עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
מרץ 2018  (2)
מכתבים אל סופר צעיר
25/03/2018 12:51
Proza In

"

אין דבר מייסר יותר מאשר לשאת בקרבך סיפור שלא סופר" / זורה ניל הרסטון (עמ' 105 בספר).

קולום מק'קאן, סופר מוכשר ששתיים מיצירותיו ראו אור בעם עובד, ניקז אל תוך ספרון זה את מיטב האימרות, הציטטות, והעצות ששאב מניסיונו-הוא, כדי ליצור סוג של מורה נבוכים לסופרים המתחילים.

הספר מורכב מפרקים קצרים, כל אחד מהם מתייחס אל אחד האספקטים של תהליך כתיבתה והבאתה לאור של יצירה מסוגת הפרוזה.

כך למשל, בפרק הנקרא "אל תכתוב על מה שאתה יודע", מעודד מק'קאן את הסופר הצעיר לצאת מעצמו ולחקור אנשים ומקומות אחרים, חדשים. להסתכן, לחוש אמפתיה, שכן זוהי הדרך היחידה להרחיב את עצמנו. הוא מצטט את קורט וונגוט שאמר כי "עלינו להמשיך לקפוץ מצוקים ולהצמיח כנפיים בדרך למטה" (עמ' 21).

בפרק מעשי יותר, "תחקיר: לא להסתפק בגוגל", דוחק מק'קאן בכותב המתחיל לבצע מחקיר מעמיק, לנבור שעות בספריות, לצאת לרחובות, לצפות ולהקשיב, לנסוע ולהתנסות במקומות שכותבים עליהם. הוא טוען כי "הסוד הוא למצוא פרט יוצא דופן הידוע למומחים בלבד" וכי אסור לזהם את הטקסט עם עובדות (עמ' 55).

זהו ספר הכולל לא מעט ניים-דרופינג, ציטוטים נפלאים, רפרנסים מאלפים. בעיניי, הספר משמש כתיעוד תמציתן של תובנות רבות ומגוונות, הנובעות מניסיון אישי, ממחקר ומקריאה בכמויות בלתי נדלות, וכמובן מעבודתו של המחבר כמנחה סדנאות כתיבה. התובנות והעצות הללו אינן מתיימרות כלל וכלל ללמד את הסופר איך לכתוב - להיפך, מק'קאן מדגיש שאין הדבר אפשרי. אך הן כן עשויות לתת לפרוזאי המתחיל זריקות-עידוד מושכלות, קווים מנחים להתנהגות ספרותית, מושג לגבי פנייה אל עורכים וסוכנים והעבודה מולם, והחשוב ביותר - מילים. מילים לתהליך הרגשי, הפנימי והמקצועי אותו עובר כל כותב, מילים שמרחיבות את הדעת ונוגעות בנשמה היוצרת.

מאוד נהניתי לקרוא את "מכתבים". הרגשתי כאילו אני יושבת עם מק'קאן עצמו בבית-קפה, והוא מדסקס איתי נושאים אנושיים, ספרותיים, מקצועיים, מפרה את השיחה בהמון ידע מרתק. סגנונו נעים, מיישיר מבט, מודע, מכבד, קצבי מאוד ומשעשע. ומכיוון שממילא, כפי שהוא עצמו חוזר וכותב, "אין כללים", אין לצפות מספרו זה שיהיה מדריך מעשי, אלא בדיוק מה שהוא מצליח להיות:
יומן מנחה וחכם מאוד, המאיר את הדרך, מעניק תמיכה, ושומר על חיותה של הלהבה.

0 תגובות
קוף היום וקופת הלילה
25/03/2018 10:39
Proza In
הלילה והיום שונים זה מזה, וכך גם שני הקופים החביבים - קוף היום וקופת הלילה.
קופת הלילה לא רגילה לאור השמש, לשימפנזות הנתלות על עצים, לפרפרים, 
בעוד שקוף היום איננו רגיל לירח, לחשכה, לקרקור הצפרדעים, לגחליליות המרחפות סביב.
לכן, כשהאחד מנסה לשחק עם האחרת בשעות בהן הם אינם עירניים, כל אחד מהם נבהל או מבודח מהתופעות הנגלות בפניו, האופייניות לשעות שחברו אוהב.

מטעויות הזיהוי של קוף היום בלילה ושל קופת הלילה ביום, הם לומדים כל אחד על עולמו של השני, וכך מצליחים למצוא את עמק השווה ואת השעה בה הם יכולים להיפגש, זו לפני השינה וזה אחריה, על מנת לממש את חברותם ולבלות זמן איכות יחדיו.

ספר מרהיב ביופיו, מהנה במיוחד, פרי עטה של סופרת הילדים האהובה עלי במיוחד והמפורסמת בספרים רבים אחרים.
כהרגלה, גם כאן הטקסט מחורז, קצר וקולע, האווירה מבודחת והחיות מקסימות.
הסיפור קורץ כמובן לעולם המבוגרים ול"טיפוסים ליליים" בניגוד לאנשי היום, אך גם קהל היעד הצעיר יכול להתחבר, ובמיוחד לראות איך ניתן לגשר על ההבדלים ביננו לבין אחרים באמצעים יצירתיים. הילדים יבינו שזה אפשרי בהחלט ואף חשוב ללמוד על עולמם של אחרים, ושאם חשוב לנו להיות עם אדם שחי אחרת, נוכל כנראה למצוא פשרה ופתרון.

בשתי מילים: דונלדסון שולטת.
0 תגובות