עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
תהליך ייצור הנייר
27/06/2017 12:17
גיא
ייצור נייר, תעשייה

הנייר – פריט חשוב בחיים המודרניים

נסו לדמיין את האנושות ללא נייר. זה כמעט בלתי אפשרי, כיוון שאנחנו משתמשים בנייר כמעט בכל תחום בחיים. הנייר הוא קריטי לחיים המודרניים, ועם כל ההתפתחות הטכנולוגית של השנים האחרונות, הוא עדיין מרכיב מרכזי.


כיצד מייצרים נייר?

·         כריתת עצים – העצים הם חומר הגלם העיקרי ממנו עשוי הנייר אותו אנו מכירים. בשלב הראשון בתהליך הכנת הנייר יש להשיג את חומר הגלם – את העצים. את העצים כורתים ומעבירים למפעלים לייצור נייר. כריתת עצים נעשית באישור מיוחד, ולא ניתן לכרות עצים סתם כך. ישנם עצים המתאימים לייצור נייר, ורק סוגים מסוימים מותרים לכריתה. בנוסף, ישנן הגבלות על המקום בו ניתן לכרות עצים.


·         עיבוד העצים – לאחר שהעצים הכרותים מועברים אל המפעל לייצור הנייר יש לעבד אותם. בשלב הראשון מסירים את קליפת העצים. גזרי העצים מוטבלים במים ועוברים בתופי ענק על מנת להסיר את קליפת העצים. בשלב הבא גזרי העץ נחתכים לגדלים קבועים ומסודרים בערימה. לבסוף, גזרי העץ נאפים. תהליך זה נעשה על מנת לרכך את גזרי העץ לטובת המשך תהליך ייצור הנייר.


·         הכנת התערובת – בסופו של דבר, סיבי התאית הם אלו שמרכיבים את הנייר (ניתן לראות אותם כאשר חותכים נייר ורואים סיבים קטנים. על מנת לבודד את סיבי התאית יש בראש ובראשונה להפריד אותם מחומרים אחרים הנמצאים בעץ. אחד החומרים הללו נקרא ליגנין, והוא עלול לגרום לנייר להתפרק במידה ויישאר בתערובת. באמצעות חומרים כימיים שונים מפרידים את הליגנין. בשלב הבא העץ כבר נמצא כשבבים אותם מבשלים עם חומרים נוספים, הגורמים לחומרים לא רצויים בעץ להתמוסס.


·         יצירת גליונות הנייר – ניתן לייצר את גליונות הנייר לאחר שמלבינים את הנייר. אם תחשבו על העץ תבינו כי בשלב ההתחלתי הוא כהה מידי עבור ניירות לבנים. גם בשלב זה משתמשים בחומרים כימיים המלבינים את הנייר. לרוב יהיה מדובר בכלור. בשלב האחרון מדקקים את סיבי העץ ומערבבים אותם עם מים. התערובת שנוצרה עוברת במכונות מיוחדות המשטחות אותה ומייבשות. בשלב הזה מתבצע גם הגימור של הנייר עד ליצירת הגליונות הרצויים.


הנייר משמש למטרות שונות בתעשייה

הנייר משמש למטרות שונות ומגוונות בתעשייה. ניתן להבין בגדול את השימושים השונים, אך השימוש המרכזי הוא מן הסתם אריזה. סוגים שונים של נייר משמשים לצורות שונות של אריזה.

0 תגובות
הסקה ביתית
11/01/2017 17:35
גיא
הסקה, שימוש בעצים

אפשרויות רבות להסקת הבית בחורף

ישראל אמנם נחשבת ארץ חמה מאוד, אך ישנם איזורים רבים בארץ אשר עוברים מספר חודשים קרים במיוחד בכל שנה. באיזורים הרריים כגון רמת הגולן, צפת, ירושלים ועוד הטמפרטורות יורדות בימי החורף מתחת לאפס. ישנן שיטות שונות בהן ניתן לחמם את הבית. חלק מהאנשים יבחרו במכשירי החשמל השונים המפזרים חום בבית, חלק ישתמשו בהסקה ביתית העובדת על גז ונפט ועוד. בשנים האחרונות יותר ויותר אנשים בוחרים את הבית באמצעות שריפת עצים באח או בקמין. זה כמובן שימוש בחומרים טבעיים לעומת חשמל, אך אין ספק כי האווירה והחום הביתיים המתקבלים כאשר יש אח בבית – הם ייחודיים ומקסימים.


מידע שכדאי לדעת על עצים להסקה


·         מה הם עצים להסקה? האם מדובר בעצים רגילים? עצים המתאימים להסקה אינם סתם עצים רגילים. כיוון שאנו מעוניינים בבעירה מאוד מסויימת, העצים המתאימים להסקה יהיו מסוג המספק אפקט בעירה חזק וממושך. בניגוד למצב בחו"ל, שם הסקה בעצים פופולרית בהרבה, בישראל אין גיזום עצים במיוחד עבור הסקה. אם כן, העצים מגיעים בעיקר כפסולת מעבודות שונות, אשר המרכזית שבהן היא כמובן גיזום עצים. גיזום עצים המתאימים להסקה הוא טוב מן הסתם לעץ, ומספק גם תוצרים להסקה. 

·         כיצד ניתן לרכוש עצים להסקה? עצים להסקה ניתן לרכוש ברשתות מתאימות או כמובן ליצור קשר עם ספק עצים. ספק עצים להסקה ישלח את העצים במשלוח עד הבית שלכם. כמובן שמומלץ להשתמש בספק, אשר חוסך לכם את הסחיבה המיותרת והעיסוק סביב השגת העצים לאח או לקמין. וודאו כי הספק ממנו אתם מקבלים את העצים אכן מקבל את העצים מעבודות שונות ואינו כורת עצים ללא אישור. יש כאן מרכיב חשוב מאוד של שמירה על הסביבה, וחשוב לוודא כי ספק העצים אינו פוגע בסביבה.


שימוש באח ועצים להסקה הוא בחירה נכונה, אך חשוב גם להיזהר

הבטיחות באש היא חשובה מאוד, ויש לשים עליה דגש מיוחד כאשר בוחרים לחמם את הבית באמצעות הסקת עצים. במידה ויש בבית ילדים חשוב להסביר להם על הסכנות שבאש ולוודא כי אין ביכולתם להתקרב אל האח. 

0 תגובות