עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
אתר המשפט הגדול בישראל. מכיל עשרות עורכי דין מתחומים שונים. מאמרים משפטיים מקצועיים. מערכת אינדקס קלה לאיתור עו"ד, ופורומים משפטיים מקצועיים.
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
מידע חשוב על רישום זכויות יוצרים
24/05/2013 00:23
ilaw
רישום זכויות יוצרים, זכויות יוצרים

הגיתם והפקתם יצירה מקורית משלכם בתחומי הספרות, האומנות, המוסיקה או הדרמה? הינכם מעוניינים להבטיח את זכויות היוצרים עבורה על מנת להתגונן מפני העתקתה או שימוש בה ללא רשותכם? אם כך, חשוב שתדעו כי בישראל נעשה הרישום רק על ידי גופים פרטיים אובייקטיביים וניטראליים, כמו משרדי עורכי דין או אתרי אינטרנט מסוימים. הפקדה זו תשמש אתכם בעת הצורך כהוכחה לזכות הבכורה שלכם על היצירה.

 

כל המידע על רישום זכויות יוצרים

 

במדינת ישראל רישום זכויות היוצרים אינו מנוהל ומפוקח באופן ישיר ומאורגן על ידי הרשות הממשלתית, וכמו במדינות רבות בחו"ל גם בארץ אין מאגר מוסדר של יצירות מקוריות. מסיבה זו, זכויות היוצרים מופקדות בידיהם של גופים פרטיים, בדרך כלל בעלות של מאות שקלים בודדים. יחד עם זאת, לדברי עו"ד עוז חיים ההפקדה אינה מהווה בהכרח הוכחה חותכת לאמיתות זכויות היוצרים. במקרים של תביעות בבית המשפט בגין הפרת זכויות יוצרים, יש לעיתים קרובות להוכיח ולשכנע את בית הדין כי רישום היצירה בוצע כנדרש על ידי גוף אובייקטיבי וללא מניפולציות, ומלבד זאת אין לצפות מראש את קביעת בית המשפט. הבעייתיות של אופן הרישום בישראל אף מחמירה כאשר יצירה מסוימת מיועדת לצפייה ולהאזנה מחוץ לגבולות המדינה, במדינות בהן רישום זכויות יוצרים שאינו על ידי גוף ממשלתי איננו מספיק.

 

רישום זכויות יוצרים בארץ ובחו"ל

 

מדינות רבות בחו"ל כדוגמת ארה"ב מחזיקות מאגר רישום ממשלתי עבור יצירות, המנוהל על ידי משרד לאומי ייעודי לזכויות יוצרים. רוצים לקבל עוד מידע אודות רישום זכויות יוצרים בארץ ובחו"ל? אם כן, היכנסו למאמר הבא של עו"ד עוז חיים.

 

2 תגובות
עבירות תנועה - מה לומר לשוטר
23/05/2013 23:54
ilaw
עורך דין ארז אמיגה, iLaw, עבירות תנועה

האם ידעתם כי במידה ונתפסתם בעבירת תנועה, למילים שאתם מחליפים עם השוטר עשויה להיות משמעות מכרעת בבית המשפט? על פי ניסיונו רב השנים של עורך דין ארז אמיגה, המתמחה בדיני תעבורה ובייצוג בבית משפט, גם התיקים הגדולים ביותר מוכרעים לעיתים עקב אותם חילופי דברים ראשוניים שלאחר ביצוע עבירת התנועה.

 

אמור ואל תאמר במפגש עם שוטר תנועה - המאמר המלא - 

 

חילופי הדברים עם שוטר לאחר ביצוע העבירה עומדים פעמים רבות בגדר הודאה או אי הודאה בביצועה. חשוב לדעת כי השוטר רושם את תגובתכם הראשונית, ושרישום זה מהווה עדות תקפה בבית המשפט במידה שהינכם מתכננים לערער על המיוחס לכם. כך לדוגמא, אם הודית בדבר ביצוע עבירה והבעת חרטה, הרי שהודאה זו תרשם ואף תהווה גורם מרשיע בבית המשפט. לכן, בכל מקרה בו כנהג אינך מסכים עם העבירות המיוחסות לך אסור להודות ולהביע חרטה מול השוטר. סביר להניח כי ממילא לא יוותרו לך ושהודאה זו תוביל להרשעתך בבית המשפט. כמו כן, בעת האשמה בגין עבירות חמורות העלולות להוביל לשלילת רישיון ואף מעבר לכך, חשוב לוודא כי השוטר רושם את התנגדותכם הנחרצת לעבירות המיוחסות לכם, בין אם בדו"ח עצמו או במזכר נפרד.

 

למידע ופרטים נוספים אודות פעולות מניעה מועילות בעת מפגש עם שוטר עקב עבירות תנועה, הינכם מוזמנים לקרוא את המאמר הבא שפורסם באתר עורכי הדין iLaw.co.il.

0 תגובות
הטיפול בשבר לא היה הולם
11/04/2013 18:07
ilaw
רשלנות רפואית, טיפול שבר

י' הגיע לבית החולים "שערי צדק" לאחר שרכב חולף פגע בידו בעת טיול בחו"ל. בבית החולים הוחלט לטפל בו בשיטה השמרנית – מתלה וסד בלבד. משנכשל הטיפול הזה והשבר לא התאחה, הוחלט לבצע ניתוח לקיבוע פנימי של המקום. משהתברר כי הקיבוע שבוצע איננו יציב, הוחלט לבצע ניתוח נוסף. הפעם הוצאה הלוחית הפנימית והושמה לוחית קיבוע חיצונית.


משהחל י' לסבול כאבים בידו, הוא חזר ל"שערי צדק". שם הוא נבדק והוצע לו להתאשפז שוב. בצר לו, פנה י' לבית החולים הדסה עין כרם. שם בוצע בידו ניתוח מסובך שבו בבוצע קיבוע באמצעות לוחית מתכת בנוסף לשתל עצם שנלקח מהאגן.


תוצאות טיפול כושל בשבר מצד בית חולים שערי צדק


הניתוח ב"עין כרם" לא סייע כמעט ומומחי בית החולים אבחנו כי הוא סובל מנכות אורטופדית ונוירולוגית בזרוע. על סמך הנתונים החליט י' להגיש תביעת רשלנות רפואית כנגד "שערי צדק". התביעה נגעה לטיפול ולא להחלטות, שהיו נכונות באופן עקרוני. מומחים מטעמו טענו שאילולי הטיפול הכושל היה י' מחלים. מומחים מטעם בית החולים טענו כי מדובר בסיבוך מוכר, כי הוא איננו נובע בהכרח מהטיפול וכי בלאו הכי מדובר במצב זמני.


בית המשפט החליט למנות מומחים מטעמו. מדוע הוא נקט באמצעי זה? מה קבעו המומחים מטעם בית המשפט? מה היה פסק הדין? על כל אלה תוכלו לקרוא בכתבה המקיפה שלפניכם - http://www.nezekrefui.co.il/?p=387
   
0 תגובות
קבלת החלטות לקויה בביצוע ניתוח מיותר
08/04/2013 11:00
ilaw
רשלנות רפואית בניתוח, רשלנות בניתוח

רשלנות רפואית בניתוח מוח – קבלת החלטות לקויה והלקח מהמקרה


מטופל שסבל מכאבי ראש חזקים נבדק על ידי מומחים פעמיים בפעם הראשונה העלו הממצאים שקיימת פגיעה בכלי הדם במוח, אבל ההמלצה בעקבות הממצאים הללו היתה להימנע מביצוע ניתוח. בפעם השנייה, משחזרו כאבי הראש ותכפו ומשאיבד המטופל את הכרתו והובהל לבית החולים, בוצעו במטופל בדיקות נוספות והומלץ לבצע בדיקות MRI וכן EEG. כמו כן הופנה המטופל לנוירולוג נוסף, לקבלת חוות דעת נוספת.


אף שעל פי התוצאות של הבדיקות לאחר אבדן ההכרה לא נמצא קשר בינה לבין הבעיה בכלי הדם במוח, ובטרם התקבלו תוצאות בדיקת MRI ו-EEG, החליט הנוירוכירורג שבדק את המטופל לבצע ניתוח. הניתוח כשל והמטופל הפך לנכה במאה אחוזים.


צפו בכתבה המלאה - http://www.malpracticelaw.co.il/?p=474


בחינת תהליך קבלת ההחלטות


מה שעומד למבחן הוא בעיקר תהליך קבלת ההחלטות, בעיקר לאחר המקרה של אובדן ההכרה. המטופל הגיע להתייעצות נוספת והנוירוכירורג קבע שיש לבצע ניתוח. אמנם היו ברשותו תוצאות הבדיקות הקודמות אבל הוא טרם קיבל בשלב הזה את תוצאות MRI ו-EEG. כמו כן ההחלטה התקבלה בלא התייעצות עם מומחים נוספים. המטופל עצמו לא קיבל בשלב הזה הסבר מקיף על הסיכויים והסיכונים וסמך על שיקול דעתו של המומחה.


תביעת הרשלנות שהגיש המטופל אכן התקבלה ובית המשפט זיכה אותו בסכום פיצויים נכבד. מה עמד בבסיס ההחלטה של בית המשפט? אילו פגמים נמצאו בהליך קבלת ההחלטות ומה המשמעות שלהם? תשובות לכל השאלות הללו תוכלו למצוא בכתבה שלפניכם.

0 תגובות
רשלנות באבחון דלקת קרום המוח
07/04/2013 01:50
ilaw
רשלנות רפואית, רשלנות רפואית באבחון

להורים לילדים יש לא מעט אחריות ותפקידים מגוונים כגון הענקה אינסופית של אהבה ללא תנאי, הצבת גבולות, חינוך לערכים ועוד. אך אחד מהתפקידים החשובים ביותר של כל זוג הורים, יחד או לחוד, הוא דאגה לשלומם ולבריאותם של הילדים. אם שמים לב כי הילד לא נמצא בקו הבריאות, לא מתנהג כרגיל ובמיוחד כאשר הוא מתלונן על כאבים, הדבר הבא שיש לעשות הוא להגיע לרופא לצורך בדיקה מעמיקה.


מכיוון שהתסמינים של דלקת קרום המוח זהים לתסמיניה של השפעת, האדם הסביר בהחלט יכול להתבלבל,  וכאן תפקידו של הרופא להתריע ולטפל בבעיה במהירות האפשרית.


רשלנות רפואית באבחון דלקת קרום המוח


במקרה העצוב של דנה, ילדה בת 5, גם הדאגה של הוריה והבהלתה למוקד מכבי שירותי בריאות לא עזרו, והיא נפטרה בשל רשלנות באבחון דלקת קרום המוח. על אף שדנה התלוננה על כאבים ברגלה הימנית והעלתה חום, ובדיקת השתן שעשתה במוקד הצביעה על ריבוי כדוריות דם אדומות, עדיין הרופא במוקד סבר כי מדובר בסוג של זיהום ויראלי והורה על מתן אופטלגין ומנוחה. למחרת, אמה של דנה הבחינה בכתמים כחולים על רגלה אשר התפשטו לשאר חלקי גופה וזמן קצר לאחר מכן, דנה איבדה שליטה על סוגריה, איבדה את הכרתה ודם התחיל לצאת מפיה. ניידת טיפול נמרץ הוזעקה, אך ללא הועיל. בית המשפט קבע כי רופא הקופה התרשל באבחנתו ושגה כשלא שלח את דנה והוריה ישירות לחדר המיון. סכום הפיצויים שהוריה של דנה קיבלו עמד על מיליון וחצי שקלים.


מעוניינים לקרוא עוד פרטים על רשלנותו של רופא הקופה? היכנסו למאמר הבא:


http://www.ilaw.co.il/פסקי_דין/רשלנות_רפואית/רשלנות_באבחון_דלקת_קרום_המוח.html 

0 תגובות
לא כל שיתוק מוחין מקורו ברשלנות רפואית
07/04/2013 01:01
ilaw
רשלנות רפואית בלידה, שיתוק מוחין

אישה הרה הגיעה ללדת בשבוע ה-33 להריון, בעודה נושאת תאומים ברחמה. 


לאחר בדיקה, התברר כי התאומים נמצאים במצב עוברי בעייתי ללידה ועל כן הוחלט לילד את העובר הראשון בלידת ואקום ונולדה בת בריאה. אך, כעבור  10 דקות בהכנות ללידת העובר השני, נמצא כי הוא בתנוחה בעייתית והדופק שלו נמוך ויש להמשיך את הלידה בניתוח הקיסרי. בהליך זה התינוק חולץ ללא דופק ונשימה ובוצעה בו החייאה אשר בסופה נקבע כי הוא סובל משיתוק מוחין. 


לא כל מקרה של שיתוק מוחין / פיגור שכלי הינו תוצאה של רשלנות רפואית - הכתבה המלאה:
http://www.healthlaw.co.il/?p=318 


התביעה לבית המשפט המחוזי בגין רשלנות רפואית נדחתה כמו גם הערעור עליה בבית המשפט העליון. זאת למרות העובדה כי יתכן מאוד, שכבר בשלבים הראשונים ניתן היה לראות כי מדובר בלידה מורכבת וכדאי היה לשקול אפשרות לניתוח קיסרי ולא לבצע לידה רגילה ולהגיע לתוצאות של תאום שנולד עם פיגור שכלי ושיתוק בצד ימין של הגוף.

0 תגובות
גירושין בישראל - מרצון חופשי ?
31/03/2013 12:45
ilaw
גירושין, גירושין בישראל

המונח "רצון חופשי" מקבל משמעות עמוקה יותר כאשר מדובר בגירושין. מקובל לחשוב כי אקט סיום הנישואין הוא תוצר והחלטה משותפת של בני הזוג. האם באמת כך הדבר?


עיינו בכתבה המלאה בנושא באתר עורכי דין - גירושין בישראל


מקום המדינה ועד שנות ה-70, בני זוג אשר היו מעוניינים להתגרש היו צריכים להוכיח את אשמתו של בן או בת הזוג בסיבה לכישלון הנישואין אשר הוביל לרצון בגירושין. כמה שזה נשמע הזוי, הזויה עוד יותר העובדה כי עד שנות ה- 70, מדינת ישראל נתפשה בידי העולם כמתקדמת במיוחד בכל הנוגע לנושא הגירושין.


תפקידו של הרצון החופשי בגירושין בישראל


הרבנות הראשית היא הגוף אשר אחראי באופן בלעדי בישראל על נישואין וגירושין מושתת על יסודות המשפט העברי. על פי המשפט העברי עילת הגירושין הבסיסית היא רצונם החופשי והסכמתם של בני הזוג לסיים את מערכת הנישואין. כפועל יוצא מכך, תפקידו של בית הדין הרבני הוא לא לפסוק ולהחליט על רצונם של בני הזוג, אלא רק לפקח על הליך הגירושין, שנעשה כאמור מרצונם החופשי של בני הזוג, לאשרו מבחינה בירוקרטית על ידי מתן שטר הגט ועוד.


מעוניינים במידע נוסף? היכנסו לכתבה המלאה. 

0 תגובות
העליון בהחלטה נדירה – רצח תאיר ראדה
22/03/2013 18:42
ilaw
תאיר ראדה, ערן צלניקר, בית המשפט העליון

כולנו זוכרים את מקרה הרצח המזעזע שאירע לפני מספר שנים, רצח הילדה תאיר ראדה. בחינת הממצאים, תפיסתו של החשוד העיקרי, רומן זדורוב וגם הודאתו כי אכן ביצע זאת, הובילו את בית המשפט לקבוע כי אכן מדובר ברוצחה של הילדה וכי עליו להישלח למאסר עולם. אולם, בשל ממצאים חדשים שהובאו לבית המשפט, חזרתו של זדורוב בדבריו ובחינת העניין מחדש, החליט בית המשפט העליון לחזור בו ולשוב ולחקור את המקרה, תוך התייחסות לכל הממצאים החדשים והסוגיות המשפטיות הנלוות לכך.


תעלומה שייתכן שלעולם לא תיפטר


חזרתו בדבריו של רומן זדורוב באשר לרצח והבאתם של ממצאים נוספים, הובילו את בית המשפט העליון לנקוט בהליך חריג במיוחד, שאיננו אופייני לו. החלטתו לפתוח מחדש את תיק הרצח, למרות שקבע מיהו רוצחה של הילדה, ולמעשה, בדרך זו, לקבוע שייתכן וקיבל החלטה מוטעית, הן דרכים נדירות מאד בקהילה המשפטית, אך הכרחיות על מנת למצוא את רוצחה האמיתי של הילדה ולהעמידו לדין. ייתכן, וגם לאחר פתיחתו של הדיון מחדש, שלעולם לא נדע מי רצח את תאיר ראדה, אך זאת נשאיר לבית המשפט העליון לחקור ולבחון.


סקרנים לדעת עוד על המקרה ? כנסו לכתבה - מי רצח את תאיר ראדה - עורך דין ערן צלניקר

0 תגובות