עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
העובדים הזרים בישראל לסיעוד
02/10/2016 09:14
סיגל אבן צור
עובדים זרים לסיעוד, עובדת זרה לסיעוד

בהגדרה, כלל העובדים הזרים נחשבים על פי חוק, תושבי ארצות שונות שאין להם תעודת תושב קבע בישראל (תעודת זהות ישראלית). כל נתין של מדינה אחרת המגיע לישראל (או לכל מדינה שאינה תושב בה), על מנת לעבוד. המטרה ידועה - עובדים אלו מגיעים לרוב ממדינות עולם שלישי או מכפרים עניים במדינות מפותחות וכל מטרתם להשתכר בכבוד עבורם ועבור בני משפחתם. כך למעשה שכר חודשי במדינת ישראל, משתווה לשכר שנתי במדינות עולם שלישי רבות. עובדים זרים בישראל, מגיעים לרוב ממדינות מזרח אסיה כגון הודו, תאילנד, פיליפינים וממדינות מזרח אירופה. הם מועסקים במגוון רחב של תחומים כגון בניין, חקלאות, מסעדנות, תיירות וכמובן תחומי הסיעוד.

חשוב מאוד לדעת, עובדים זרים המגיעים לישראל, על פי חוק זכאים לכלל התנאים הסוציאליים להם זכאי כל עובד מן המניין בישראל. ביניהם: תשלום שכר מינימום, הפרשות לקופות פנסיה, ביטוח בריאות, יום חופשי בשבוע והן להתחשב באותם חגי עובדים זרים אשר משתנים בין כל דת, מדינה וכדומה. יש לכבד את העובד ולתת לו את חופש הדת, הכולל חגיגת החגים בחיק חבריו ומשפחתו, זמני תפילה ועוד. בנוסף, חשוב לדעת כי רק תושב ישראל או חברה המחזיקה באישור (היתר) העסקה, רשאי להעסיק עובדים זרים. מעסיק ללא אישור מתאים או שאינו מתחשב בתנאיי העובד, חושף את עצמו לתביעות, קנסות כבדים ואף במקרים מסוימים ריצוי תקופת מאסר בפועל.


לכן, חשוב לדעת כי במידה ומעוניינים להעסיק עובדת זרה לסיעוד או לכל תחום אחר, בשלב הראשוני יש להגיש בקשה פורמלית לרשות האוכלוסין וההגירה. חשוב לציין כי עובדים זרים רשאים לעבוד אך ורק בתחומי הסיעוד, בניין, חקלאות, מסעדנות ותיירות, לעתים גם בתחומים מסוימים בתעשייה. במידה ואנשים רוצים להעסיק עובד זר עבור משק בית לדוגמה לא יינתן לכך היתר. בנוסף, משרד האוכלוסין קבע מכסה מסוימת של עובדים זרים אשר רשאים להגיע לישראל ולעבוד בתחומה מדי שנה. כך שבמידה ומכסה זאת הגיע לסף, לא יתקבל האישור. בנוסף, בעל ההיתר הוא הרשום במשרד האוכלוסין כמעסיק העובד - בעבר עובדים היו חייבים להיות שייכים בזמן הגעתם אך ורק לתחומם ולמעסיקם החתום אך כיום אשרת העבודה אינה בלעדית ומאפשרת מעבר בין חברות ותחומי עיסוק.


חשוב לציין את תחומי האחריות של העובדים הזרים לסיעוד ואין זה משנה אם מדובר על עובדים זרים לסיעוד בצפון, בדרום או במרכז ישראל. המטרה היא להקל על המטופל בביצוע פעולות שבשגרה ודאגה לצרכיו היום יומיים. מדובר על פעולות פיזיות כגון בישול והאכלה, רחצה ושמירה על היגיינה, החלפת מוצרי ספיגה, ניקוי סביבתו של המטופל, ליווי הקשיש למרפאה וסידורים. המטרה היא לעזור לצורכי המטופל בלבד! כך שאין בהכרח עליו לבשל לכלל המשפחה או לנקות את ביתם באופן גורף. סביבת המטופל היא החשובה ביותר. דווקא פה, אנשים שוכחים פעמים רבות כי עצם היותם מעסיקים עובד זר כחוק הוא עבור עניין ספציפי וזה לעזור ליקיריהם המוגבלים פיזית.


0 תגובות
תפקידיה ותפקודה של מטפלת פיליפינית
16/02/2016 12:37
סיגל אבן צור
מטפלת פיליפינית, עובדים זרים, חברות סיעו

בשנים האחרונות אנו רואים עלייה ניכרת בכל נושא כמות העובדים הזרים במדינת ישראל. כאשר אנו מדברים על תחום הסיעוד, מטפלת פיליפינית היא מבין האופציות הראשונות שעולות לראש. ואכן, על פי נתוני משרד ההגירה, יותר מ- 50,000 עובדים זרים הרשומים כחוק הגיעו מפיליפינים. מבחינת מעמדה החוקי בישראל, כל עובד ממדינה זרה מוגדר בחוק כעובד שאינו אזרח ישראל או תושב. יחד עם זאת, עובדת זרה שהגיעה כחוק, זכאית לכלל התנאים הסוציאליים כחוקי העבודה בישראל. בשל כך, בדרכונה של כל עובדת זרה ועובד זר, מופיעה אשרת העבודה (היתר עבודה). אישור זה ניתן לכל עובד באופן זמני שיכול לנוע בין מספר חודשים למספר שנים.

מרביתם של המטפלים הזרים בישראל לתחום הסיעוד מגיעות מאזור מזרח אסיה. החל מסוף שנות השמונים החלה להתפתח קהילה מורחבת של עובדים זרים בישראל. האינתיפאדה הראשונה גרמה לכך שהחלו להיסגר המעברים בין שטחי ישראל לרשות הפלסטינית. כך החלו לגדול כמות העובדים הזרים שהגיעו לארץ החל משנות השבעים. בהתחלה עובדים אלו הגיעו בעיקר לעבודה בתחום המסעדות כאשר הקהל הישראלי גילה את איכותו של המטבח האסייתי. אך בהמשך הם החלו לעבוד בתחומי בניין, תיירות, סיעוד ועוד.

מטפלת פיליפינית וכלל העובדים הזרים בתחום, נחשבים ככוח אדם משמעותי בסיעוד. הציבור הישראלי מנסה להימנע לאורך השנים ככל הניתן מעבודות מסוג אלו. לעומתם, עובדים זרים באים עם מוסר עבודה גבוה מאוד וללא כל רתיעה בעיסוק בתחום זה. עובדים אלו מגיעים ממדינות בהם בראש סדר סולם הערכים עומד הדאגה לחלש וכבוד למבוגרים. כך למעשה מביאה העובדת את הערכים הללו לעבודתה בתחום.

לאורך השנים, ניתן לחשוב כי קיים רק סוג אחד של מטפלת - מטפלת פיליפינית. למעשה פשוט הביטוי הזה שגור בפי רבים בעקבות גל העלייה למטרת עבודה שהיה בתחום לפני כמה שנים. אולם כיום ישנה כמות נכבדת של עובדים זרים מהודו, נפאל ועוד ולאו דווקא ממדינת הפיליפינים. חשוב לזכור כי מרביתם של העובדים הללו מגיעים לישראל במטרה ברורה להתפרנס. הם משאירים מאחור את משפחתם ומגיעים לארץ במטרה לפרנס אותם. בשל כך מוסר העבודה שלהם הוא גבוה ביותר. יתרון נוסף של עובדת זרה לתחום הסיעוד הוא שבמקרים שבהם למטופל נדרשת השגחה של 24 שעות ביממה, הם יכולים לעשות זאת ללא דאגה למשפחה נוספת שהם צריכים לטפל בה בארץ.

עובדים רבים שמגיעים לארץ החלו בלימוד השפה ברמה בסיסית בהתחלה. כך הן מבינות את הפעולות אותן הן אמורות לבצע ולתקשר עם החולה. כחלק מערכי כבוד האדם לחלש ולמבוגר, פעמים רבות מכנות את הקשיש בכינויים כמו אבא/אמא/סבא/סבתא ואכן מתייחסות אליו בהתאם. שיהיה לכם וליקירכם בריאות איתנה לכל אורך הדרך.
0 תגובות
עובדת זרה סיעודית בישראל
27/01/2016 09:48
סיגל אבן צור
עובדת זרה סיעודית, חברות סיעוד, סיעוד

עובדת זרה סיעודית

במדינת ישראל, תחום הסיעוד, נחשב בפני רבים כעבודה שאינה אהובה על ישראלים. ישנם מספר רב של עבודות כפיים שאינם אהודים על האוכלוסייה העברית ביניהם: סיעוד, חקלאות ובניין. אם בעבר עבודה עברית נחשבה עבודת כפיים איתנה ודמותו של הצבר הישראלי מאופיינת בכך, הרי שברבות השנים מספר סוגי עבודות כפיים, הפך להיות נחלתם של עובדים זרים. וכך, החלו לעבוד בתחום עובדת זרה סיעודית.

עובדת זרה סיעודית, מגיעה לרוב לישראל במטרה ברורה לעבוד בתחום. מרבית העובדים הזרים מגיעים ממדינות אסיה כמו הודו ונפאל, אך ישנם גם מטפלות שמגיעות מארצות מזרח אירופה כדוגמת פולין, רוסיה ורומניה. חשוב לזכור כי עובדת זו, מגיעה לישראל עם אישור עבודה שבכדי לקבל אותו שלמה סכומים גבוהים במדינתה. עובדת זו מגיעה עם מוסר עבודה גבוה בכדי לכלכל את עצמה ולדאוג לעתיד משפחתה שהשאירה מאחור. שכר המינימום החודשי, לעתים משתווה לשכר שנתי ואף יותר במדינות מהם הגיעו העובדות.

עובדת זרה סיעודית מאופיינת במוסר עבודה גבוה ודאגה למטופל. חלק מהערכים הקיימים אצל אותה מטפלת הם ערכי העזרה והדאגה לקשישים ולחלשים. בשל כך, לא פעם עובדת זרה נקשרת קשרים אמתיים עם המטופל ואף מכנה אותו בשמות חיבה המראים על קרבה משפחתית אותה מייחסת המטפלת למטופל (מכנה אותו אבא/אמא/סבא/סבתא).

חברות הסיעוד קולטות אליהן עובדים רבים. עובדת זרה סיעודית המגיעה לחברה, עוברת הכשרה מתאימה בכדי שתוכל לתת מענה לצרכי הסיעוד בישראל. כל עובדת כזאת המגיעה לישראל מחוייבת באישור עבודה. אישור זה מקנה להם אפשרות לעבוד בישראל בצורה חוקית לתקופה של בין כמה חודשים לכמה שנים. כל מקרה נבחן ומאושר לגופו. לאחר שעוברת הכשרה מתאימה, תתאים חברת הסיעוד את העובדת למטופל. חשוב בשלב הזה לבחון כיצד מסתדרים המטפלת והמטופל, במידה ואין "קליק", חשוב לבחון את הסיבות. לעתים העסקת עובד לא מתאים, תאפיל על הטיפול עצמו ואף עשוי לגרום לרגרסיה במצב המטופל. חשוב לזכור כי עובדת זרה סיעודית עתידה לבלות את מרבית שעות היממה עם המטופל ואף מחליפה את בני המשפחה הקרובים אליו.

עובדת זרה סיעודית המועסקת כחוק, מחויבת לקבל את כל התנאים הסוציאליים המגיעים ומעוגנים בחוק. זכויותיה של העובדת מעוגנים בחוק ואי מתן שכר מינימום לפחות או הפרשות וימי חופשה ומחלה כדין, עלולה להעמיד כלפי המעסיק קנסות ואף ריצוי מאסר בפועל. לכן, בעת הצורך, יש לפנות לחברה מורשית כחוק, בכדי לוודא שהעובדת מקבלת את כל מה שזכאית לה ולוודא שמעמדה חוקי בארץ.

התמודדות המשפחה עם קרוב משפחה סיעודי יכולה להיות קשה מנשוא. חשוב לזכור כי המטופל גם אינו רוצה להיחשב כנטל בפני בני המשפחה. בחירת מטפלת סיעודית זרה או ישראלית עבור היקרים ללבנו, עשויה לתרום להצלחת הטיפול ושיקומו של המטופל. תפקידה החשוב של המטפלת הוא לסעוד את החולה עד החלמתו (במידת האפשר) או בכל יום בחייו. תפקיד זה מצריך אנרגיות רבות ולעתים התמודדות עם משברים. לכן חשובה שמערכת היחסים בין המטופל למטפלת ובין המשפחה אליה, תהיה טובה והדדית ככל הניתן.

שבריאותכם תישאר איתנה לכל אורך הדרך!


0 תגובות
סיעוד
29/12/2015 13:04
סיגל אבן צור
סיעוד, גמלת סיעוד, עובדים זרים, ביטוח סי

התפתחות הסיעוד ומשמעותו


ככל שהתפתחה מערכת הבריאות, התווספו דברים שמטרתם הייתה לתת מענה לפרט הדורש שירותים אלו. אחד הדברים שהתפתחו עם מערכת הבריאות הוא תחום הסיעוד“ עוד לפני הקמת המדינה, מי שסיפק את השרותים הללו היו קבוצות דתיות,שהגיעו מאירופה וארצות הברית.


ערכים מרכזיים עליהם מבוסס תחום זה הם: שוויון ועזרה הדדית. מתן עזרה רפואית כולל בתוכו גורמים מהסגל הרפואי כגון: אחות, רופא,פסיכולוג ועוד. שרותים אלה מוענקים לאנשים שמתקשים בביצוע פעולות שונות וזקוקים לסיוע וטיפולים, כאשר הדגש המרכזי הוא על עזרה פיזית אך גם להיות שם עבור החולה ולתת כתף תומכת ואוזן קשבת.הקושי בביצוע פעולות בסיסיות אינו נובע רק מהיותו בן אדם מבוגר, אלו יכולים להיות גם אנשים לאחר אירוע מוחי,תאונה, אירוע לב ועוד. מתן עזרה לחולים מתבצע בדגש על פעולות כמו מעבר ממקום למקום,אכילה, מקלחת ועוד. מטרת הסיעוד היא לא רק לתת טיפול למי שזקוק לו אלא גם להעניק עזרה בתהליך השיקום. זה תלוי בהרבה גורמים כגון: סביבה נקייה, אוויר צח, תזונה נכונה ועוד.


חברות הסיעוד


קשישים,נכים, חולים כל אלו זכאים לקבלת עזרה בתנאי שעומדים בקריטריונים מסוימים. מרביתם של העובדים בתחום זה הם עובדים זרים אשר מגיעים ממדינות שונות במטרה לסייע בעזרה סיעודית. עובדים אלה מגיעים לרוב עם מוסר עבודה גבוה וערכים שנותנים כבוד לאדם מבוגר וחלש. 


לרוב מדובר בחברות שעוסקות בתחום וישנה תחרות גוברת בשנים האחרונות בגלל ריבוי החברות שעוסקות בתחום זה. ישנה אפשרות נוספת עבור החולים לקבל טיפולים,מדובר בשירות פרטי של אח או אחות, שירות זה מיועד לכל מי שזקוק לעזרה, השגחה או טיפול רפואי. לשירות זה יתרונות רבים, כאשר היתרון הגדול, הוא שבניגוד למטפלת, האחות יכולה לבצע פעולות חשובות ואף מצילות חיים כמו בדיקת דם, זריקות, טיפול בסכרת ועוד.


חברות רבות מתמחות בנושאים כמו: פיזיותרפיה, השגחה רפואית, ריפוי בעיסוק וכדומה. פוליסות ביטוח שונות מספקות במקרים מסוימים מימון חלקי או מלא, כמובן תלוי באיזו פוליסה משתמשים והאם יש ביטוח סיעודי. ביטוחים אלו ניתן למצוא בקופות החולים או ביטוחי בריאות שונים, המציעים מגוון רחב של פוליסות.


דבר חשוב נוסף הוא בחירה של מוסד מתאים,הבחירה הזאת מאוד חשובה מכיוון שלא כל מוסד עומד בסטנדרטים שנקבעו בחוק. למוסדות אלו יש חשיבות עליונה על המשך טיפולו של הנזקק, לכן חשוב לבחור את המוסד המתאים שעומד בכל הפרמטרים הרלוונטיים כמו: מראה, מקום, צוות מטפלים ורמת המקצועיות שלהם, תקציב ועוד. כל מוסד כזה חייב לעמוד בתקנים שקבע משרד הבריאות, חשוב להקפיד על בדיקת תקנים אלו על מנת לוודא שעושים את הבחירה הנכונה.


 צוות מטפלים, אחים, אחיות ורופאים הם פרמטר חשוב בבחירת המוסד מכיוון שמדובר בצוות שהולך להעניק טיפולים לפרט הנצרך, חשוב לוודא את רמת המקצועיות שלהם וזמינות ביחס למספר המטופלים במוסד. כל זה חשוב לבדוק לפני בחירת המוסד והטיפולים שהחולה עתיד לעבור, בדיקה מעמיקה ובירורים רבים יכולים לסייע רבות בעתיד ולהעניק טיפול איכותי.

0 תגובות