עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
התקשוב מאין ולאן?
06/09/2013 11:28
פנינה באקבה

"הגיעה העת שמחנכים יבינו שאיך שהם מלמדים ומתנהגים עשוי להיות חשוב יותר ממה שהם מלמדים"

צ'ארלס סילברמןקוראים יקרים!

שמי פנינה באקבה, אמא לשתי בנות מקסימות, מורה להיסטוריה ואזרחות ומחנכת כיתה מזה 14 שנים, מתוכן 6 שנים רכזת שכבה. אני מלמדת בחטיבת הביניים "רבין" באזור ובמסגרת התוכנית החדשה לתקשוב, שנכנסה לבית ספרינו בשנה שעברה, כל חדרי הלימוד מצוידים במקרן, לוח אינטראקטיבי ולכל מחנך יש מחשב נייד אישי. 
ברבות השנים נחשפתי לדעות שונות בנושא התקשוב.  התגובות לרעיון התקשוב נחלקו לשתיים:
היו כמובן את אלו שטענו, שבמהלך השנים חלו תמורות רבות במערכת החינוך, המחשבים תפסו חלק ניכר ומשמעותי בתהליך הלמידה ואין ספק  שבהרבה מקרים כיום, בני הנוער מתמצאים במחשב טוב יותר ממבוגרים בני גילנו. לכן, ברור שעלינו המורים לקבל את הקידמה הטכנולוגית, לקדמה בברכה ולשלב אותה במהלך השיעור. מנגד, היו שטענו שהשתלמויות נוספות, הקדשת זמן ולמידת התמצאות במחשב, הן מיותרות ועדיף להמשיך וללמד בשיטה המסורתית שהתגבשה היטב בעבר והוכיחה את עצמה. בטענתם אמרו: "בקרוב יהיה עידן חדש ומתקדם אף יותר ממחשב למורה, אולי לכל תלמיד כבר יהיה מחשב, אז למה לבזבז זמן ומאמץ באתגרים חדשים ומשונים.." .

כמורה להיסטוריה, אני הרבה מאוד פעמים מוצאת את עצמי מחפשת שיעורים מאתגרים ומעניינים יותר. זהו מקצוע שילדים בגיל ההתבגרות מתקשים להקל או להכיל. לא ברור להם מדוע חשוב ללמוד נושאים שהתרחשו לפני מאות שנים? במה לימוד ההיסטוריה יסייע להם בעתיד כבוגרים עצמאיים? שאלות שלרוב מקשות עלי כמורה לחבב עליהם את נושאי הלמידה.
באמצעות השימוש במחשב, אני יכולה ללמד נושאים בהיסטוריה בדרך אחרת, מגוונת ופחות משעממת ובכך גם להפוך את הילדים הסקרנים ללומדים אקטיביים ופחות פסיביים, לשתף אותם בשיעור, לגרום להם יותר עניין ואהבת המקצוע. אין לי ספק שבדרך הזאת, גם התלמידים וגם אני כמורה, יכולים להפיק תועלת וערך מוסר מן השיעורים והנושאים הנלמדים בכיתה ואף ליהנות מכך, להחיות את אירועי העבר בהווה. 

"הגיעה העת שמחנכים יבינו שאיך שהם מלמדים ומתנהגים עשוי להיות חשוב יותר ממה שהם מלמדים"
                                                                                                                            (צ'ארלס סילברמן).

כמורה ומחנכת בישראל, חשוב לי לחנך את הדור הצעיר ולהפוך אותם לילדים סקרנים, בעלי חשיבה ביקורתית המשלבת את דעתם האישית, תוך שילוב בהבנה מעמיקה של אירועים בהיסטוריה, יצירתיות, וזאת מעבר לנושאים הנלמדים לפי תוכנית הלימודים בהיסטוריה . רק כך, הדור הצעיר שלנו יוכלו להפוך בעתיד הלא רחוק, לאזרחים מועילים ופעילים במדינת ישראל.   
   
    


3 תגובות