עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
אפיקי טיפול חדשים לטינטון
13/04/2014 18:07
צחי לשם
טינטון, טיניטוס, שמיעה, tinnitus

תקציר

 

עבור עשרות מיליון אמריקאים הסובלים ממצב שנקרא טינטון, המושג שקט לא קיים. כעת, ממצאים מדעיים חדשים, מסייעים להסביראת מה שקורה בתוך מוחם.

 

ממצאים מדעיים חדשים אודות טינטון

 

אנשים הסובלים מטינטון, שומעים אפילו או ליתר דיוק בעיקר במקומות שקטים,צלצול קבוע, זמזום, שריקות או רעש מטריד אחר באוזניהם. מדובר ברעש לא אמיתי הנקרא טיניטוס,מצב זה יכול להיות מתיש ובמקרים חמורים לשנות את איכות ומהלך החיים.

 

כעת, חוקרים מאוניברסיטת מישיגן הספר לרפואה מדווחים על ממצאים מדעייםחדשים המסייעים להסביר את מה שקורה בתוך המוח של הסובלים. הגילוי חושף יעד חדשוחשוב לטיפול בטיניטוס. כבר עכשיו, הגיש צוות המחקר בקשה לפטנט ומכשיר בפיתוח שמבוססעל הגישה.

 

הממצאים הקריטיים פורסמו באינטרנט בכתב העת Journal of Neuroscience. למרות שהעבודהנעשתה בבעלי חיים, היא היא יכולה לספק גישה חדשנית לטיפול בטינטון בבני אדם.

 

אודות התיאוריה והמחקר

 

 סוזן שור , Ph.D.,המחברת הראשית של המאמר, מסבירה כי הצוותשלה אישר כי תהליך הנקרא stimulus-timing dependent multisensory plasticity משתנה בבעלי חיים עםטינטון (למרות שלא ממש ברור כיצד מבררים עם בעל החיים את השאלה האם הוא סובל מטיניטוס...).

 

ד"ר שור מציינת כי גמישות זו "רגישה להפליא " לתזמון שלאותות המגיעים לאזור מפתח במוח. אזור זה , המכונה dorsal cochlearnucleus,הוא התחנה הראשונה אליה מגיעים האותות שנשלחו למוח מהאוזן, דרך עצב השמיעה. אבל זהגם מרכז שבו נוירונים הממלאים משימות רבות משלבים אותות חושיים אחרים, כגון מגע,יחד עם מידע על השמיעה.

 

שור , שמוביל את מעבדה השמיעה במכון המחקר של אוניברסיטת מישיגן , מסבירהכי בטינטון , חלק מהקלט למוח מהשבלול של האוזן מצטמצם , ואילו אותות מהעצבים הסומטוסנסורייםשל הפנים והצוואר, הקשורים למגע, מתגברים יתר על המידה. "זה כאילו שהאותותמפצים על הקלט השמיעתי שאבד, אבל הפיצוי נעשה במידה רבה מדי והתוצאה היא שהוא הופךאת הכל לרועש ", אומרת שור .

 

מסר לסובלים מטיניטוס

 

הממצאים החדשים מאירים את הקשר בין טיניטוס, ירידה בשמיע וקלט חושי ועוזריםלהסביר מדוע הסובלים מטינטון רבות יכולה לשנות את עוצמת הקול ואת גובה הצליל של הטינטוןשלהם על ידי חריקת השיניים או הזזה של הראש והצוואר. אולם זה לא רק השילוב של רעשחזק ואותות סומטוסנסוריים מוגברים שמעורבים בטינטון. זה התזמון המדויק של אותותאלה ביחס לזה שמעורר את ה- nervous system's plasticity mechanisms, שעלול להוביל לסימפטומיםהידועים לסובלים מטיניטוס.

 

שור ועמיתיה, מקווים שהממצאים שלהם סופו של דבר יעזרו לרבים מקרב 50 מיליוןבני האדם בארצות הברית ועוד מיליונים רבים ברחבי העולם שסובלים מטינטון, על פיהסטטיסטיקה שמפרסמת האגודה האמריקנית לטינטון (American Tinnitus Association). 


לחצו לקריאה מורחבת - טינטון טיפול ואבחון

ליקויים בבדיקות השמיעה המבוצעות בבתי ספר
06/04/2014 17:40
צחי לשם
ירידת שמיעה, שמיעה, נזקי רעש, טיניטוס, רעשים

תקציר

 

לדברי חוקרים, בדיקות שמיעה בבית הספר לא יכולות לזהות באופן יעיל אובדןשמיעה בתדרים הגבוהים בגיל ההתבגרות, אשר נגרמת בדרך כלל על ידי חשיפה לרעש חזק. הבדיקותבבית הספר מתמקדות בעיקר באובדן שמיעה בתדר נמוך. זה הגיוני לילדים צעירים, שישסיכוי גבוה יותר שיפתחו אבדן שמיעה בתדר נמוך בשל נוזלים באוזן אחרי הצטננות קשהאו דלקת אוזניים. בני נוער, לעומת זאת, הם רגישים יותר לאובדן שמיעה בתדר גבוה,אשר בדרך כלל נגרם על ידי חשיפה לרעשים חזקים, אך למרות זאת נעשה אותו מבחן לבנינוער וילדים צעירים.

 

בדיקות השמיעה שנערכות בבתי הספר לא יכולות למעשה לזהות אובדן שמיעה בתדרים הגבוהים אצל מתבגרים, אשר נגרם בדרך כלל על ידי חשיפה לרעש חזק, כך על פי חוקרים בפן סטייטקולג' לרפואה.

 

הגנה על השמיעה בקרב ילדים

 

למחלקת הבריאות בפנסילבניה יש מנדט המאפשר לה לפקח ולהגן על השמיעה במוסדותחינוך בקרב ילדים בגן ועד כיתה ז. הבדיקות בבתי הספר מתמקדות בעיקר באובדן שמיעה בתדר נמוך. זה הגיוני לילדים צעירים, שיש סיכוי גבוה יותר שיפתחו אבדן שמיעה בתדרנמוך בשל נוזלים באוזן אחרי הצטננות קשה או דלקת אוזניים. בני נוער, לעומת זאת, הםרגישים יותר לאובדן שמיעה בתדר גבוה, אשר בדרך כלל נגרם על ידי חשיפה לרעשים חזקים, אבל את אותו המבחן נמצא בשימוש בבני נוער וילדים צעירים.

 

מחקר

 

דיפה סקהאר, אסיסטנטית של פרופסור לרפואת ילדים, ביצעה השוואה בין תוצאות של בדיקת שמיעה מיוחדת שנועדה לזהות איבוד שמיעה בתדר גבוה הקשור לרעש עם תוצאות של בדיקת שמיעה סטנדרטית בבית הספר בפנסילבניה. החוקרת דיווחה על הממצאים בכתב עת  רפואי.

 

מהלך המחקר

 

שתי הבדיקות בוחנות את היכולת לשמוע צליל בעצמה מסוימת. הצליל מושמע בתדרים שונים, או גבהים. הבדיקה של אובדן שמיעה הקשור לרעש, בודקת את היכולת לשמוע צלילים גבוהים, עד פעמיים מהתדירות של המבחן בבית הספר בפנסילבניה. המשתתפים במבחן היותלמידי כיתה ז. חוקרים ניהלו הן את המבחן הרגיל (שנערך בקרב כלל בתי הספר) והן את המבחן בתדרים הגבוהים.

 

תוצאות

 

בקרב 282 משתתפים, חמישה נכשלו במבחן בבית הספר בפנסילבניה ו-85 נכשלו במבחן הקשור לרעש. בקבוצה של 48 תלמידים שהגיעו לבדיקה חוזרת על ידי אודיולוג בתא אטום לרעש, תשעה אובחנו עם אובדן שמיעה”.

 

משמעות ומבט לעתיד

 

סקהאר מציינת ש"יותר משתתפים נכשלו במבחן הראשוני ממה שחזינו. אפילו עם המאמץ והדאגה של האחיות בבתי ספר ברחבי המדינה, הבדיקה הקיימת בבתי הספר בפנסילבניה פשוט לא נועדה לזהות איבוד שמיעה בתדרים גבוהים בבני נוער".

 

אחד מכל חמישה בני נוער חווה אובדן שמיעה, כשברוב המקרים מדובר בירידה בשמיעה בתדרים הגבוהים הקשורים לחשיפה למפגעי רעש. אבחון מוקדם והימנעות מרעשים חזקים, יכולים למנוע אובדן שמיעה מתקדם. כדי לזהות ביעילות אובדן שמיעה בגילההתבגרות, על בתי ספר ברחבי ארה"ב לשקול בדיקות חלופיות שטובות יותר בזיהוי אבדןשמיעה בתדרים גבוהים הקשורים לרעש.

 

לדברי סאקהאר "לתוצאות של מחקר זה יש פוטנציאל להגיע לבתי ספר ברחבי המדינה, כיוון שרבים מבצעים בדיקות דומות לאלה המבוצעות בבתי ספר בפנסילבניה. אנחנו עובדים כרגע על מחקר עוקב  בתיכון לבנון בשיתוףעם ביה"ס לסיעוד בקולג' פן סטייט כדי לשפר את בדיקת השמיעה לתדרים גבוהים לשימוש במסגרת בתי הספר".


אבדן שמיעה וטיניטוס (צלצולים באוזניים או בראש)


חשיפה לרעש חזק הוא אחד הגורמים העיקריים להתפרצות של טיניטוס שנקרא לא במקרה גם "מחלת השריונאים".

לקריאה נוספת לחצו כאן:  טיניטוס - אבחון, גורמים וטיפול בטיניטוס