עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
מידע מועיל ברשת
התהליך של ייצור יהלומים לטבעות אירוסין
11/01/2015 19:19
oridiamwebwallacom
מאת רותם וובז
                        

ייצור יהלומים הוא תהליך מורכב המצריך דיוק רב ומיומנות גבוהה, תהליך זה נעשה על ידי אנשי מקצוע בעלי וותק של שינם רבות בתחום.המכשור הטכנולוגי המתקדם שקיים עוזר מאוד להפיק יהלומים נוצצים המשובצים בעיצובים שונים של טבעות אירוסין, יחד עם זאת עדיין נדרשת מיומנות גבוהה על מנת להגיע לסטנדרט גבוה של יהלומים.היהלומים עוברים תהליך מורכב ממצבם כיהלומים גולמיים ועד לשיבוצם כיהלומים מלוטשים בתוך טבעות אירוסין שונות.יהלומים גולמייםהיהלום הגולמי אינו דומה בצורתו ליהלומים שאנו מכירים המשובצים בתכשיטים שונים, לכן יש חשיבות מאוד גדולה לניסיון בתחום תעשיית היהלומים.ייצור יהלומים מורכב משני שלבים: הערכה של כל יהלום באופן פרטני וליטוש.הערכת יהלוםלאחר ייבוא היהלומים הגולמיים יש לדרג כל יהלום על פי ארבעה קריטריונים: משקל, צבע, ניקיון וצורת חיתוך המתאימה לו ביותר.כפי שציינו יהלומים גולמיים אינם דומים בצורתם ליהלומים מלוטשים, על היהלום יש שכבת מט המקשה מאוד לאבחן את הקריטריונים. לכן יש להשתמש בזכוכית מגדלת (בהגדלה של פי 10), ובעזרתה מחפשים נקודה שקופה שדרכה ניתן לראות את פנים היהלום, וכך למעשה לדרג את הקריטריונים: צבע, וניקיוןצבע- צבעו של היהלום מושפע החומרים שונים בזמן היווצרותו, הדירוג הוא בין גוון צהבהב הנפוץ יחסית, ללבן, ועד לחסר צבע לחלוטין שהוא מאוד נדיר. ניקיון- כמו צבעו של היהלום כך גם רמת הפגמים בו משפעת מחומרים שחדרו אליו בזמן היווצרותו תחת האדמה. ככל שהיהלום נקי מפגמים כך הוא נחשב נדיר יותר, יהלום ללא פגמים לחלוטין נדיר מאוד.לאחר בדיקת הקריטריונים הנ"ל נדרש להתאים ליהלום את צורת החיתוך המתאימה לו ביותר, צורות החיתוך מתחלקות לשתיים עיקריות: עגולה או מרובעת.לפני החיתוך מבצעים ליטוש המנקה את היהלום ומעניק לו את הברק ונצנוץ שכה אופייניים ליהלומים משובצים בכל טבעת אירוסין וינטאג' קביעת צורת החיתוך צריכה להתאים לכל יהלום באופן פרטני כך שלא יאבד הרבה ממשקלו, אבל כן יעניק ליהלום את הברק המושלם.

ליטוש וחיתוך היהלוםליטוש היהלום נעשה תוך כדי בחינת ניקיונו של היהלום, בזמן הליטוש נחפש את הדרך הטובה ביותר ללטש את הפגמים שבו החוצה, וכך לעלות את רמת הניקיון שלו, יחד עם זאת חשוב לזכור שליטוש רב גורם ליהלום לאבד ממשקלו. לכן חייב להיות איזון בליטוש.בהמשך לעבודת הליטוש צריך לקבוע את החיתוך הסופי של היהלום, כאן נדרש דיוק רב אין מקום לטעויות ולא קיימת אפשרות לתקן. הפרופורציות חייבות להיות מדויקות מאוד ולהתאים ליהלום על מנת להדגיש את רמת הברק המרבית.השלב האחרון לאחר הליטוש הראשוני והחיתוך הוא ליטוש נוסף המשפיע על צורת הגימור של היהלום, ופעולת בישול הכוללת טבילה של היהלום בתוך נוזלים (מיוחדים), תוך כדי הרתחה (בטמפ' גבוהה מאוד), וכך מנקים את היהלום מלכלוך שהצטבר עליו בזמן הליטוש.
                        


                        

רותם וובז


                        

מקור המאמר: articles.co.il

                        
                        
                        
0 תגובות
שלבי הייצור של טבעות אירוסין
11/01/2015 19:18
oridiamwebwallacom
מאת יוני טל
                        

טבעות אירוסין בצורתן הסופית, מלוטשות ומשובצות עוברות תהליך רב שלבי עד לקבלת צורתן המושלמת. תהליך זה מצריך טכנולוגיה מתקדמת, ניסיון והבנה של מספר אנשי מקצוע. הפקת תכשיטי זהב בכלל וטבעות אירוסין בפרט קיימת כבר מאות שנים, ולאורך ההיסטוריה יוצרו בטכניקות יציקה שונות. מאמר זה יסקור מספר שלבים בייצור טבעות אירוסין כפי שנעשה כיום.כמו בתחומים רבים אחרים, גם בעולם התכשיטנות מוצרים רבים מתחילים את דרכם במוחו של המעצב. היום תוכנות הדמייה בתלת מיימד מאפשרות למעצבים להביע את חזונם, ולהגיע לרמות דיוק מקסימאליות.  כך גם טבעת האירוסין מתחילה כשירטוט בתוכנת העיצוב במחשב, הדמיית מחשב זו החליפה את השירטוט הידני אשר היה נהוג קודם לכן.אותם מודלים של טבעות אירוסין אשר מצויים כרגע במצב הסקיצה הממוחשבת מתקדמים שלב בהליך הייצור, ועוברים לשלב תבניות הסיליקון.
שימוש בתבניות אלו היא אחת משיטות הייצור הוותיקות להפקת טבעות זהב, בשיטה זו המעצב משכפל את המודל של טבעת האירוסין לתוך תבנית סיליקון. דמיינו מאין סנדוויץ של שתי קוביות סיליקוניות אשר בתוכן חלל ריק ומדוייק בדמות המודל, אשר כולל בתוכו את כל האלמנטים של טבעת האירוסין (תושבות לשיבוצי היהלומים, פיתוחים ועוד) באמצעות תבניות אלו ניתן לייצר שכפול מדוייק של אותו מודל שוב ושוב.שלב הזרקת השעווהלאחר שייצרנו את צורת הטבעת בתוך תבנית הסיליקון, מזריקים באמצעות מכשיר מיוחד שעווה חמה אל תוך השבלונה.
השעווה מוזרקת בלחץ רב וממלא היטב את כל השבלונה בתבנית הסיליקון. לאחר שנפתח את קוביות הסיליקון נקבל לראשונה מודל פיסי של טבעת האירוסין אשר עשוי משעווה מיוחדת אשר מתנדפת בחום גבוה.שלב יציקת הגבסלאחר שייצרנו מודלים רבים של טבעות אירוסין משעווה, מלבישים אותם על קונוס ממתכת ויוצרים מאין עץ המלא במודלים של טבעות משעווה.
על אותו "עץ" המלא במודלים מלבישים גליל מיוחד אשר מקיף את המודלים. אל תוך גליל זה יוצקים חומר דמויי גבס מיוחד אשר נכנס היטב לכל ובצורה אחידה לכל המודלים. בעזרת משאבה היונקת בלחץ רב את כל האויר מתבנית הגבס, מונעים היווצרותן של בועות אשר ישפיעו על המשך העבודה, ויגרמו למראה לא נקי של טבעות האירוסין.הכנסה לתנור והמסת השעווהלאחר שיצקנו גבס לגליל והוא מכסה היטב את המודלים משעווה, מכניסים את הגבס לתנור. בתהליך החימום קורים שני דברים, השעווה מתאדה ויוצרת בתוך הגבס שבלונה מדוייקת של טבעת האירוסין, וייבוש הגבס אשר יאפשר להתיך לתוכו זהב בצורה טובה.שלב יציקת הזהבלאחר שהתקבלו שבלונות של טבעות אירוסין, אנו מגעים אל שלב יציקת הזהב. הצורף מתיך זהב בטמפרטורה גבוה מאוד בתוך תנור הפועל בצנטרפוגה, ויוצק זהב אל תבניות הגבס. תהליך זה אורך מספר שעות והוא נעשה ע"י אנשי מקצוע בבית היציקה. לאחר קירור התבניות המלאות בזהב ניתן לשחרר את טבעות האירוסין מיציקת הגבס.משחולצו טבעות האירוסין מיציקת הגבס הן מחוספסות וחסרות ברק, עליהן ניתן למצוא עוד גרידי זהב. לכן בשלב זה עוברות טבעות האירוסין לסדרה של ליטושים על מנת להעניק להן מראה חלק וסימטרי. הטבעות עוברות בסדרה של מלטשות שונות ורק לאחר כי המלטש סיים לנקותה ולהבריקה היא עוברת לשלב השיבוץ.שיבוץ היהלומיםתהליך שיבוץ היהלומים בטבעות האירוסין מצריך ידי אומן מדוייקות של המשבץ. זוהי עבודה קשה הדורשת ריכוז גבוה ורמת דיוק עילאית
על מנת למנוע את נפילת היהלומים בעתיד על המשבץ לכוון היטב ולסדר את תושבות היהלום העדינות. לאחר שיבוץ היהלומים על טבעות האירוסין הן חוזרות לניקוי נוסף על מנת להוריד את כל שאריות החומר הלא רצויות משלב השיבוץ. ניקוי זה יעשה באידוי בלחץ גבוה.לבסוף, טבעת האירוסין זקוקה לטאץ אחרון על מנת להגיע לשלמות התהליך. בשלב זה עוברת הטבעת טבילה בחומר הקרוי רודיום המעניק מראה נוצץ וחזק לאורך זמן.


                        


                        

מאמר זה נכתב על ידי מומחה מטעם קוליברי טבעות אירוסין, המאמר מוגש כשרות לציבור הרחב למטרת הגברת המודעות של הלקוח הישראלי בעת רכישה של טבעות אירוסין ויהלום


                        

מקור המאמר: articles.co.il

                        
                        
                        
0 תגובות
צורות יהלומים
11/01/2015 19:15
oridiamwebwallacom
מאת יוני טל
                        

היהלומים המנצנצים והמלוטשים המשובצים בטבעות אירוסין ותכשיטים החלו את דרכם עמוק בבטן האדמה. יהלומים הנכרים במכרות נקראים יהלומי גלם, ונראים כמו אבן גולמית העשויה מפחמן אותה יש לעבד ללטש ולנקות בטרם ישובצו על טבעות אירוסין.

כמו חומרי גלם רבים אחרים גם יהלומים ניתן לעצב בצורות שונות, מדריך זה יביא בפניכם את הצורות הפופולאריות המשמשות לשיבוץ טבעות אירוסין ותכשיטים. הבחירה של הצורה הסופית אותו יקבל היהלום תקבע בדרך כלל ע"י הסוחר שקנה אותו, וכמו נתוני האבן עוד בשלב הגלם והפוטנציאל הממשי שלו. למשל יהלום גדול ואיכותי לא ילוטש לצורה בה יאבד מהמשקל הסגולי שלו (כל קראט שווה הרבה כסף) לעומת זאת יהלום בעל תכונות ירודות ילוטש לצורה בה פגמיו אינם בולטים ואין פחד לבזבז ממנו בתהליך הליטוש.

כאשר מגיע היהלום לשולחן המלטש שם יקבל את צורתו הסופית ויהפוך לאחת מצורות הליטוש הנפוצות הבאות:

צורות הליטוש הנפוצות שקיימות:
יהלום עגול - צורת ליטוש זו היא הפופולארית ביותר מבין צורות הליטוש. וקרוב לוודאי שכשתחפשו טבעות אירוסין היהלום העגול יככב. ההערכה היא כי 70% מהיהלומים הנמכרים כיום בעולם מלוטשים בזורה זו. ליהלום העגול מעל כ-60 פאות מלוטשות, וכשהליטוש מיטבי החזר האור הנשבר על פאות היהלום הוא חזק ומפיץ אור. במשך מאה שנה מלטשי יהלומים פיתחו נוסחאות פיסיקאליות על מנת למקסם את החזר האור מהיהלום. גם היהלומים הקטנים המשובצים על טבעות אירוסין משובצות מלוטשים בצורה זו.

יהלום פרינסס - הפרינסס כשמו כן הוא יהלום מרובע גדול ומלא נוכחות ממש כמו היהלומים המשובצים בטבעות האירוסין של נסיכות. צורת ליטוש הפרינסס פופולארי מאוד ונפוץ על טבעות אירוסין בארצות הברית. טכניקת הליטוש הזו אינה מפחיתה הרבה חומר גלם מהמשקל הסגולי של היהלום. יהלום הפרינסס פופולארי על טבעות אירוסין וינטאג או על תליוני יהלום.

יהלום אובל - זהו בעצם יהלום המלוטש לצורה אובלית. טכניקת ליטוש זו מזכירה את צורת היהלום העגול. מבחינת המחיר היהלום האובלי זול יותר מהיהלום העגול ולמי שרוצה להוזיל את עלות טבעת האירוסין יכול לשבץ יהלום אובלי. יהלומים אלו יפים ועדינים מאוד במיוחד כאשר משובצים סביבם יהלומים קטנים המעצימים את היהלום המרכזי.

יהלום אמרלד - האמרלדים הם אבני חן צבעוניות אשר בד"כ מלוטשות בצורה מלבנית עם פאות חלקות. והשם ניתן גל ליהלום המשובץ בצורה זו. בגלל שליהלום האמרלד שטח פנים גדול וחלק יחסית מומלץ לבחור ביהלום בצבע צלול וללא פגמים בולטים. טבעות אירוסין לרוב אינן משובצות ביהלום בצורת אמרלד.

יהלום מרקיזה - צורת המרקיזה מתאימה מאוד לטבעות אירוסין בזכות הצורה המאורכת והעדינה אשר  .נראית נהדר על האצבע. ליהלום בצורת מרקיזה גוף ארוך ושני קצוות חדים  

יהלום טיפה - או בשמו הנוסף יהלום דמעה או יהלום אגס בזכות צורתו העגולה בקצה אחד וחד וצר מצידו השני. יהלום הטיפה מאוד מזכיר את יהלום המרקיזה רק עם צד אחד מעוגל. יהלום זה משמש בעיקר לתליוני יהלום ולטבעות יהלום בסגנון וינטג'.

יהלום לב - יהלום מלוטש בצורת לב, הוא רומנטי מאוד ותמיד יהיה מתנה נהדרת כאשר הוא משובץ על טבעות יהלום ואף על טבעות אירוסין. ליטוש זה הוא מרשים ומתפאר בהמון פאות הניתנות ליהלום.

יהלום אשר - צורת ליטוש זו כמעט וזהה לזו של ליטוש האמרלד אלא שיהלום זה מקבל צורה מרובעת ולא מלבנית.

יהלום כרית - כשמו כן הוא יהלום נפוח ורך כמו כרית. זהו סגנון ליטוש אשר היה נהוג במאה ה-19. ניתן למצוא היום טבעות אירוסין המשובצות ביהלום קושין ובד"כ משובץ בעוד עשרות יהלומים קטנים. זוהי מאין גרסה ישנה לליטוש האובלי. ליהלום זה שטח פנים עגלגל ועומק ולכן מומלץ לבחור ביהלום איכותי.

לסיכום, עבודת הליטוש היא קריטית למראו הסופי של היהלום ולשבירת האור על פאותיו בצורה מיטבית. כמובן שהתאמת צורת יהלום צריכה להלום את צורת התכשיט או את טבעת האירוסין. ליהלומים בצורות שונות מחירים שונים ולכן אל תהססו לשאול האם ניתן להשיג יהלום באחת מצורות אלו ולשבצם על טבעות אירוסין או טבעות יהלום.                        


                        

מאמר זה נכתב על ידי מומחה מטעם קוליברי טבעות אירוסין, המאמר מוגש כשרות לציבור הרחב למטרת הגברת המודעות של הלקוח הישראלי בעת רכישה של טבעות אירוסין ויהלום


                        

מקור המאמר: articles.co.il

                        
                        
                        
0 תגובות