עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

נושא הבלוגים שאכתוב ינועו סביב הנושאים של:

שירות - ותודעת שירות בישראל ובעולם.
אלכוהול - סקירה של מותגים , דעות וטעימות שלי .
סטנדרטים של מצויינות בתחום השירות בישראל , איפה ניתן לשפר וממה אפשר ללמוד ולחזק .
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
מרץ 2012  (1)
ארדבג - צניעות מהולה בקשיחות
02/03/2012 18:53
sagiv amzaleg

ארדבג – צניעות המהולה בקשיחות .

 

אחת מהדרכים המומלצות ביותר לגילוי העישון שיש בסינגל מאלט סקוטי טוב , הוא טבילה של האצבעות ומריחה של הידיים בסינגל מאלט מעושן וטוב.
אז , כשנקרב את כפות הידיים לאף אנו נריח את העוצמה האמיתית של הוויסקי.

במותגים מסויימים הריחות הם טובים יותר וטובים פחות , במותג אחד בעיניי יש הילה עוצמתית ביותר .

הארדבג 10 , אולי מותג הסינגל המעושן ביותר בעולם , הוא חוויה לטועם ולמריח .
הוויסקי הזה פותח קטגורייה משל עצמו , הוא נגיש לכולם וניתן למצוא אותו בחלק נכבד מן הברים והמסעדות בארץ , אך אינו נגיש לאלו המחפשים הנחה מוויסקי .

הכרות עם המזקקה :
מזקקת ארדבג השוכנת לה באי איילה בחלקו המערבי של סקוטלנד, מהווה חלק מנוף קשוח ושברירי באותה המידה , שוברי גלים ומפרצים שמוכים בכל חורף בגלים בגובה של 6 מטר , הם חלק מהנוף המושלם על ידי צבעים ירוקים יותר של מרחבי דשא פרוצים .
מתמונות,  ניתן ממש להבחין מאיפה הוויסקי מקבל את אופיו "הרוחני"
המזקקה נסגרה ונפתחה כמה פעמים בשנים שעברו , אך הוויסקי היוצא משם תמד שמר על צוויונו כאחד מעמודי הטווח של עולם הוויסקי המעושן .

מייקל ג'קסון , לא הזמר עליו השלום ... אלה מומחה הוויסקי המיתולוגי , מציין שנה אחר שנה את העליונות של מזקקת ארדבג על פני רבות אחרות וטובות , ויש סיבה .
וכמוהו גורו נוסף העונה לשם ג'ים מוריי שאמר , ציטוט " אם שלמות קיימת הרי שזהו זה... " בהתייחס לטעימה של ארדבג 10 שנים
משפחת ארדבג הנוכחית מונה סדרה של 5 בקבוקים המיוצרים באופן סדיר.
ardbeg blasda
ardbeg ugideil
ardbeg corryveckan
ardbeg supernova
ardbeg 10 years old

מכיוון שהמוצר המגיע באופן שוטף לישראל הוא הארדבג 10 , אפתח ואקנח בו .

 

ארדבג 10 שנים , מגיע בבקבוק לא נוצץ ולא קופץ לעין לאלו שמחפשים וויסקי שיעטר את הדיספליי .    הוויסקי הזה מביא איתו בקבוק ירוק שרומז על המסתוריות וקסם של המשקה שיש בפנים .


הכוס הפופולארית שאיתה יגישו את הארדבג תהייה האולדפאשיין ( לאובול ) , אך מומלץ לנסות עם כוס שנותנת דגש ארומות כמו סניפטר ( כוס קוניאק ) או טוליפ לאלו שיש להם  , בכוסות אלו נקבל את הלטיפה האמיתית ואת הסטירה כשצריך .


לאחר המזיגה מומלץ להוסיף מעט מים פושרים ,

כלל : כמו בחיי היומיום קור ( קרח לדוגמא ) סותם ארומות , חום פותח אותן , ממש כמו כוס של אייס כזה או אחר , המשקה נטול ריחות , אך מרק טוב מלא בארומות המתפשטות מהר מאד .

לאחר שהוספנו מים פושרים צריך להתענג על הארומה שמגיעה אלינו והיא ארומה מענגת מאד !


הארומה של הארדבג היא ארומה עוצמתית מאד , היא כזו שלא מותירה מקום לספק לגבי המשקה שאנו אוחזים ביד , ארומות של אדמת כבול ספוג במליחות מציפה את האף וזו האינדיקציה הראשונה לגדולת המשקה , ניתן לחוש באלון שממש לא נמצא באופן דומיננטי מכיוון שהוויסקי שהה רק 10 שנים בחבית , הארומה לאלו שאינם רגילים לכבול ועישון מאסיבי יכולה בהתחלה להריח חזקה ולא נגישה , אך מומלץ להסניף פעם אחת ולחזור לביקור נוסף עם האף בכדי להבין שבכל פעם אנו מגלים ריחות חדשים שלא הבחנו בהם , ואת זה אשאיר לדמיון המפותח שלהם  כל אחד מאיתנו לגלות .


צבע המשקה , הוא צבע זהוב בהיר מאד מאד , שזהו מאפיין ראשוני לגבי הצעירות היחסית של המשקה ובכלל הקונספט של המזקקה שאינה ידועה כמיישנת שנים ארוכות .


הטעם  , בלגימה הראשונה תנו לוויסקי לנוח לכם על הלשון ואז תתחילו לגלגל אותו בפה , אמנם יש קושי לאלו מאיתנו שמתחילים בטעימה של וויסקי כזה , עדיין , אנו מעבירים בחלל הפה 46% אלכוהול של עבר צ'יל אחרון אשר הוריד את האחוז ל- 40% כמו שנמצא ברוב הוויסקי .

עדיין , 46% מהווים חוזק מאסיבי , אך עם זאת , תנו לתחושה של הדומיננטיות של המשקה לעבור , ואז תתחברו לטעמיו , לארדבג יש טעמים רבים שניתן לחוש בהם , ואין ספק שהכבול שולט והעישון והמליחות של המשקה באים לידי ביטוי בצורה מאסיבית , אך גם כאן , כמו בהרחה שאליה אנחנו צריכים לחזור שנית , ישנו צורך לחזור לטעימה נוספת ואז , אחרי שהפה ספוג בתזקיק , רק אז נקבל אינדיקציות נוספות על איכותו וגדולתו של הוויסקי .


בטעימה שניה ניתן למצוא טעמים של ווניל , אגוז עדין ישנה פירותיות עדינה שכמעט ולא מורגשת אלה אם כן צוללים עמוק לתוך הוויסקי , בד בבד הוא הכבול התחב מלח הים אינו מרפה מהלשון .

 

אין ספק שמי שרגיל לבלנדדים או לסינגלים עדינים מזה , הארדבג יהיה קשוח , קשוח מאד לכן לא ממולץ להתחיל ישר איתו כשמגיעים לעולם המעושנים , הארדבג מהווה דרגה בפני עצמה .

 

ניתן למצוא את הארדבג במגוון חנויות ולא אציין את שם היבואן , מכיוון שהמחיר בארץ מופקע לעומת המחירים באירופה שם ניתן למצוא את הוויסקי בטווח של בין 40 עד 70 יורו.

 

http://www.ardbeg.com/ardbeg/ -  אתר הבית של ארדבג .

 

תהנו

שגיב אמזלג .

0 תגובות