עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
פוסט 10
18/01/2018 22:36
inbar cohen
a- במאמר מדובר על כישלון ובעקבות כך נעשות תאונות רבות. במאמר טיוטה טוען כי עלינו להכיר בטעויות שאני עושים. מי שעושה שגיאה בזדון, לא יענש. אין אחריות מצד העובדים ויש תגובות שליליות בהתאם. הכרה בכישלון היא שלב חשוב והכרחי בהובלה לחדשנות.
b- ישנה גישה שטוענת כי התגמול על החדשנות אמור להיות משהו אישי, במאמר טיוטה יש דגש על עבודת צוות וכן על התגמול הניתן לקבוצה. גישה אשר יוצרת פתח לשיתוף ידע מצד העובדים וכן לחדשנות בכך ששיתוף הפעולה מביאה לתגמולים ולהעמקה ומקצועיות מה שמוביל לשיפור וייעול הארגון כולו.

2. החברה עסקה בייצור חליפות. כאשר לקוח חשוב נקלע לקשיים החברה הורידה במחיר כדי לשרוד. מנכל החברה החליט לאחר שיקולים רבים להיפתח לשוק חדש ולנסות להגיע לקהל חדש. היא החלה לייצר חליפות שנתנות לכיבוס אצל הלקוח ויצרה מוצר חדש. 


3. מודל אשר מבטא את מחזור חיי מוצר מעת כניסתו לשוק . יש 5 שלבים 
1. לוקחי סיכונים והוגי הרעיון
2 מפתחים ראשיים
בשלב הרביעי יש את רוב האוכלוסייה ואחר כך מתרחשת ירידה ויש שרוצים לרכוש אותו..

0 תגובות
פוסט 9
05/01/2018 15:35
inbar cohen
1.א. מהם היתרונות שהארגון מצפה להם
הארכון יצפה לתמיכה של חברה חצונית אשר תעניק לו שירותי מידע ותעזור לו לשפר ביצועיו באמצעות  ניהול ידע איכותי. חברה זו מספקת ניהול ידע ומעניקה שירותי KAAS שזהו בעצם מידע כשירות בכדי לשמור את הידע בארגון זמין ונוח לגישה.
המידע נשמר בענן בשרתי החברה החיצונית והיא מחויבת לו.
ב. מנה שלושה תנאי סף להצלחה 
אבטחה - יש לבחור בחברה חיצונית שבה אבטחת המידע היא הטובה ביותר. זאת משום שמידע חשוב ורגיש ימצא בידה.
תקשורת -  להשתמש בחומרה ותוכנה מתאימים וחדשניים וליצור תקשורת אינטרנט טובה.
יחסים טובים ותקינים עם החברה החיצונית - יש לשמור על הקשר עם החברה החיצונית
המספקת שירותי מידע טוב ותקין.


2. מחשוב ערפל - מרחיב שירותי מחשוב ענן כאשר חלק מהנתונים מעובדים באופן מקומי בלבד. הצורך בו ניתן מכך שבעתיד הקרוב מפני שיש ריבוי מידע ישנו צורך לסנן את המידע וכן לא לשלוח את כולו למחשוב ענן אלא רק חלקים ממנו במכשיר חכם. כך ניתן באופן קל ומהיר לנהל כמויות ידע אדירות.

3.מחסן נתונים זהו בסיס נתונים אשר מאוחסן בו עותק של הנתונים מבסיס הנתונים האופרטיבי וקיימת אפשרות ליצור סכמה ואינדקסים שונים. זאת לעומת הData Lake אשר מאפשרת אחסון "בלתי מוגבל" כביכול ואוגרת את המידע בצורה גולמית ומעבד אותו רק כאשר הוא נדרש. הייתי בוחרת באדם הנתונים וזאת מפני שהם דינאמיים והשימוש במבנה שהוא מוגדר עלול להגביל אותי ואת האחסון של המידע שלי במערכת.

0 תגובות
פוסט 8
30/12/2017 19:06
inbar cohen
1.
דוגמאות לצרכים אישיים:
קבלת מידע והתייעצות
הדרכות: מפרסמים בקהילות אלו המון הדרכות בכל מיני תחומים
יצירת חברויות חדשות עם אנשים בעלי אותו תחום עניין 

דוגמאות לצרכים אירגוניים :
ניתן לשמר את הידע כך שיאפשר שיפורים בעבודת הארגון.
שיתוף ידע בין העובדים כלומר ניתן לפתוח דיון של בעלי הידע בכדי לפתור בעיות ארגוניות שונות.  
גיוס עובדים איכותיים - הסבירות שאנשים בעלי מכנה משותף יהיו מקורבים לאותם חברי קבוצה גבוהה יותר ולכן נאפשר קיצור זמנים של בגיוס ובהכשרה.


2.
דוגמאות לצרכים אירגוניים :
ידע מרוכז במקום אחד, ישנה אחדות
תהליך איסוף הידע בארגון עלול להיות ארוך. אך ויקי ארגוני אוסף מידע בקלות
תיעוד ושמירה.


דוגמאות לצרכים אישיים:
ידע נגיש לכל מקום ולכל גורם
כל המידע במקום אחד ומוגדר וברור. ישנה אפשרות לרשת פנימית בעבודה
מערכות פשוטות להפעלה.


3.
הבעיות אותן רצוי לפתור הינן באמצעות קהילות הידע אשר אלו בעיות הדורשות דיון ואין להן תשובה חד משמעית או במידה והמידע על הבעיה הוא ייחודי. בעיות ארגונית רצוי לפתור באמצעות ויקי כאשר אנו מחפשים הגדרה מסויימת או דברים קבועים בד"כ בעיות אלו יהיה פחות מורכבות ומוכרות.

0 תגובות
פוסט 7
21/12/2017 16:40
inbar cohen
1. לפי חוק טענו כי ברשתות חברתיות 1% מהמשתמשים, הם משתמשים פעילים שיוצרים את רוב התוכן הקיים. 9% אחרים מהמשתמשים יגיבו, יתייגו וישתפו את התוכן. שאר המשתמשים הנותרים יצרכו את התוכן- כלומר הם  יקראו ויתבוננו בו  אך כל זאת מבלי להגיב. 
כמה אפשרויות שנתן דרכן להגדיל את מספר העובדים שתורמים מידע וידע ברשתות החברתיות,אפשר למשל להציג חזות מעניינת ומרשימה של הרשת החברתית עצמה וזאת עבור אותםהנותרים שהם בעצם 90% שרק צופים בה, כך אולי יעלה הסיכוי שהם בעצמם יחליטו להגיב ולפרסמם דברים בעצמם. 
אפשר גם כמובן להשתמש באחוז האחד של המשתמשים בכדי להגיע ל-90% הנותרים, כך שינסו לשכנע ולשדל אותם להיות פעילים ברשת. 
אפשר כמובן גם להציע כל מיני פרסים/הטבות עבור עובדים שישתפו ידע באופן שבועי/חודשי/שנתי כך שלעובדים תהיה מוטיבציה גבוהה יותר לתרום מהידע שלהם לכולם.

2. רשת חברתית ארגונית יכולה לעזור לעובדים לעמוד בדרישות המפורטות במאמר במספר דרכים. דרך ראשונה הינה כלולה ב'ניהול רשתי' שזה אומר כי העובדים תלויים אחד בשני והתלות היא לא רק בעשייה עצמה אלא גם בידע חיוני הנדרש לעתים כמו עצה אישית והעברת מידע כזה או אחר, לכן כל עובד יכול לתמוך ולעזור לעמיתו בקלות אם רק ירצה להישתמש בניהול רשתי ולשתף. בנוסף לכך יצירת ידע ארגוני מקצועי חדש אשר דורשת מעורבות של הרבה בעלי עניין, לכל הבעיות הללו ישנו פתרון והינו ניהול ידע. 
אם כל אחד מאיתנו ישתף את הידע שלו, אנשים יהיו פחות תלויים אחד בשני ובכך עובדים יוכלו ליצור ידע ארגוני מקצועי חדש וזאת מבלי שיהיו חייבים להימצא יחד.
0 תגובות
פוסט 6
16/12/2017 11:42
inbar cohen
א. need to share  זוהי גישה חדישה בה כל המידע פתוח למעט המידע המוגדר כחסוי כלומר יש סיבה להעביר ידע חיוני בין האנשים,
יתרונותיה הם: יצרית ידע חדשף הפקת לקחים, שיתוף הידע והמשכיותו.

ב. מוטיבציה פנימית זוהי בעצם מוטיבציה האישית של כל עובד להצליח בעבודתו, כלומר שיהיה הכי טוב במשהו מסוים,נוסף על כך יקבל אתגרים וינצח אותם ועם המוטיבציה האישית של כל אחד זה יתרום את חלקו ואת הידע שלו.
במוטיבציה חיצונית הגורם החיצוני הינו שהעובד יכול לקבל אם יצליח בעבודתו או שיהיה הכי טוב במשהו. למשל ישנו סכום כסף שמובטח לזוכה, וזה יגרום לעובד לרצות לסיים את מה שעליו לעשות מהר יותר, הבעיה היא שלא תמיד בצורה הטובה ביותר

ג. לדעתי על מנת שבארגון העובדים באמת ירצו לכתוב את הדוחות הללו בצורה טובה ולא רק על מנת לצאת ידי חובה, הם צריכים להשתמש במישחוק. כפי שראינו בכיתה במשחק ישנו הפאן החברתי שהוא הכיף. כך לא מכריחים אותך לעשות משהו אלא אתה עושה אותו מרצונך האישי. המטרה היא יצירת מוטיציה אצל העובדים. אתה בוחר להשתתף והתוצאה הינה הנאה וכיף.
משחק יכול לייצר מוטיבציה לשיתוף ידע מרצון כך השגנו עוד מטרה בה חברי הצוות רוצים לשתף מידע קיים וחיוני, על כן אם יהפכו את התהליך של כתיבת הדוחות בארגון לתהליך של משחק, העובדים ירצו לכתוב אותם ואפילו ייהנו מכך.
עפ"י "תיאורית הכיף". אפשרי גם להוסיף עוד אלמנטים כאלו ואחרים של משחק ולתת תגמולים כאלו ואחרים שיעודדו את המצב ואת השיתוף.
וכך תהפוך פעולה שגרתית ו"משעממת" של כתיבת דוחות לפעולה מהנה.
0 תגובות
פוסט 4
05/12/2017 22:02
inbar cohen
במאמר "Knowledge Continuity: Strategies, Approach & Tools" 
הבעיה של ההמשכיות של הידע במאמר הנה בריחת ידע סמוי מהארגון. 
נוצר מן אובדן של ידע קריטי עקב פרישה של עובד מהעבודה או העברה למקום אחר או כמובן על ידי התפטרות. כאשר עובד יוצא מן הארגון הוא בעצם לוקח עימו מידע של הארגון. התוצאה מכך הנה כל מיני תגליות ותובנות חשובות שנעלמות מהארגון, דבר זה גורם לו לפעול באטיות ומתחילה בו שכחה ארגונית. אובדן הידע של החברה היא לדעת פחות ממה שידעה.
בניהול ידע, המשכיות ידע מתמקדת בהצלחה של העברת הידע מהעובד היוצא אל מי שהולך להיכנס ושכן המידע החיוני יישמר. בלי מצב ביניים זה הידע עלול ללכת לאיבוד עם העובד אשר עזב ואיננו בחברה יותר.
תוכנית המשכיות הידע על פי המאמר הנה:
1. אשר ליצור דוח למנהלים אשר יהיה בו דגש את אסטרטגיות המשכיות הידע וכל הפעולות אשר צריך לדעת על מנת לייעל תהליך KC. כך נשמור על מעמד החברה מבחינת הידע שלה ונוכל לשמור עליה מבחינת מתחרים בשוק בפן הזה.
2. לפתח שיטה שתקבל את הידע מהעובדים העוזבים ויצור פתרונות בין המחליפים ומה שיקל על התהליך גם פה.
3. אפשר לבצע הערכה על אופן הטיפול כיום בידע בארגון,וגם לבחון את הידע הגלוי והסמוי שיש להיות לכל עובד בתפקיד מסוים בארגון ואיזו אחריות מוטלת על אותו תפקיד.1 תגובות
פוסט 3
26/11/2017 21:38
inbar cohen
1.  OCR הוא בעצם מסייע לטיפול בדואר נכנס מודפס, תפקידו של OCR הוא להעביר מידע מודפס כלשהו למידע ממוחשב. כאשר מגיע דואר מודפס, יש אפשרות להעביר אותו למסמך ממוחשב ע"י סריקה של OCR ואז הוא יהיה נגיש לכל מי שצריך ויהיה מנוהל כמו שצריך בנוסף יהיה ניתן לגשת אליו בעת הצורך בצורה קלה יותר וזאת ללא שמירה של כל המכתבים המודפסים המגיעים ונוכל גם למנוע כפילויות מידע. 

2. חשוב לשלב מסמכים דיגיטליים בזרימות עבודה מכיוון שכך יהיה ניתן לגשת לכל מסמך אליו אנו מופנים מבלי שיהיה צריך לחפש אותו. בעזרת שילוב כזה יהיה אפשרות לחסוך בזמן החיפוש וגם יוביל את העובד ישירות לאן שהוא צריך. נוסף על כך שילוב המסמכים מגבירה את המוטיבציה של העובד להשתמש בזרימות העבודה וע"י כך אף להגדיל את תפוקתו. כל אלו ועוד חשובים למסמכים דיגילטיים בזרימות עבודה ויש לאמצם באופן תדיר ביותר.

3. הגירת תכנים הנה העברת מסמכים כלשהם שנמצאים במקום כלשהו ולהעביר אותו למקום אחר. חשוב לבצע הגירת תכנים אם מבוצע פרויקט ניהול מסמכים ויש שרוצים להעביר את כל המסמכים של הארגון למקום אחד כך שכל המסמכים יהיו מרוכזים באותו מקום. כמו כן עוזר לא מעט להתמצאות כאשר הכל נמצא באותו המקום.

4. א. לדעתי צריך לשמור במערכת רק את הצרופות (attachments) ולא את כל המייל. וזאת מפני ששמירה של המייל תצריך מאיתנו להשתמש במקום רב בזיכרון האחסון של הארגון. כאשר זה חשוב מאוד כמשאב ויש לנצלו.
ב. מי שאחראי בארגון על שמירת המייל במערכת הוא העובד ששלח את המייל בעצמו. כך שבמידה והמייל לא נפתח ע"י הנמען, הוא עדיין יהיה שמור במערכת ותהיה אפשרות לגשת אליו. בנוסף אם המייל כן נפתח ע"י הנמען וברצונו לשלוח מייל חזרה למוען, והוא יהיה האחראי על שמירת המייל חזרה ושליחתו במקרה וירצה.
0 תגובות
פוסט מספר 2
21/11/2017 17:51
inbar cohen
בעיות התחקירים בצה"ל
על פי קובץ "הפקת לקחים בארגונים גדולים" ותקציר דו"ח מבקר המדינה ניתן ללמוד על אותם הגורמים אשר יוצרים בעייתיות בתחקירים:

-ישנם אירועים אשר לא מדווחים בזמן אמת, לכן כאשר מדווחים לא בסמוך לאירוע עצמו ייצאו להם ליקויים. כמו כן באותו הנושא ישנו גם העדר זכרון ארגוני אשר בא לידי ביטוח כאשר נעשים תחקירים ואינם מתויקים בצורה נכונה. בהתאם לכך ישנו סיכוי נמוך יותר להפקת הלקחים באירועים שעתידים לבוא. צהל צריך להביא לזכרון צהלי נוח לשימוש ובכך לשמור את תחקיריו בצורה מסודרת.

- החשש מחשיפה אישית וחשיפה ארגונית- ישנו נוהל בצהל "פרסום לקחים לטובת למידה" אשר אמור לתת הפקת לקחים מקסימלית ובו זמנית לשמור על חיסיון הפרטים מהתחקירים. ישנם מפקדים אשר מעדיפים לעיתים לא לדווח ולכן אין למידה והטמעה. חלק מהסיבות לכך הן כמובן: פחד מחשיפה של טעויות ועונשים צפויים. כמו כן, במידה והנוהל לא  יבוצע נכונה עלול להיווצר מצב בו פרטים חיוניים לתחקיר יוסתרו ותרד רמת הלמידה והפקת הלקחים.

-נושא חשוב נוסף שעלה הינו הפקת לקחים פרטנית ולא כוללנית-  כאשר נעשים תחקירים הם ספציפית לאירוע מסויים ולא עוזרים לאירוע הבא. כתוצאה מכך לא נעשית הפקת לקחים מסודרת והמצב נישאר בעינו. המטרה היא כמובן להשליך מארוע אחד לאחר לפי האירוע וללמוד מכך. כאשר יעשה הפקת לקחים כוללנית ניתן יהיה להשליך מכך על השאר. 

שאלה 2:

כיצד לנהוג במפעלי מתקן שפעלו בניגוד לנהלים  וכתוצאה מכך נגרם נזק? האם להעניש את המפעילים?

המפעלים החליטו על דעת עצמם לנתק את הגלאי ולא לקבל הוראה לכך. מטרתם הייתה להמשיך לייצר ללא הפרעה וכן לתרום למפעל ולייצור, בפועל נעשתה התוצאה ההפוכה. כמובן שכתוצאה מכך גם נעשה נזק כלכלי רב אך הסכנה האמיתית הינה למפעילים עצמם אשר כל דליפה מסכנת אותם ואת שאר עובדי המפעל.
יש לבצע תחקיר ובו לבדוק את מקור הבעיה, מדוע הגלאי התריע ללא הרף. בו בזמן לידע את הממוצנים וכן לבדוק כמה זמן המצב כך, ייתכן שהמצב תקין בכלל. יש לבצע תחקיר מעמיק ולבדוק את תחומי האחריות וכן את הזמן שהגלאי אינו תקין.
ישנו בעיה בארגון הידע וניהולו ולכן לפי דעתי יש לבצע את התחקיר ולבחון אותו. כך לא ייווצר מצב של סיכון. בנוסף על כך לבצע לאחר מכך הפקת לקחים כוללנית על מנת שבמצב דומה יהיה ניתן לדעת איך לטפל.
0 תגובות
בלוג מספר 1
14/11/2017 20:05
inbar cohen
1. אתחיל מכך כי המקרה הינו מקרה שכיח, אשר קורה בחברות רבות, אשר מנצלות את פלטפורמה זו.
אחת הרשתות הכי הבולטות קיום לגיוס עובדים ברשתות החברתיות היא ה-LinkedIn, 
רשת אשר מטרתה העיקרית היא ליצירת קשרים מקצועיים, מציאת עובדים וקשרים בין העובדים. 
אכן שאלה קשה לגבי מה יקרה עם רשת חברתית כזו מפני שבעלי החברות בהחלט מרגישות צורך לקחת את רשת זו על מנת למנוע קשרים שנוצרו בחברה עצמה עם מקומות אחרים.

מצד אחד, צד בעלי החברה, קשרים אלו, או לפחות רובם, התרחשו סביב העבודה ובזמן העבודה. לכן מצידה הגיוני לבקש בקשה כמו זו של לקיחת חשבון לינקדאין. כחלק מטענות המעסיקים, חשבון זה נוהל תחת שעות העבודה וכן נוסף תשלום ללינקדאין מתקציב החברה עצמה.

מצד שני, נמצא המועסק וטוען טענות מנוגדות וזאת מפני שמדובר בחשבונו האישי, בו ישנם מלבד אנשי מקצוע, גם אנשים אישיים מחייו הפרטיים. נוסף על כך, טוען כי ביצע לא מעט מעבודתו וכן מחייו האישיים אשר לא קרו בזמן העבודה בלינקדאין.

עקב טיעונים אלו, לפי דעתי יש לתת לסיגל המועסקת את האפשרות להשאיר בידה את הלינקדאין. לפי דעתי ניתן להחתים אותה על זכויות כאלו ואחרות אשר ימנעו ממנה בעבודתה החדשה להשתמש בחומרים ובקשרים מסויימים בעבודתה החדשה.


2. הכלי בו ארצה להשתמש הינו לינקדאין. רשת חברתית אשר ניתן דרכה למצא עבודה וכן ניתן לפרסם את עצמך לצרכים מקצועיים. בנוסף כלי אשר ניתן לרשום בו את כשרונותיך ובכך לבצע התאמה. כמובן שזהו כלי נוח לפתח קשרים. בנוסף כלי של evernote אשר משמש לשמירה וניהול מאמרים. יכול לעזור ולסדר את השמירה בנושאים.
0 תגובות