עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
החיים בעיר או החיים בכפר?
24/11/2011 01:24
unit
לימודים, השתלמויות, קורסים, הכשרה

כמה מאיתנו מעזים לחלום על עזיבתה של העיר הסואנת, לטובת חיים שקטים בכפר, מה אם אנחנו לא דור של אנשי חקלאות, ומה דרוש לכך?

 

מקצועות שבעבר היו נפוצים בקרב האוכלוסייה במדינת ישראל מאז הקמתה, כמעט ונעלמים אט אט בשל הקידמה והטכנולוגיה, ובעלי מקצוע מתחומי החקלאות השונים אשר היוו כעמוד תווך וחלק בלתי נפרד בחקלאות הישראלית התפוגגו עם השנים עקב דורות חדשים אשר צמחו וגדלו על טכנולוגיה ורצו ללכת צעד אחד עם הקידמה, אותה אחת שגם תפסה את מקום העובדים במשק ובחקלאות. עבודות משק וחקלאות אשר הינם מקצועות שעוברים בדורות, עם הזמן נתפסים ע"י עובדי חוץ.

כנראה שגם כאן האמרה שהדשא של השכן ירוק יותר תופסת גם כאן, ומסתבר שמי שחי בעיר מוקסם מיי הכפר ולהיפך.

 

מאז קום המדינה החקלאות התפתחה פלאים. נוספו שיטות גידול משוכללות וטכנולוגיות גידול חדשות אשר תרמו לעליה בתוצרת ולמגוון גידולים. אך יחד עם זאת מהווה כיום החקלאות ענף קטן יחסית.

אבל איך שלא נסתכל על זה, באם אנו עוברים ליד עדר כבשים, מבקרים בלול או ברפת, עורכים ביקור טעימות יין ביקב, או גבינות במרעה אנו מתמלאים באושר אינסופי ובלתי מוסבר. כנראה שעם כל הקדמה השורשים שלנו נמצאים עמוק עמוק באדמה.

 

תחומי החקלאות השונים, כחלק בלתי נפרד מהתרבות של עם ישראל. לא פלא שישראלים רבים חולמים לעזוב את עבודתם התובענית ואת חיי העיר. בימי קדם עברו סודות המקצוע מאב לבן ונשארו במשפחה לאורך הדורות. אך העבודה שהמקצועות הללו עוברים בדורות לא מבטלת את האפשרות לרכוש את הידע גם במקומות אחרים. דרך לימודים, קורסים, השתלמויות או הכשרה. ישנם היום מסלולי לימוד בתחומים שונים כגון: ייננות, ניהול לול, ניהול צאן, מנהלי רפתגידול דבורים, יזמות ופיתוח, הגנת הצומח, אשר מעניקים את הידע הדרוש לשם הרחבת ההשכלה, הקנייה והרחבת הידע. כך שלא חייב להיות דור ממשיך על מנת לעסוק באחד מהמקצועות הקסומים הללו, אשר הרבה מעבר לפרנסה מעניקים סיפוק אדיר מעצם העבודה והעשייה.

 

מקצועות נוספים כגון מאסטר שף ורפואה סינית עתיקה אשר מעניקה סיפוק זהה למקצועות החקלאות, ניתן לרכוש במסלולי לימוד שונים אשר מעניקים ידע נרחב ומקיף ומכשירים את הלומדים לעבודה יומיומית שוטפת.

1 תגובות