עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

ראש כתבי תיירות וכתב תרבות ופנאי
כותב ומשדר ברדיו קול חי, ערוץ 7, בשבע , מצב הרוח ועוד
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
תרבות  (1)
ארכיון
הנשים העליזות מוינדזור
02/03/2015 10:52
קובי פינקלר- ראש כתבי תייירות

הצגה חדשה "הנשים העליזות מוינדזור", תיאטרון החאן

קובי פינקלר

 

אםהייתי צריך לבחור את ההצגה המושקעת, השנונה, העשויה היטב והנותנת ביטוי רחב לעשייתתיאטרון, אין ספק שההצגה החדשה מבית היוצר של החאן היתה מקבלת את התואר במקום הראשון.

 

 ההצגה, כה עשויה היטב שהיא מעבירה לנו את משךההצגה ללא כל ליאות, בציפייה דרוכה לבאות, תוך כדי משחק מעולה של כל אחד מהשחקניםוהשחקניות  בצורה מושלמת.

הסיפור, למרות שהוא שייקספירי בנוי למציאותולעכשוי,  לאורך כל ההצגה.  כל חרוז הוא חרוז, כל משפט נאמר בצורה הנכונהוכל שחקן נכנס לדמות בצורה היותר טובה.

נתחיל עם הנשים בהצגה. כמו במחזה עצמו שזהומטרתו כיצד להתחיל עם הנשים..

 עירית פשטן ( הלו היא גברת פורד) ויעל טוקר (המגלמת את דמותה של גברתפייג'), יצרו טיפוס עם יופי ואופי והכל בטעם טופי, עם נוכחות, זהות, שובבותומתיקות ובנוסף לכל אלה – גם חכמה. דניאל גל בתפקיד אן, הכלה הצעירה, ידעה איךלהיות צייתנית ונחמדה כשצריך, אבל גם לעמוד על זכויותיה כאישה צעירה הבוחרת להתחתןרק עם בחיר לבה.

 הנשים, יודעות היטב את מעמדן, מכירות עד תום אתחולשות בעליהן מביאות את המיטב שבהן.

 גם השופט, גם הכומר  כל אחד לחוד ושניהן ביחד,  מנהלים את המערכה  בצורה שנונה ומדוייקת כשני הטיפוסים שהם מגלמים.

 

 זוהיא קומדיה מרנינה ויפה, על המתרחש בחצר המלך האנגלי. חיזוריו של האביר השמנמןג'ון פלסטף אחרי שתי הנשים הנשואות  כאמור,אליס פורט ומרגרט פייג'. שתיהן,  מתסיסותאת וינדזור העליזה המאוכלסת בטיפוסים שונים ומשונים בשלל צבעי הגיחוך. סביב פונדקהבירית שבעיר, מתבשלות עלילות אהבה, נרקמות מזימות נקמה, נטמנות מלכודות והכלבעליצות שייקספירית.

 הכתיבה והגירסה העברית שייכות לנסים אלוני והעיבודוהבימוי לאודי בן משה, שידע למצוא את השילוב המיוחד, המקורי, שבין קומדיה של אופי ושל המניע (לכבוש את ליבן וכספן  של שתי הנשים..) והכלבמינון ובעיתוי הנכון.

 

 

 

0 תגובות
שייקספיר ודן אלמגור במיטבם בקומדיה של טעויות
12/12/2012 10:33
קובי פינקלר- ראש כתבי תייירות

 ציירו לכם בדמיונכם או ברישומיכם עיר טיפוסית ביוון. בתים כחולים ולבנים, סמטאות צרות, מרפסות עם אדניות פורחות והרבה שמח. עכשיו,חיזרו למציאות. בהצגה המחודשת  "קומדיה של טעויות" עוטה המחזה לבוש עכשווי, אך עם אותה יון. סופלקי,בתים לבנים עם פתחים כחולים והרבה שירים. על רקע זה, מתפתחת עלילת הטעויות בזיהוי של שני זוגות אחים שנפרדו בילדותם. המחזה הזה כנראה אהוב  במיוחד על-ידי התיאטראות שלנו, שהעלו אותו שש פעמים עד היום.

 מי הם השניים? זו העלילה המתוארת באופן נפלא בידי עודד תאומי הבלתי נלאה. שני אדונים העונים לאותו שם, אנטיפולוס ושני משרתים העונים גם הם לאותו השם דרומיו .  השניים, שני זוגות של תאומים שהופרדו זה מזה בילדותם. כשספינתם טבעה בלב ים, הם חוזרים ומוצאים את תאומיהם, לאחר תלאות והרפתקאות מטובלות ביופי ובהדר.כיאה לקומדיה הסוף הוא כמובן טוב. אבי המשפחה (עודד תאומי) ואשתו שגם הם מצאו זה את זה, יחזרו לחיות באושר, שני זוגות התאומים יתאחדו מחדש, ויקיץ הקץ על שלל הטעויות ובלבולי הזהויות.

יופייה של ההצגה הוא בעושר הלשוני המדהים בתרגומו של דן אלמגור.העלילה רצופה תקריות מבלבלות, אין סוף משחקי מילים, שעשועי לשון, שנינויות ואין ספור טעויות מבדרות. כל זה בלי לוותר על דיאלוג של שירים (כיאה ליוון) ועל נגיעה בחוויית הקיום האנושי, על כל מורכבויותיה.


המחזה קומדיה של טעויות היה המחזה השייקספירי הראשון שהוצג בארץ.  הוא נכתב בין השנים 1592 - 1594 והוצג בעברית לפני 104 שנים בבית הספר לבנים של אגודת כל ישראל חברים בירושלים וכמו בימי שייקספיר, לוהקו להצגה בנים בלבד. ההצגה מלווה בתלבושות צבעוניות וססגוניות והגיבורים מוצבים בתקופתנו, פחות או יותר, והחדווה והקצב שורים על כולם. קבעי הקישור של עודד תאומי, גם כאבי המשפחה וגם כנציג הדור המבוגר בקאמרי משווים תוכן נפלא וערך מוסף. מקסים.

 

0 תגובות
רוחל'ה מתחתנת בבית לסין
09/11/2012 08:48
קובי פינקלר- ראש כתבי תייירות

רוחל'ה מתחתנת

 קובי פינקלר

סיפורה של רוחל'ה, החכמה והמוכשרת שמצאה סוף סוף חתן בסוף שנות השלושים לחייה, לצד סיפור ניצולי השואה, הוא סיפור שמלווה חלק גדול מחברינו, שכנינו מכרינו.  

 

 השם כבר אומר הכל. רוח'לה, זו לא רחל, לא רחלי, לא רוחי. פשוט רוחל'ה , בלשון האידישאית הותיקה, כמנהג יוצאי אשכנז , גרמניה או הסביבה.

 גם המילה השנייה בצירוף לרוחל'ה "הזו" מסגירה  משהו. משהו שמצפים לו (שהבת כנראה סוף סוף מצאה חתן..) משהו שמחכים לו (שאולי משהו בעברו של החתן לא בסדר..) אבל רק בסוף מגיע ההפתעה.

 יושבים שעתיים תמימות בוכים וצוחקים. ממש כך. בוכים מהסיפור המרגש והמפתיע וצוחקים מהשחקנים המעולים  ובייחוד מששון גבאי  האבא האלמן ניצול אשוויץ ומביתו התומכת בו.

 סיפורה של רוחל'ה, החכמה והמוכשרת שמצאה סוף סוף חתן בסוף שנות השלושים לחייה, הוא סיפור שמלווה חלק גדול מחברינו, שכנינו מכרינו.  
שלוימה, אביה, אלמן ניצול שואה, יוצא מגדרו מרוב התרגשות למשמע העובדה שביתו סוף סוף מתחתנת. ולא משנה העובדה ששנים היא כבר לא בקשר איתו.  אבל אז, בעקבות הפגישה עם החתן, שנראה מושלם, נחשפים  כל הזיכרונות הכואבים מתקופת מחנות ההשמדה בפולין.
עם התעוררות הזיכרון של אירוע אחד שהודחק מחליט שלוימ'ה לבטל את החתונה, נחשפת מערכת היחסים הכואבת בין רוחל'ה לבין לאה, אחותה הגרושה ומתגלה סיפור ידידותם המופלאה של אביה של רוחל'ה ושל סטאשק, שעברו יחד את תקופת המלחמה ההיא וחלקו ביחד סוד גדול.
זו דרמה מרגשת פרי עטה של סביון ליברכט, על פי הסיפור "החתן המושלם של רוחל'ה", מתוך ספרה "צריך סוף לסיפור אהבה".  הבימוי של מנהלת בית לסין ציפי פינס משובח, מקורי ומפתיע בכל פעם מחדש. פעם זו ההקרנה של תמונות מימי "פעם" בשחור לבן, פעם זה המפגש הטלפוני, פעם התמונות. והרשימה עוד ארוכה.

 זו ההצגה הטובה ביתור שחווייתי בשנים האחרונות. האולם, שהיה מלא מפה לפה גדוש היה בעיקרו באנשים משנות החמישים והלאה. אולי הדור הזה, מסוגל להבין גם את דילמת האלמן, גם את דילמת זיכרונות השואה " שלא מדברים עליה" וגם את הבת שבגיל השלושים פלוס לא מצאה עדיין חתן. תיאטרון בת לסין מביא כאן את כל התשובות מול העיניים וזה פשוט משובח.

 

 

0 תגובות
שלגי הקילימנג'רו
07/11/2012 15:55
קובי פינקלר- ראש כתבי תייירות

שלגי הקילימנג‘רו

 

קובי פינקלר

 

 במרכז אפריקה, מתנשא לגובה ההר הגבוה ביבשת. פסגתו עטורה שלג כל ימות השנה. חלום של מקום להגיע אליו. השונות, היופי, המרחבים מושכים למקום הזה תיירים רבים.

אבל לא לפסגה הזו וגם לא להר הזה, אנו שמים פעמינו ועינינו בסרט החדש והנפלא .

התלבטות מוסרית מדהימה אופפת את כל חלקי הסרט. למן הרגע הראשון ועד לשעתו האחרונה. האם נכון להמליץ על עצמי כמועמד שווה לכל דבר כאשר מדובר בפיטורין? האם לבטל תביעה במשטרה כשהפושע הוא ידידך לשעבר?

 עלילת הסרט המעניין הזה מנסה לענות על שאלות אלו.

אחרי שנים רבות של עבודה במספנות של מרסיי צריך מישל, גיבור הסרט לצאת לגימלאות. לאחר שמישל מאבד את מקום עבודתו, ילדיו וחבריו נרתמים לכך שהוא ומרי קלייר, אשתו יצליחו להגשים את חלומם לראות את פסגתו המושלגת של הקילימנג'רו.

אך הגורל המתאכזר ותהפוכות החיים מזמנים להם אתגרים אחרים והם מגלים ביחד ולחוד פסגות חשובות לאין ערוך להעפיל אליהן.

התוכניות של השניים  להגשים חלום של טיול משתנות ולאחר שפשע מתחולל בביתם הם מתחילים לבדוק מחדש את החיים, את יחסם לחברים, לבני משפפחתם ובעיקר לסביבה. זה סרט חברתי, מוסרי, המציג לצד עלילה משובחת, דילמות שאנו חווים אותם במרקע או בספרים וכאן הן מגיעות לידי ביטוי אמיתי

האמת שציפיתי כל הסרט לראות את השלג בפסגה הגבוהה באפריקה, אך העלילה והתוכן מרתקים לא פחות.

 

0 תגובות
האולם הדיגיטלי הגדול בישראל
22/10/2012 23:00
קובי פינקלר- ראש כתבי תייירות

האולם הדיגיטלי החדש והגדול בישראל

 קובי פינקלר

אולמות קולנוע חדשים, מיוחדים וראשונים בישראל כולל אולם המשלב את המימד הרביעי בקולנוע תלת מימד. המימד הרביעי אשר יתווסף לאולם המיוחד יאפשר לצופים לקחת חלק אקטיבי ולהרגיש בצורה מוחשית את מה שקורה הלכה למעשה בסרט.

 

 

 קבוצת תיאטראות ישראל, מפעילת "יס פלאנט" ורשת רב-חן השיקה את "יס פלאנט" ראשון לציון בהשקעה של כ- 200 מיליון ₪. מדובר במגה-פלקס הגדול בישראל הכולל 26 אולמות מתקדמים, בתוכם 4 אולמות VIP, אולם IMAX  LGו – 2 אולמות אירועים.

בנייתו של יס פלאנט ראשון לציון, המשתרע על שטח של כ- 30 דונם וממוקם במערב ראשון לציון בצמוד לסופרלנד, נמשכה כשנה וחצי. מדובר כאמור במגה פלקס ענק שכולל בנוסף לבתי הקולנוע גם שטחי הסעדה רבים וכ –2000 מקומות חנייה.

בנוסף, הכניסה החברה  לשימוש אולמות קולנוע חדשים, מיוחדים וראשונים בישראל. אולם המשלב את המימד הרביעי בקולנוע תלת מימד. המימד הרביעי אשר יתווסף לאולם המיוחד יאפשר לצופים לקחת חלק אקטיבי ולהרגיש בצורה מוחשית את מה שקורה הלכה למעשה בסרט. הכיסאות יזוזו ויקפצו, מים יותזו על פני הצופים וריחות שונים, זרמי אוויר, בועות וערפל ישולבו לאורך הסרט כדי לתת תחושה אמיתית ואוטנטית.

 

אולמות ה- AURO 11.1: שלושת האולמות הגדולים יאובזרו במערכת הסאונד המתקדמת ביותר בעולם- AURO 11.1, אשר מהווה את הדור הבא של סאונד תלת מימד בעולם. קולות הסרטים אשר יוקרנו יגיעו מכל עבר ויעטפו את הצופה בחוויה קולית שטרם חווה בצליל היקפי ב-360. בעבר מערכת סאונד הקיפה את הצופה מכל צדדיו. המערכת החדשה AURO 11.1  מקיפה לא רק את צידי הצופה אלא גם מעליו.

 

אולם ה- IMAX LG הדיגיטלי החדש שיפתח שהינו הגדול בישראל ושאורך המסך שלו משתרע על פני ___ מ"ר יאפשר הקרנה של סרטים על מסך ענק. הגיאומטריה המיוחדת של אולם IMAX, בשילוב עם מכונת ההקרנה הייחודית יוצרת תחושה שהסרט מתעורר לחיים בתלת מימד ובמקביל נוצרת חוויה עוצרת נשימה לא פחות בשני מימדים הודות לגודל המסך, לפרופורציות הייחודיות ולמערכת הסאונד המדהימה.

 

מוקי גרידינגר, מנכ"ל יס פלאנט, מציין כי מדובר במתחם קולנוע ובילוי יוצא דופן מסוגו בישראל, המשלב קשת רחבה של אפשרויות בילוי והסעדה בסטנדרטים שטרם נראו בארץ.

 

 

קבוצת תיאטראות ישראל, מפעילת יס פלאנט ורשת רב-חן, הנה מפעילת הקולנוע הוותיקה והגדולה בישראל משנת 1930. בשנת 1982 פתחה את "רב הקולנוע" הראשון בישראל – רב חן דיזינגוף תל אביב – אשר הוביל את מהפכת בתי הקולנוע בשנות ה-80 וה-90. כיום מפעילה קבוצת תיאטראות את הרשת השלישית בגדולה באירופה , עם 927 מסכים ב 98 בתי קולנוע.

 

ועכשיו לקראת הסתיו והחורף  מביאים את רגעי התהילה של הקולנוע בעולם.

 אלו  היו ועודם אותם סרטים המביאים את ההיסטוריה בצורה מומחזת או מוסרטת אל פניו של הצופה. כך היה תמיד. עכשיו מנסים לשחזר את ההצלחה ומביאים בפנינו סדרת סרטים שהם המיטב מן העבר, תוך שמירה על האיכות ועל הצביון המיוחד.

 את הניסיון היפה והמעניין הזה לקח מוקי גרידינגר בעל הבית של "קבוצת התיאטראות" והביא מרקחת נפלאה לבתי הקולנוע של יס פלנט.

 הסרט הראשון מבין עשרת הסרטים נבחר איך לא? כ"חלף עם הרוח".

 רק תזכורת קצרה. העלילה מתחילה  באזור גידול הכותנה  בדרום ארה"ב בשם טארה, בחלקה הדרומי של  מדינה גורג'יה במטעי הכותנה , ערב  פרוץ מה שיכונה לימים  המלחמה של העבדים או מלחמת האזרחים האמריקנית. לומדים ממנו המון. על התקופה, על החיים אז, על התובנות מחיי העבדות.

 והסרט? ממש לא חלף עם הרוח. להיפך משתבח כל העת.

 באמצעות מכשור מיוחד ותרגום חדיש מובאים היצירות הללו לעיני הצופים בצורה יפה ומושכת. תוסיפו לכך את הקול העצמתי, את 26 אולמות ההקרנה ותקבלו מוצר מושלם. ההקרנה עצמה תחל מיום 17.11 שלוש פעמים בשבוע. בימים ראשון, שני ושלישי שתי הקרנות כל פעם. האחת עם הרצאה מקדימה בסכום של 49 ש"ח והאחרת בלא הרצאה בסך כולל של 39 ש"ח.

 ואיך אומר מוקי? "ההשקעה רבה אך  מסקר שעשינו ראינו שזה מה שהקהל רוצה".

 בהמשך, יוקרנו סרטים נוספים כמו קזבלנקה, בן חור ועוד. לא כדאי להחמיץ. פן זה יחלוף עם הרוח ולא תהיה יותר הזדמנות.

0 תגובות
סרטון4DX !! This is 4D !!
לצפות את העבר במסכי העתיד
22/10/2012 13:09
קובי פינקלר- ראש כתבי תייירות

לצפות את העבר במסכי העתיד

 קובי פינקלר

 רגעי התהילה של הקולנוע בעולם, היו ועודם אותם סרטים המביאים את ההיסטוריה בצורה מומחזת או מוסרטת אל פניו של הצופה. כך היה תמיד. עכשיו מנסים לשחזר את ההצלחה ומביאים בפנינו סדרת סרטים שהם המיטב מן העבר, תוך שמירה על האיכות ועל הצביון המיוחד.

 את הניסיון היפה והמעניין הזה לקח מוקי גרידינגר בעל הבית של "קבוצת התיאטראות" והביא מרקחת נפלאה לבתי הקולנוע של יס פלנט.

 הסרט הראשון מבין עשרת הסרטים נבחר איך לא? כ"חלף עם הרוח".

 רק תזכורת קצרה. העלילה מתחילה  באזור גידול הכותנה  בדרום ארה"ב בשם טארה, בחלקה הדרומי של  מדינה גורג'יה במטעי הכותנה , ערב  פרוץ מה שיכונה לימים  המלחמה של העבדים או מלחמת האזרחים האמריקנית. לומדים ממנו המון. על התקופה, על החיים אז, על התובנות מחיי העבדות.

 והסרט? ממש לא חלף עם הרוח. להיפך משתבח כל העת.

 באמצעות מכשור מיוחד ותרגום חדיש מובאים היצירות הללו לעיני הצופים בצורה יפה ומושכת. תוסיפו לכך את הקול העצמתי, את 26 אולמות ההקרנה ותקבלו מוצר מושלם. ההקרנה עצמה תחל מיום 17.11 שלוש פעמים בשבוע. בימים ראשון, שני ושלישי שתי הקרנות כל פעם. האחת עם הרצאה מקדימה בסכום של 49 ש"ח והאחרת בלא הרצאה בסך כולל של 39 ש"ח.

 ואיך אומר מוקי? "ההשקעה רבה אך  מסקר שעשינו ראינו שזה מה שהקהל רוצה".

 בהמשך, יוקרנו סרטים נוספים כמו קזבלנקה, בן חור ועוד. לא כדאי להחמיץ. פן זה יחלוף עם הרוח ולא תהיה יותר הזדמנות.
0 תגובות
המלצה לספר: בלומנטל והפיראט היהודי
19/02/2012 09:41
קובי פינקלר- ראש כתבי תייירות
תרבות

שנים רבות אחרי ספר הילדים והמבוגרים כאחד "אי הילדים" של מירה לובה וסידרת סרטים על הקלעותם של אנשים לאי בודד לאחר שספינתם נטרפה בים, הגיע גם תורו של היהודי הנודד להיקלע למצב דומה.

 הפעם, הן השם (בלומנטל) והן צירוף המילים " פיראט יהודי" משרות מיד אוירה של שאלה: מה ליהודי ולפיראטים? כיצד מגיע יהודי לאי בודד? ועוד כהנה וכהנה שאלות. מאחורי סידרת שאלות זו מסתתר לו הספר החדש של דניאל שלם "אדון בלומנטל והפיראט היהודי".

אדון בלומנטל הוא יהודי חביב שמחצית חייו מאחוריו, איש משפחה רך לבב ונוח לבריות, נקלע עקב שרשרת מקרים מוזרה לאי שומם ומבודד באוקיינוס ההודי. בלומנטל, מעין רובינזון קרוזו יהודי, נאבק על הישרדותו הגופנית והנפשית ונאלץ לגייס את כל כוחותיו כדי להשיג מזון ומקלט מפגעי הטבע. הוא חווה סבל גדול וגם אושר רב, נפצע ומחלים, חושף אוצר גדול ופותר תעלומה עתיקה ובעיקר מגלה את עולמו באור חדש, עליון, המשנה את כל עתידו בצורה פלאית ומפתיעה. ברומן קומי ומרגש זה, הכתוב בעברית יפהפייה ומלאת קסם, משתלבים זה בזה הדים מסיפורי הרפתקאות עתיקים וניגונים ממעשיות חסידים: עלילות גבורה ותושייה לצד מסעות אל מעמקי הנפש.

באחד הלילות הוא מתעורר  מתוך חלום מטריד כאילו מישהו מתבונן בנבכי ליבו. הוא פוקח את עיניו רואה את נשוא החלום (שלא נגלה מיהו) ואת שארית הלילה הוא מעביר מחוץ לאוהל שפרס.

דניאל שלם מחבר הספר מתגורר בישב אלעזר שבגוש עציון. הוא בן 39 וזהו ספרו השני. ספרו הראשון "אחים מן המדבר" יצא לאור לפני 6 שנים ונחל הצלחה רבה.

דניאל, עובד מוזיאון המדע בירושלים, שאל ככל הנראה חלק מסיפורו מעובדות מדעיות בהם הוא נתקל במהלך עבודתו. כך או אחרת, הסיפור קולח, כתוב יפה  ושזורות  בו מעשיות חסידים שכל אחד יכול רק לדמיין לעצמו היכן היא האגדה והיכן המציאות. הוצאת ידיעות וספרי חמד. 206 עמודים בכריכה רכה ונוחה.


3 תגובות