עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
אילו בדיקות הריון מצפות לך?
28/09/2016 09:52
חיה

הריון הוא אמנם תהליך טבעי אך גם מורכב למדי ואינו נטול סיבוכים וסיכונים. בדיוק מסיבה זו נקראות נשים לבצע מעקב הריון ולעבור לאורך תשעת החודשים מספר גדול של בדיקות. המטרה המרכזית של הבדיקות הללו היא אחת – לאתר בזמן סיכונים לעובר ולאם, לספק מענה הולם ולשמור שההיריון יתפתח באופן תקין. כאמור, ישנה שורה ארוכה של בדיקות שאותן יהיה עלייך לבצע על פי התפתחות עוברך וגיל ההיריון, ביניהן העמסת סוכר, סקר ביוכימי, סיסי שליה, סקר גנטי, אולטרסאונד הריון צעיר ומתקדם, שקיפות עורפית וסקירת מערכות.

באיזו בדיקה מתחילים?

הבדיקה הראשונה מבוצעת אצל רופא הנשים שלך עד לשבוע ה- 12. זוהי בדיקה שאינה כוללת מכשור מיוחד ומטרתה היא להכיר אותך מבחינה רפואית, כגון הרגלים מזיקים, נטילת תרופות, ניתוחים שעברת, היסטוריה רפואית משפחתית, מחלות שמהן סבלת, הריונות קודמים, הפלות וכדומה. יחד עם זאת, אם פנית אל הרופא אחרי השבוע ה- 7 ייתכן מאוד שהוא יבצע גם בדיקת אולטרסאונד המכונה הריון צעיר. בבדיקה זו תתקבל תמונה של הרחם שלך על מסך מחשב, והרופא יוכל לבחון את דופק העובר, את מספר העוברים והאם ההיריון נקלט בתוך הרחם. כמו כן, הרופא ימליץ לך לרוב לבצע סקר גנטי בהקדם, ויפנה אותך לבצע בדיקות דם ושתן. מדובר בבדיקות שמטרתן לאמוד את רמות הנוגדנים, הברזל ומינראלים נוספים, זיהומים, סוג הדם שלך ועוד נתונים נוספים.

הבדיקה הראשונה שיש לבצע

למעשה, בדיקות הריון מתחילות בפגישה ראשונה אצל רופא הנשים, אותה יש לבצע לכל היותר עד לשבוע השניים עשר. מדובר בפגישה בת כחצי שעה בה מתשאל הרופא את האישה ההרה לגבי ההיסטוריה הרפואית שלה. בין היתר, ייבחנו הרגלים מסוכנים כמו עישון או צריכת אלכוהול, תרופות שהאישה נוטלת כיום, מחלות שהופיעו במשפחה, מצבים רפואיים וניתוחים, וכדומה. מעבר לכך, הרופא ימליץ על ביצוע סקר גנטי ועל נטילת חומצה פולית, במידה שהדבר לא נעשה עד כה, ויסביר לאישה על חשיבותם. במידה שהאישה כבר מצויה בשבוע השישי או השביעי להריון, סביר להניח שהרופא יבצע גם בדיקת אולטרא סאונד עבור הריון צעיר, בה ניתן לבחון את המיקום בתוך או מחוץ לרחם, את דופק העובר וגם אם מדובר בעובר יחיד או בתאומים. מלבד זאת, האישה תופנה על ידי הרופא לביצוע בדיקת שתן ודם לבחינת רמות מינראלים וברזל בפרט, נוגדנים, סוג הדם וזיהומים.

בחסות פורטל "שאל את הרופא"

0 תגובות
הסרת שיער בימינו – יתרונות וסיכונים
28/09/2016 09:28
חיה
הסרת שיער, רפואה


כמעט כל אחד מאיתנו מסיר שערות מגופו: הגברים מתגלחים ומסתפרים באופן קבוע למדי, ואילו הנשים נוטות להסיר שערות מחלקי גוף שונים כמו בית השחי והרגליים. כמו בימים עברו, גם אנו נוהגים לפי גישות תרבותיות ואידיאלים של יופי ושל מראה מקובל, אך בימינו ישנן שיטות חדשות של הסרת שיער המביאות עימן תוצאות וסיכונים חדשים.

היתרונות של הסרת שיער מודרנית

אם ניקח לדוגמא הסרת שיער בלייזר נראה כי הרעיון שעומד בבסיסה הוא שימוש בגלי אור המוקרנים בריכוז גדול ובעוצמה גבוהה אל זקיקי השיער. זקיקים אלו הם שאחראיים על הצמחת השערות החדשות ולכן אם פוגעים בהם מתקבל מראה חלק לתקופה ארוכה. למעשה, קרן הלייזר אמורה להשמיד לחלוטין את הזקיק ולכן מדובר בשיטת הסרה לצמיתות. זהו היתרון המשמעותי והחשוב ביותר של השיטות המודרניות – בסדרת טיפולים אפשר להגיע למצב של עור חלק לחלוטין ולא להידרש עוד לשימוש בשעווה, בגילוח, במכשירים חשמליים להסרת שיער וכדומה. יתרון נוסף הוא הפחתת הכאבים לעומת השיטות המסורתיות, ובפרט השעווה. אגב, בטווח הארוך מדובר גם בחיסכון כספי שכן ההסרה בלייזר או בשיטות מודרניות אחרות מייתרת את הצורך בטיפולים לשנים ארוכות, ונחסכת הרכישה של אבזרים ומכשירים לתקופה זו.  לכך מצטרף החיסכון בזמן, וכמובן – נגמרים ההיסוסים וההתלבטויות שלפני עונת הקיץ.

חסרונות של השיטות המודרניות

לכאורה, כל שצריך לעשות הוא להיכנס למכון ייעודי ולצאת עם רגליים וידיים חלקות לכל החיים. ואולם, המציאות אינה כה ורודה. בראש ובראשונה, למרות שמדובר בהסרה לצמיתות עדיין נדרשים מספר מפגשים כדי להגיע לתוצאות הרצויות, ומעבר לכך ייתכן שבעתיד עוד יידרשו פגישות טיפוליות מעת לעת. שנית, לעיתים התוצאות של הטיפול במכון אינן עומדות בציפיות של המטופל שיוצא מאוכזב, וכעת עליו לחפש מוסד אחר שמחזיק בניסיון ומומחיות גדולים יותר. מלבד זאת, למרות שהסרה בלייזר נחשבת מאוד בטוחה ויעילה עדיין קיימים בה מספר תופעות לוואי וסיכונים. לדוגמא, בעיה נפוצה בה נתקלים אנשים שפונים למכונים בלתי מקצועיים היא זיהומים שנוצרים עקב המגע של קרני הלייזר עם העור ובשל היעדר חיטוי הולם. דוגמא נוספת היא הופעתן של חבורות כתוצאה מהטיפול או שינויים מסוימים בצבע העור, ולעיתים גם כאן מדובר בתוצאות לצמיתות – רק שהן בלתי רצויות. לכן, על מנת להוריד למינימום את הסיכונים (שהם ממילא נדירים מאוד) יש לפנות אך ורק למכונים רציניים ומקצועיים, המחזיקים במכשור הסרת השיער החדיש ביותר, ומקיימים הליך ראשוני של התאמת השיטה לגוון העור ולגוון השיער.

0 תגובות