את האירוע הטראומטי במחשבותיו ורגשותיו, ומסגל לעצמו דפוסי הימנעות מגירויים שקשורים לאירוע - הוא עלול לפתח הפרעת דחק פוסט-טראומטית (Post-Traumatic Stress Disorder(PTSD. הפרעה זו מסווגת ב- DSM-III כהפרעת חרדה. ההפרעה מורכבת ממקבצי תסמינים בעלי מרכיבים רגשיים, קוגנטיביים והתנהגותיים, שאנשים מפתחים בתגובה לאירוע טראומטי והגורמים למצוקה ולפגיעה בתפקוד.
דוגמאות לאירועים טראומטיים הן תאונה חמורה, אסון טבע, תקיפה מינית או גופנית, איום בנשק או באלימות, התעללות מינית או גופנית בילדות, קרב צבאי, היחשפות לאזור מלחמה וקבלת אבחנה של מחלה מסכנת חיים.


טיפול בשיטת ה- NLP
Neuro-linguistic programming , ניתוב לשוני פיזיולוגי. שימוש בתהליכים מגוונים הנעזרים בחלק המוחי (נוירולוגי), הלשוני (לינגויסטי) והתכנות (האופן בו מאורגן המידע במוח).
ה-NLP פותח בארצות הברית בשנות ה-70 של המאה ה-20 על ידי ד"ר ריצ'רד בנדלר ופרופסור ג'ון גרינדר, במרכזו מודלים ותהליכים טיפוליים קצרי מועד.
הטיפול בטראומה נבנה והותאם על יסודות הטיפול בפוביות. תהליך שפותח על ידי בנדלר וגרינדר. התהליך מתוכנן למוטט פוביות ששרדו שנים ארוכות, בתוך זמן קצר. לפי הבנתם, אדם הסובל מפוביה נוטה להימנע ככל האפשר מלפגוש את הגורם לפוביה. אבל, אם הוא נאלץ להתמודד מול הפחד הגדול, תחושתו הסובייקטיבית היא כאילו הזמן עצר מלכת. בהתבסס על הנחה זו בנו בנדלר וגרינדר תהליך שמטרתו להפוך ולקצר את משך הזמן הסובייקטיבי. בתהליך זה האדם רואה סרט המתעד אירוע בו הוא נאלץ להתמודד עם הפוביה. בהמשך הוא מדמיין שהוא מריץ את הסרט אחורנית בקצב מהיר, בסוף התהליך מדמיין האדם את עצמו בתוך הסרט המורץ אחורנית במהירות (כשמריצים סרט הפוך ישנו ניתוק מהרגש).
היפוך זמנים זה אמור לחולל שינוי בתכנות הפנימי של החוויה ולמוטט את הפחד הלא רציונלי.

הליך הריפוי כולל מספר קצר של מפגשים כאשר הראשונים נועדו להכרת המטופל, יצירת כימייה עם המטופל וקביעת מטרה.
הטיפול הכולל קביעת מטרה צריך להיות בעל ויסות עצמי (self-regulated), הכוונה היא שמטרת התהליך הטיפולי לסייע למטופל לרכוש מיומנויות שיאפשרו לו להיות "מטפל עצמי פעיל", אחראי ובכך להתנהל בחיים מול משימות מתמשכות ומציאת משמעות בהתנהגות, מחשבות וחוויות החיים.

ד"ר עוזי טל Ph.D
050-9607722
uzital4@gmail.com
0 תגובות
סרטוןשיחת חרדה
חרדה
17/08/2014 08:50
ד"ר עוזי טל
חרדה, שיחת חרדה, טראומה, פוסט-טראומה
0 תגובות
טיפול בפוביות
13/07/2013 10:59
ד"ר עוזי טל
פוביה (בעת בעברית) מתאר מצב נפשי של פחד  כרוני או מוגזם מאובייקט או ממצב כלשהו, המשבש באופן ממשי את חיי הלוקה בו. 
כ- Nlp Master Practitioner אני משתמש בטכניקת ריפוי פוביה מהיר.
כמנחה NLP אני מוצא  מה הוא הטריגר הפנימי שגורם להתנהגות הפובית, ודרך טכניקה של דמיון מודרך יוצר שינוי בהתניות, כך שהטריגר הפנימי יגרום להתנהגות אחרת יותר אפקטיבית. 
 
עוזי טל
050-9607722
0 תגובות