עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
חג סוכות שמח:)
22/09/2013 23:37
itai

עונת ה"אוטם" (autumn), חג סוכות (או קצת סדר בסלט..)

יש עונה כזו (מסתבר). היא מגיעה בדרך כלל מיד אחרי הקיץ.

קמים בבוקר, לצלילי ציוץ הציפורים, לאוויר הקר, לריח הטל שירד לפנות בוקר- פשוט נפלאJ.

סוכות עכשיו. ברוב הבתים ברחוב פתוחה לה סוכה שעליה מונח סכך שהביא אחד הגננים מהאזור. במושב שלנו הסוכה בחצר הבית היא מראה כמעט רגיל ברחבי האזור.

אז מהו חג סוכות בכלל? ועל שום מה?

סוכות הוא אחד מחגי תשרי, אותו אנו חוגגים לזכר התקופה בה בני ישראל הסתובבו במדבר לאחר צאתם ממצרים (לא שאני מבין מה היה להם לעשות שם כל כך הרבה זמן... 40 שנה? WTF?).

סוכות הוא אחד משלושת הרגלים (בנוסף לשבועות ופסח), בהם היה נהוג לעלות לבית המקדש שבירושלים. חג סוכות הוא חג חקלאי ומכאן שמו הנוסף, "חג האסיף" (איסוף הקציר שנערם בשדות). אחת המצוות המייחדות את החג היא מצוות הישיבה בסוכה במשך כל החג, ממש כפי שעשו בני ישראל בצאתם ממצרים. מצווה נוספת היא ליטול את ארבעת המינים (לולב, אתרוג, הדס וערבה). הכוונה היא לניעור של ארבעה מיני פירות אשר מסמלים, על פי חז"ל, קבוצות אנשים שונות בעם ישראל. כמו כן, נהוג לארח בסוכה, באופן סמלי, את אחד משבעת האושפיזין: אברהם, יצחק, יעקב, משה, אהרון, יוסף ודוד, בכל אחד מימי החג. מנהג זה נעשה באופן סמלי כאשר אנו נוהגים לארח אורחים רבים בסוכתנו במהלך החג.

אתם בטח שואלים את עצמכם, מהו "הושענה רבה" שמדברים עליו כל כך הרבה (או שרק אני מצאתי את עצמי שואל זאת יותר מפעם אחת)... "הושענה רבה" הוא יום המסמל את ימי הבקשות שהיו נוהגים לבקש מה' בימים ההם במהלך חג הסוכות בבית המקדש. בקשות הנקשרות בדרך כלל לישועה, ירידת גשמים, והצלחת התבואה בשנה הקרובה. לקראת סוף חול המועד נהוג לציין את "יום שמיני עצרת"/ "שמחת תורה". שמיני עצרת הוא חג מקראי בו ה' ציווה על עם ישראל להקריב עבורו קורבנות ולכן הגדיר את היום כיום שבתון לעם, ואילו שמחת תורה מציין את סיום מחזור קריאת התורה והתחלתו מחדש. אני חושב שאין ספק שטקס גלגול ספר התורה הוא טקס מיוחד במינו..

אז תגידו שלא החכמתם..  

חג שמחJ

0 תגובות
יום הכיפורים
13/09/2013 14:13
itai

 

סליחה היא מילה עוצמתית, עוצמתית מידיי לפעמים, עד שאנחנו מפחדים לומר אותה מידיי פעם.

יום הכיפורים. יום מיוחד מאין כמוהו, בו אפשר לעשות חשבון נפש עם עצמך, להסתכל אחורה ולבחון את מעשייך, ופשוט לבקש סליחה.

כי לבקש סליחה זו לא בושה.

מבקש סליחה ממשפחתי, המצומצמת והרחבה, אם פגעתי, ועל שלא תמיד נהגתי כראוי, כפי שצריך לנהוג.

סליחה מהחבר/ה הקרובים בהם פגעתי, למרות שמייד אחרי אמרו, "עזוב, הכל בסדר בינינו".

סליחה מההיא/וא שאכזבתי אותם, כי אני לא בן אדם מושלם.

גמר חתימה טובה, צום קל לכולם

5 תגובות
לגרום למישהו להצליח
07/09/2013 21:52
itai

 

לגרום למישהו להצליח


לגרום למישהו להצליח זה כייף.

כייף לגרום למישהו לטפס מרמה אחת לזו שאחריה בכל תחום. נכון שהוא לא תמיד מעריך את זה, אבל זה עדיין כייף גדול.

זה דיי מצחיק אבל במקרים רבים בהם אני עוזר לאחר אני בעצם עוזר הרבה יותר דווקא לעצמי. אני פתאום נתקף תחושה עילאית של משמעות, היכולת להשפיע, לחנך. כעת אני מבין איזה תגמול מקבלים המורים בעת עבודתם, תגמול כספי המגובה בתגמול אישי. תגמול לנשמה, שנותן לך סיבה ורצון עזים כל כך להגיע לעבודה בכל בוקר כי זו בעצם מעין שליחות, שליחות עם קבלות מוכחות.

זה בהחלט כייף לגרום למישהו אחר להצליח ולהיות ההצלחה הקטנה שלך, המורה והמדריך שלו. להיות זה שעוזר לו להפיק את הרעיונות של המחר.

הצלחה של מישהו אחר יכולה להתפרס על תחומים רבים ומגוונים. מהצלחה בלימודים, הצלחה בתחביבים שלך, הצלחה במסגרת החברתית שלך, והצלחה עם עצמך. להיות שלם ולהבין מדוע עושה דבר מסוים. ללמד מישהו אחר להתנהל באחד מתחומים אלה היא בעצם מתנה כפולה- לתלמיד הפרטי שלך שיצמח ויצליח עקב הידע שרכש, ולך, שקיבלת את התחושה העילאית הזו- הכוח לחנך. 

1 תגובות
שנה טובה!!:)
04/09/2013 08:18
itai

ראש השנה


היום חל ראש השנה העברית החדשה.

ראש השנה מסמל עבורי את אחדות  עם ישראל והקרבה שלנו למסורת ולמנהגינו כעם היהודי. בכל שנה אנו נוהגים להתקין ארוחת חג, בדרך כלל אצלנו בבית. לארוחת החג מוזמנים חברים וקרובי משפחה. אמא וסבתא היו עוסקות בבישולים, אך השנה סבתא לא תגיע כיוון שתיסע לחגוג אם אמו של דודי. השנה יגיעו אלינו משפחת חברים ותיקה שנוהגים לארוך איתנו את רוב החגים.


ראש השנה מסמל את תחילתה של השנה העברית החדשה. זוהי תקופה בה ניתן לעצור ולהביט לאחור על השנה שעברה. מה עברנו, לאילו יעדים הגענו, איפה הצלחנו והיכן טעינו. בהמשך חודש תשרי חלים גם יום הכיפורים וחג הסוכות, שמחוברים עמוקות למורשת ישראל. בין ראש השנה ליום הכיפורים מפרידים עשרה ימים הנקראים "עשרת ימי תשובה". בימים אלה, על פי המסורת, ה' בוחן הכין למקם אותנו בשמים לאחר מותנו. האם נהיה נידונים לגן עדן או לגיהינום. בעשרת הימים האלה על פי המסורת יש להרבות במעשים טובים, לכפר על עוונותינו ולבקש מחילה מאנשים שפגענו בהם, כאשר השיא של התקופה מגיע ביום הכיפורים, בו נחתם גורלנו בשמים.


אני מתחבר ונהנה מאוד מהתקופה הזו של השנה כיוון שנהוג להתחבר בה למסורת שלנו כעם, להבין מי אנחנו, ומהיכן הגענו. בתקופה זו ניתן להבין לעומק שהמדינה בה אנו חיים היום מושתת על היסטוריה ארוכת שנים.  בנוסף, החיבור לרעיון הערכי של יום הכיפורים מאפשר לנו לחשוב מחדש על מעשינו, הטובים והרעים, ולבחון אותם מחדש כדי שבשנה הקרובה נצליח (אולי) להיות אנשים ואזרחים טובים יותר.

שנה טובה ומתוקה לכל עם ישראלJ

0 תגובות