עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
מינוף קרן החילוץ האירופית וcds להמונים
28/10/2011 00:57
lembo

המשקיע הישראלי שומע על מינוף , ועל זה שיהפכו 440 מליארד יורו לטרליון בהינף מטה הקסם והשווקים טסים והכל טוב.
המצב הרבה יותר מורכב מכך.

המהלך האירופי למעשה הוא די פשוט - חברות האיחוד יתנו ערבות לקרן החילוץ , היא תגייס 440 מליארד יורו (לתמיכה באותן מדינות חברות איחוד שלא יכולות לגייס בשוק בעצמן כרגע בגלל עלויות וחוסר דרישה...), מתוך ה440 מליארד 120 ילכו ליוון , נשארנו עם 320 מליארד לערך אשר(פה מגיע קטע המינוף) ישמשו כביטוח ל1.4 טרליון יורו אשר ספרד איטליה יוון פורטוגל ואירלנד צריכות לגייס עד 2014 וישמשו כביטוח עד להפסד של 20% על האגח.
זה כל הרעיון.
האמת, אותי זה די מאכזב , ברגע שמבינים את מהות המהלך, למה שמשקיעים אשר לא מוכנים להלוות לספרד או יוון בריבית רגילה בתנאי השוק יסכימו להלוות לקרן החילוץ של אותן מדינות בריבית נמוכה יותר, ועוד ללא בטחונות לתספורת עתידית של מעל 20% .
בעיה נוספת שעולה היא התבססות הקרן חילוץ על דירוג האשראי המושלם של גרמניה וצרפת לגיוס בריבית נמוכה, אולם סוכנויות הדירוג כבר הודיעו שמהלך שכזה(הגדלת התחייבויות במאות מליארדים) עלולה לגרום להורדת דירוג, מה שיכול להפוך את קרן החילוץ ללא כדאית ולא אטרקטיבית עוד בטרם החלה לפעול .
(הורדת דירוג תייקר את מחיר הריבית של הקרן ובנוסף תצריך יותר ערבויות מהמדינות אשר חטפו הורדה)

נכון לעכשיו לא היתה וכנראה לא תהיה הכרזה על התספורת על האגח היווני כאירוע חדלות פירעון אשר אמור לגרום להפעלת חוזי credit default swaps המשמשים כביטוח לאי תשלום הנ"ל.
המשמעויות הם אדירות.
קודם כל הפסד כספי אדיר לכל מי שרכש פוליסות ביטוח נגד חדלות פירעון.
משקיעים רבים כבר מכינים את התביעות כנגד הצד השני בעיסקה שמכר להם את הביטוח(אלו עסקאות בין 2 צדדים פרטיים ולמעשה כל בנק גדול בארהב מכר ללא הגבלה , שוק הנגזרים עדיין ללא ביקורת רגולטורית להזכירכם , ובהמשך ישיר לכך לא יודעים באמת כמה חוזים כאלו נמכרו , למי הם גולגלו באיגוח של נוכלי וול סטריט ומה החשיפה האמיתית בעולם לאירוע חדלות של יוון וזו למעשה הסיבה האמיתית לאי ההכרזה על חדלות בתיספורת אג"ח היווני.

פה עולות כמה שאלות מעניינות, למה אירלנד ופורטוגל לא מבקשות גם תספורת והנחה כמו יוון? איך יגיבו אזרחי יוון שהבנקים שלהם מחזיקים בשליש מהאג"ח הממשלתי שלהם , כשיקומו בבוקר ויראו ששליש מהפנסיות שלהם נמחק?
למה שמשקיע שנכווה ביוון , ורואה איך האיחוד עוקף את הפעלת חדלות הפירעון, ימשיך להשקיע באג"ח כלשהו , לא כל שכן אירופי?
האם זוהי מכת מוות לשוק הcds העולמי המגלגל סכומי עתק , אולם לא מתפקד ברגע האמת?
כיצד יהיה ניתן לתמכר את עלות סיכון ההשקעה באגחים , אחרי אובדן האמינות במכשיר הקיים ועקיפתו ע"י הפוליטיקאים?או לחילופין מה זה משנה אם להשקיע באגח אמריקאי או פלשתינאי אם במילא הסיכון הוא אותו סיכון?(כי אי אפשר לגבות את הביטוח...)

אחרי שהאבק ישקע והשאלות הללו ורבות אחרות יעלו , והפתרונות יצטרכו להיות מעולים.
להערכתי האירופאים מושכים זמן עד הבחירות בחודשים הקרובים בצרפת וגרמניה , בתקווה שיקרה להם נס.
וזה בדיוק מה שמרקל וסרקוזי צריכים על מנת להיבחר שוב. נס.

לימבו

0 תגובות