עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
גל מהנדסים - תכנון וייעוץ חשמל מתקדם, הינה חברת מהנדסים ויועצי חשמל.
לחברה מומחיות וייחודיות בתכנון חשמל למבנים, בתים חכמים ואנרגיות מתחדשות.
גל מהנדסים הוקמה ע"י הבעלים ציון גל, מהנדס אלקטרוניקה בוגר אוניברסיטת בן גוריון בעל התמחות בזרם חזק ואלקטרואופטיקה, ומשמש כמרצה למתמטיקה ומדעי המחשב. החברה הוקמה כדי לענות על מחסור אמיתי של חברות עתירות ידע וסטנדרטים בינ"ל לתכנון החשמל המודרני בכלל והאנרגיות המתחדשות בפרט. החזון המניע את החברה לאורך כל פעילותה הוא עולם חכם ויעיל יותר ,נגיש ובעל שליטהנכונה ונוחה על מערכות החשמל ,יצור אנרגיה נקיה ,והתייעלות אנרגטית לשמירה על הסביבה. חזון שמיושם בכלי תכנון מובילים וע"י צוות מהנדסים עתירי ידע .
החברה שמה לה למטרה להוביל את דרכי העבודה, הסטנדרטים והתכנון המודרני של מערכות החשמל בישראל – באמינות, באיכות ובמקצועיות בזכות הידע הרב והצוות המקצועי שלה.
גל מהנדסים מקדמת את סטנדרט התכנון והאופטימיזציה בתכנון מערכות חשמל חכם ובתחום האנרגיות המתחדשות. ומעמידה בכך רף איכות לכלל התעשייה. החברה שמה דגש על איכות המהנדסים, קידום הידע, איכות התכנון, מקצועיות, הגשת תכניות איכותיות ומפורטות בכלים מתקדמים כנהוג בארה"ב ובגרמניה. הישגי החברה כוללים בין השאר פתרונות מורכבים למערכות בארץ ובעולם בתחום החשמל המודרני.
חברת גל מהנדסים משמשת כיועצת, מתכננת ומפקחת בתחום החשמל החכם, חשמל לדירות ומשרדים ובתחום הסולארי מתכננת לחברות מקצועיות במשק וללקוחות פרטיים, אדריכלים, בנקים, גופים כלכליים, יזמים, עיריות, מועצות מקומיות ותאגידים מקצועיים מהארץ ומהעולם אשר רואים בגל-מהנדסים את הכתובת המועדפת בכל הנוגע לאמינות ומקצועיות בתחום תכנון החשמל ובתחום האנרגיות המתחדשות
גל מהנדסים מספקת ייעוץ ותמיכה באדריכלים, תמיכה בלקוחות פרטיים המעוניינים במערכות חשמל מתקדמות. הבנת דרכי העבודה של האדריכל והיזם הינם חלק מתפיסת העבודה של החברה הרואה עין בעין את תהליך היצירה של האדריכל ,היזם והלקוח ובשל כך משמשת יועצת אולטימטיבית.

החברה הינה החלוצה הישראלית בתכנון מערכות חשמל מודרני. ניסיון המהנדסים, הידע ואיכות התכנון למתקני חשמל בשילוב כלי התכנון החדשניים שמביאה החברה, הם הערכים המוספים המודגשים בכל פרויקט, אשר הופכים את החברה לממוקדת בצרכי הלקוח ובשאיפתנו המתמדת - להיות החברה המועדפת ביותר על לקוחותינו.

גל מהנדסים – תכנון וייעוץ חשמל מתקדם מקפידה ליישם את העקרונות הבאים בתכנון וייעוץ חשמל חכם, חשמל למבנים, התייעלות אנרגטית, אנרגיה סולארית, ובפיקוח על עבודות ההתקנה:

- מימוש מלא של מטרות הלקוח - מענה מקיף לדרישותיו המיוחדות.
- שירות, תכנון, בקרה וייעוץ
- שיקול עלות מול תועלת עבור הלקוח בין התכנון לבין ההיתכנות הכלכלית בפועל
- תכנון בכלים ובטכנולוגיה המובילה בתעשייה
- פעילות בסטנדרטים גבוהים
- מחויבות לשמירה על הסביבה והקהילה
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
מערכת  (6)
סולארית  (5)
חשמל  (3)
אנרגיה  (2)
בית  (2)
ביתית  (2)
חכם  (2)
מערכות  (1)
סולארי  (1)
סולאריות  (1)
ארכיון
מהו בית חכם?
06/03/2012 15:00
gal engineers
בית, חשמל, חכם

מהו בית חכם?

חשמל חכם מאפשר שליטה ובקרה מלאה כמעט על כל הפעילויות החשמליות בבית, כאשר תנאי הכרחי לכך הוא שכל מערכות החשמל, תהינה מקושרות האחת עם השנייה. כך, באמצעות לחיצה על מתג אחד באמצעי הבקרה יוכלו דיירי הבית ליהנות מהטכנולוגיה ברמה הגבוהה ביותר ובד בבד, גם לחסוך בחשמל. לדוגמא, בצהריים האור יידלק במעומעם, הווילונות החשמליים יהיו פתוחים לרווחה והטמפרטורה במזגן תהיה צוננת וקרירה. לחילופין, בשעות הערב, המתג השני יעלה את רמת האור, הווילונות יוגפו, הטמפרטורה תתחמם והסאונד יתגבר.

בעזרת צוות האדריכלים, יועצי החשמל והאנרגיה שלנו ובאמצעות הכלים המתקדמים ביותר שברשותנו, אנו נתכנן לכל בית את הטכנולוגיה הרצויה בהתאם לסגנון החיים של הדיירים, שתביא בסופו של יום גם לחסכון גדול בהוצאות החשמל בבית.

הרצון לדאוג לרמת הנוחות והכנת התשתיות המתאימות לדיירי הבית הם מקור הפעולה של החברה ולכן נפעל בכל המישורים על מנת להביא לתוצאות האופטימליות בכל הקשור לחסכון בחשמל:

 

תאורה חסכונית-

בימים שטופי שמש, האור חודר מבעד לחלונות במשרד או בבית, אנו מדליקים את התאורה בעוצמתה הרגילה. אין היא יודעת לווסת את עצמה בצורה חכמה ולפעול באופן מעומעם, מה שמביא אותנו להתנהגות בזבזנית בשימוש החשמל.

חסכון באנרגיה ובהוצאות-

במבנים ציבוריים ובנייני משרדים ישנה אפשרות לבצע מיתוג חשמל לפי זמני הפעילות. מכונות הקפה, מתקנים לקירור וחימום המים, מדפסות, פקסים ואף תאורה במדרגות נשארים דולקים גם מעבר לשעות העבודה ושוב אנו הופכים בעל כורחנו לבזבזני חשמל ומגדילים את חשבון החשמל שלא לצורך.

בקרת מבנה-

בקרת מבנים מאפשרת למבניים גדולים כמו קניונים, בתי חולים ובנייני משרדים לשלוט בכל מערכות הקצה. החל ממערכות התאורה, המעליות, וכן, במערכות המיזוג, האינסטלציה והמים ועוד. בקרת המבנים תותאם ותוקם תוך שקיפות מלאה ולפי דרישות וצרכי הלקוח.

 בין אם מדובר בבית הפרטי, במקום העבודה או במקומות ציבוריים, הבית החכם הוא הפתרון האידיאלי לתפוקה מקסימאלית בעלות משתלמת. אנו ב"גל מהנדסים" נעשה הכול, על מנת להפוך את הרעיון למציאות, תוך מתן שירות מקצועי, יעיל ואיכותי.

מערכות סולאריות- להיות ירוק ולהרוויח "ירוקים"
06/03/2012 14:59
gal engineers
מערכות, סולאריות, מערכת, סולארית

אם יש לך גג, משק, או שטח לא מנוצל, תוכל לעשות מזה כסף ביג טיים!

 

היום בקלות (ובכפוף לתנאי הבנק) אפשר לקחת הלוואה של 100% מהבנק, על מנת לבנות מערכות סולאריות ותוך חמש שנים בממוצע, אפשר להחזיר את ההשקעה ולהתחיל לעשות כסף, הרבה כסף. כל שצריך לעשות על מנת לקבל אישור הלוואה הוא להמציא לבנק תדפיס של עו"ש (3 חודשים אחרונים), 2 תלושי משכורת אחרונים, או לחילופין טופס 106 ותעודת זהות. 

 

השקעה במערכת סולארית על הגג שלך, היא השקעה אחת מהמשתלמות, אם לה ה- משתלמת. השקעה סולידית שתיתן תשואה בטוחה וגבוהה, כיוון שחברת החשמל מבטיחה תעריף קבוע וצמוד למדד. (והמדד עולה ועולה ועולה).

 

יותר מזה שמקבלים כסף פרופר, יש חסכון אדיר והשקעה נוספת בכך שלמערכות הסולאריות יש אורך חיים רחב וגם התחזוקה למערכות פשוטה, קלה ואינה יקרה. כל שצריך לתחזק במערכות הסולאריות הוא לרוב רק ניקוי הפנאלים.

 

בנוסף, במיוחד בארץ כמו שלנו, השמש היא משאב שקיים פה תמיד, אפילו בחורף והקרינה שהשמש פולטת גם היא מבין הגבוהות ולכן יש תפוקה מירבית.

 

חוץ מהתעריף של חברת החשמל שאתה מקבל, גם אתה, כן כן- אתה- תוכל להשתמש בחשמל שאתה מייצר, חוץ מזה שזה חסכוני, זה גם מטפח את הבטחון העצמי שלך- שאתה מסוגל לדאוג לעצמך ואתה לא צריך את חברת החשמל על מנת לאפות עוגה, להתקלח במים חמים ואפילו לראות את משחק הכדורגל שאתה כל כך אוהב.

 

כל כך פשוט וקל לתפעול, שאם מחפשים דרך לעשות כסף, זו בהחלט יכולה להיות הדרך.

אז נכון, שאנחנו גם מאוד ידידותיים  לסביבה, אבל יחד עם הרצון הטוב הזה, מדובר פה בעניין משתלם כלכלית.  שתי ציפורים במכת "שמש" אחת.

 

מערכות סולאריות זו דרך חיים לנו ולדורות הבאים.

קצת על אנרגיה סולארית ורכיבי מערכת סולארית
23/02/2012 11:57
gal engineers
מערכת, אנרגיה, סולארית

אנרגיית השמש (סולארית), יכולה בקלות להפוך לחשמל, בעזרת מערכת סולארית המייצרת בסופו של דבר אנרגיה פוטו-וולטאית (קרי, אנרגיה חשמלית הנוצרת מהאור). החלק המרכזי במערכת כזו הוא תא פוטו-וולטאי, או בצורה יותר מובנת, "תא שמש" או "תא סולארי". תאים אלו בנויים מחומרים שאיכות ההולכה שלהם מושפעת מהאור.

תאים אלו בנויים לרוב מסיליקון, אשר אינו מתכלה. ובזכות הסיליקון נוצר זרם חשמלי ישר שנקרא DC (Direct Current). כל התאים מצויים על רכיב שנקרא פנאל סולארי, התאים הסולאריים בעצם מחוברים זה לזה בטור (שאגב, מגדיל את עוצמת המתח) וחיבור של מספר טורים יחד, במקביל, יוצרים את הפנאל הסולארי. התאים מצופים בשכבת מגן, ממוסגרים ומעל הכל נמצאת זכוכית שקופה ודקה. הפנאלים עמידים בתנאי מזג אויר שונים ומגוונים והם החלק המשמעותי והיקר ביותר במערכת הסולארית. בדרך כלל ניתנת עליהם אחריות לטווח ארוך מאוד.

בנוסף לתאים הסולאריים ולפנאלים, יש רכיב נוסף וחשוב שהוא הממיר (מהפך, או באנגלית Inverter). רכיב זה, כשמו כן הוא, הופך את הזרם הישר מהפנאלים (ה-DC) לזרם חלופי AC (Alternating Current). זרם חילופין הוא הזרם שנהוג להשתמש בו במכשירי החשמל הביתיים. מעבר להיפוך הזרמים, הממיר אחראי גם על תצוגת נתוני ייצור החשמל והזרם שעובר דרכו.

אחרי שהכרנו מעט את הרכיבים העיקריים של המערכת הסולארית, כל שנותר לנו לעשות הוא לדאוג לתחזוקתם. ניקיון הפנאלים אחת לרבעון תייעל את ניצול המערכת הסולארית.

למערכת סולארית יש המון יתרונות סביבתיים:

·         ייצור של חשמל על ידי אנרגיה סולארית מהשמש שומר על איכות הסביבה

·         השמש היא איננה משאב המתכלה, בניגוד לנפט ופחם

·         קיים חסכון בשטח, כיוון שניתן להקים את המערכת על הגג

·         עצמאות בתחום החשמל ופחות תלות במדינות המספקות חומרי דלק מתכלים.

·         מרכיבי הפאנל, הם ברובם חומרים שאינם מזיקים לסביבה ויש אפילו אפשרות החזרה ומחזור  לפאנלים בסיום שירותם.

כל היתרונות הנמנים לעיל ואיכות הרכיבים במערכת הסולארית, גורמים לנו להבין שכדאי ורצוי להשתמש באנרגיה סולארית באופן הפשוט ביותר.

מערכות סולאריות- תחזוקה
22/02/2012 16:10
gal engineers
מערכת, חשמל, סולארי

תחזוקת מערכת סולארית היא פשוטה וקלה ביותר ובכל זאת יש צורך לתת דגש במיוחד לכך.

לאחר שמתקינים מערכת סולארית איכותית על ידי צוות טוב ומהימן, כל שתצטרך לדאוג לו זה ניקיון הפאנלים, זהו בעצם החלק המרכזי בטיפול ואחזקת המערכת וגם את זה צריך לדעת לעשות נכון ובזמן.

 

לרוב ירידה בתפוקה של חשמל סולארי נגרמת כתוצאה מאבק וחול שקיימים באוויר סביבנו, דברים נוספים העלולים להפריע לייצור החשמל הם לשלשת של ציפורים, לכלוך, זבל שמגיע עם רוחות עזות ובנוסף פיח מרכבים ומאזורי תעשייה.

 

הרבה אנשים לא מודעים לירידות התפוקה שהלכלוך גורם ולקושי לאבחן את הבעיה ע"י מערכות הניטור, לכן יש צורך להגיע פיזית כל מספר חודשים כדי לוודא את ניקיון המערכת.  

 

כאשר רוצים לנקות את הפאנלים צריך לבחור ציוד מתאים שיוכל להגיע בקלות לכל חלקי המערכת. לא כל סמרטוט ומברשת שיש בבית מתאימים לצורכי עניין זה. על מנת שלא לפגוע במערכת הסולארית יש לבחור את החומרים שבהם משתמשים בקפידה. אפילו מים שבהם ריכוז אבנית, יכולים לפגוע בפעילות השוטפת של המערכת.

 

יש לדאוג להשתמש במים מסוננים לניקוי הפאנלים, על מנת שלא תיווצר אבנית-  ובכך לשמור על יעילות המערכת המרבית. עם זאת, יש להשתמש בחומרי ניקוי אנטי בקטריאליים. יש להשתמש במברשת ייעודית לניקיון פנלים (שלא עשויה חומרים מתכתיים) בעלת מוט טלסקופי לצורך גישה קלה יותר לחלקי המערכת.

 

אופן העבודה הוא להלן:  קודם כל עולים לגג ומוודאים שלא קיימת סכנת נפילה ובמידה שאזור התפעול בעייתי ומסוכן יש לדאוג שישנו "קו-חיים" שניתן להקשר אליו באמצעות רתמת בטיחות וחבל, לאחר שווידאנו שהעלייה לגג וניקוי המערכת אינו מסוכן, ניתן להתחיל לעבוד.

 

 ראשית יש לסרוק את הגג והמערכת ולראות שאין כל גורם שמפריע פיזית לפעילות המערכת (ענפים מעצים, זבל שעלול להגיע למערכת ע"י משבי רוח וכו') לאחר מכן ניתן להתחיל במלאכת הניקיון ולשטוף את כל הפנלים במים זורמים ובעזרת המברשת היעודית, לאחר מכן יש לנגב אותם ולוודא שלא נוצרים משקעים של מים בתחתית הפנלים.

 

יש לחזור על התהליך פעם בכמה חודשים, בעיקר בחודשי הקיץ.

מערכות סולאריות- התקנה בחמישה שלבים
22/02/2012 16:09
gal engineers
מערכת, סולארית, ביתית

אתה מעוניין לבצע התקנה של מערכת סולארית ביתית ? תהליך זה מתחלק לשני חלקים עיקריים, בירוקרטיה וההתקנה. בחמישה שלבים פשוטים ולא מעיקים, כל אחד יכול לעשות זאת.

השלב הראשון, הוא בדיקת הגג עליו תוקם המערכת. מודדים את הגג בצורה הכי מדויקת שאפשר, בודקים את כיוון המבנה ביחס לדרום ומוודאים שאין שום גורם שעלול להפריע וליצור הצללה (עצים, בניינים, עמודים וכו'). הבדיקה הראשונית, היא בדיקה שתקבע את כדאיות ההקמה.

השלב השני, הוא השלב המעצבן ביותר, אך אפשרי בעזרת ליווי מקצועי -  האישורים או לחילופין, הבירוקרטיה. יש להשיג היתר לעבודה מצומצמת מהרשות המקומית, לשם כך צריך מספר מסמכים:

·         טופס 4, שזהו אישור שעל פיו המבנה עבר בדיקה ובנוסף כשיר לחיבורי תשתיות. או בשפת העם "היתר אכלוס".

·         תכניות ראשוניות להעמדת המערכת על גג המבנה במתכונת הגשה לוועדה המקומית ("גרמושקה" הכוללת חתכים, חזיתות, תכניות ופרטי קונסטרוקציה)

·         חשבון החשמל האחרון הרלוונטי.

·         תעודת הזהות של המבקש את האישור.

לאחר שהרשות המקומית תאשר את הקמת המערכת, יש להגיש בקשה לחברת החשמל שתבוא לבדוק את חיבור החשמל בבית המדובר, משלמים אגרה לחברת החשמל, מקבלים את האישור ואפשר להתחיל!

השלב השלישי, החשוב ביותר,  שלב התכנון הסולארי. מהנדסי המערכת הסולארית, יתכננו ויתאימו את פריסת המערכת על הגג ובנוסף יבצעו הדמיה ממוחשבת כדי לוודא שאין הצללות הפוגעות במערכת. לאחר שתיקבע ההעמדה האופטימלית למערכת הסולארית על המבנה יתוכנן המערך החשמלי וחיווט המערכת – זהו שלב שחייב להיעשות על ידי מהנדס חשמל סולארי בעל ניסיון בתחום, וזאת כדי למנוע איבוד מיותר מתפוקת המערכת בעקבות תכנון חשמלי לקוי.

השלב הרביעי הוא התקנת המערכת. צוות מקצועי (וכאן יש לוודא שהוא אכן מקצועי ואמין), יתקין את המערכת הסולארית ע"פ התכניות ההנדסיות שהתקבלו ממשרד התכנון.

השלב החמישי והאחרון הוא בעצם ביקור של חברת החשמל במקום ההתקנה, על מנת לוודא שההתקנה התבצעה לפי התכנון המקורי ושהמערכת הסולארית עומדת בכל התנאים שהציבה חברת החשמל. לאחר אישור סופי מחברת חשמל, מחברים את המערכת לרשת החשמל ומתחילים להרוויח.

כל מה שנותר אחר כך, הוא לוודא שהמערכת הסולארית עובדת כמו שצריך ולתחזק אותה על ידי ניקיון הפנלים ובעיקר- ליהנות מהתפוקה ומהשמש.

כדאיות הקמת מערכת סולארית ביתית
22/02/2012 16:08
gal engineers
מערכת, סולארית, ביתית

מערכת סולארית נחשבת לביתית כאשר ההספק המותקן של המערכת הוא בין kw4 ל- kw15, מערכת סולארית ביתית ניתן להרכיב בקלות ובאופן עצמאי על גג הבית, בין אם זהו גג רעפים, פח או בטון. כמו כן, בעלי משק יכולים להתקין מערכות סולאריות בתעריף ביתי על המבנים השונים שנמצאים בתחום המשק כמו לולים, רפתות ומחסנים.

 

תעריף קניית החשמל על ידי חח"י (חברת חשמל ישראל) למערכות הביתיות עד kw15 במכסה האחרונה (עד סוף 2011) עמד על סך של 1.67 ₪ לקוט"ש, בעלי מערכות של kw4 נהנו בנוסף לתעריף הגבוהה, מפטור ממס הכנסה וללא צורך בפתיחת תיק במשרדי המע"מ. נכון להיום (ינואר 2012) עדיין לא נפתחו מכסות חדשות, אך ככל הנראה תעריף המכסה החדשה שתיפתח במהלך השנה למערכות ביתיות תעמוד על 1.37 ₪.

 

עלות הקמת המערכת ירדה בצורה חדה ונחתך בחצי מהמחיר שהיה מקובל עד לפני שנתיים, למעשה בכל חודש שעובר מחירי הציודים למערכות מתעדכנים ויורדיםמחיר מערכת בהספק של kw4 נע בין 60,000 ₪ - 90,000 כאשר המחיר כולל בתוכו ציודים, התקנה, תכניות וטיפול בתיק ההגשה לוועדות. מחירה של מערכת בהספק של 15kw נע בין 150,000 ₪ - 220,000₪.

 

ההשקעה במערכת סולארית ביתית הינה השקעה נבונה שמגיעה עד לתשואות של 20-25% בשנה, ומבוטחת ע"י הסכם עם חח"י לתקופה של 20 שנה שבהם היא מתחייבת לשלם את התעריף שנקבע בצמוד למדד המחירים לצרכן,

 שער הדולר ושער היורו. כמו כן ישנה אחריות יצרן לתקופה של 15-20 שנה לפנלים הסולאריים וניתן בנוסף לרכוש אחריות יצרן לתקופה זהה לממירים.

 

כמו כן, מרכיב חשוב בכדאיות הקמת המערכת הוא האקלים הקיצי בארץ ישראל שמתאים במיוחד לייצור חשמל פוטו-וולטאי, זאת ניתן ללמוד מהממוצע השנתי לייצור החשמל מהמערכות על פי הרגולטורים שעומד על כ-1700 קוט"ש לכל קילו-וואט מותקן.

כמובן שבפועל המערכות בארץ מגיעות להספק גבוהה יותר, שלעיתים קרובות אף עובר את ה1850 קוט"ש בשנה לכל קילו-וואט מותקן.

 

חשוב לזכור שכדי שהמערכת הסולארית באמת תעבוד בשבילכם באופן מקסימלי במשך 20 השנים הבאות, יש צורך בתכנון חשמלי וסולארי מקצועי ובהדמיות המבנה והמערכת ע"פ תנועת השמש באותו איזור התקנה ע"י אנשי מקצוע בעלי ניסיון רב בתחום

 

אנו בחברת גל-מהנדסים, בנוסף להיותנו מתכנני ומקימי מערכות, בודקים מאות מערכות, מייעצים ומתכננים לעשרות חברות אינטגרציה, חברות מהענף הסולארי, יזמים וגופים כלכליים בכל הנוגע לרכישות, הקמות וביצועי מערכות סולאריות – כך נוכחנו לגלות שחברות רבות שמתעסקות בהקמת מערכות סולאריות, עם כל היופי שבדבר אינן מבינות בתכנון נכון של המערכות לפני הקמה, מתכננות באופן לא מתאים לשיקולי ההנדסה הסולארית או מבצעות מעין תכנון תוך כדי הקמה וניתן לראות זאת במאות מערכות כושלות הנמצאות בשטח שסביר להניח שלא יעברו את מחצית חייהם. לכן רצוי לבחור היטב את החברה שממנה רוכשים את המערכת ולוודא שהתכנון מבוצע על ידיה בצורה מקצועית על ידי מהנדסי קונסטרוקציה  ואדריכלים, ולא על ידי המתקינים בשטח.

חשמל חכם - לשם מה?
22/02/2012 16:08
gal engineers
בית, חשמל, חכם

למה אני צריך חשמל חכם בכלל?!

חשמל חכם מפורסם לרוב בשל איכות החיים הגבוהה שהוא מעניק, מה שידוע פחות הוא שמדובר בטכנולוגיה חסכונית שמאפשרת התייעלות אנרגטית באופן משמעותי כדי להוריד את עלויות צריכת החשמל בבית וכמו שידוע מחירי החשמל נמצאים בעליה מתמדת.

 

יכולת הבקרה והשליטה על המערכות השונות בבית הם חלק מהעליונות הטכנולוגית שנהנים ממנה הדיירים - איכות חיים בלחיצת כפתור:

תרחישים לתאורת הבית, הפעלת מכשירי חשמל על ידי שלט או דרך הטלפון, חלונות אוטומטיים, בקרת אקלים וזאת רק ההתחלה. כשנחשפים לרמת הידע על הנעשה בבית, השליטה והבקרה על מערכות הבית, התגובה בד"כ היא ממכרת.

 

מערכת החשמל החכם ניתנת להטמעה כבר בהכנת התשתיות במבנה חדש (הדבר מקובל בשיטות בניה ירוקה), בנוסף ניתן להתקין מערכת חכמה על התשתיות הקיימות כחלק מתהליך התייעלות אנרגטית במבנה.

 

 

אז איך זה עובד?

ראשית נסביר את ההבדל העיקרי בין מערכת חשמל רגילה(חשמל קונבנציונלי) לבין מערכת חשמל חכמה:

בחשמל רגיל הזרם החשמלי עובר ממקור החשמל בלוח הראשי אל התאורה דרך מתג (מפסק תאורה פשוט) שנמצא בדרך כלל באזור המואר ע"י אותה התאורה, לעומת זאת במערכת חשמל חכם אין מתגים ומפסקים - יש בקרים שנמצאים בלוח הראשי. החיבור הוא בין מקור החשמל לבין הבקר וממנו אל הנורה (הבקר הוא ששולט על הדלקת הנורה, המזגן, הדוד, התריסים, ברזי ההשקיה, מערכות מולטימדיה, מערכת האזעקה, ולעיתים אפילו על השקעים החשמליים).

 

הבקרים בבית החכם מחוברים למחשב בקרה מרכזי (ישנם בקרים בעלי יחידת מחשב בנויה בתוכם), לדייר הבית יש פאנל מגע נגיש (ניתן להשתמש גם במחשבי לוח כמו אייפד למשל) שהוא בעצם אמצעי השליטה במחשב הבקרה של הבית החכם שמעביר את הפקודות לבקרים בלוח החשמל שמבצעים אותן.

 

מערכת הבית החכם מכילה בתוכה אפשרות של יצירת תרחישים למצבים שונים שקורים בחיי היום יום. למשל ברגע החזרה מיום עבודה עמוס, הבית "נערך" לקראת בואך: תידלק תאורה רגועה, התריסים יעלו, המיזוג או החימום יידלק ואפילו הקומקום ירתיח בשבילך מים.

ניתן כמובן לשלוט על מצבי הבית השונים מרחוק בעזרת הטלפון הנייד.

 

 

וכמה זה עולה לי?

עד לפני עשור רק אוכלוסיית האלפיון העליון יכלו ליהנות מרמת החיים המפנקת שמאפשר בית חכם לדייריו, כיום מחירי המערכות האלו נמצאים בירידה מתמדת עקב ההתפתחות הטכנולוגית הבלתי פוסקת, שהופכת אותן לנגישות לציבור הרחב ולא רק לאנשים עשירים במיוחד.

 

בדרך כלל מדובר בעלות כוללת של 50,000 ₪ ועד 300,000 ₪ למערכת, כמובן שהמחיר תלוי מאד במה שרוצים שהמערכת תהיה מסוגלת לעשות. לאחרונה צרכנים רבים מתקינים מערכות "בית חצי חכם", שזו מערכת זולה ופשוטה להתקנה על תשתיות קיימות ששולטת רק על חלק ממערכות הבית. לפני קניה חשוב מאד לבחור היטב את הציוד שקונים ולוודא שישנם פרוטוקולי תקשורת פתוחים ואוניברסליים, כדי שלא תיאלצו "להיתקע" ולהיות תלויים בספק המערכת במשך שנים.

 

חשוב לציין שהמחירים בתחום הינם רחבים עד מאד ומדובר בסטיות של עד מאות אחוזים, לעיתים קרובות מידי באחוזים מיותרים.

יבואני המערכות ינסו לשווק את מוצריהם ולהציע תכנון משלהם, לכן חשוב לזכור שלא מדובר בתכנון מקצועי של מהנדס חשמל ולא בתוכנית חשמל מקיפה לבית.

 

המערכת חייבת תכנון ויעוץ מקצועי כדי לאפשר אינטגרציה נכונה של המערכות תחת חוק החשמל, כדי לאפשר תכנון מתאים ללוחות החשמל (הגנות חשמליות לבית, חלוקה לעומסים וכו'), כדי לאפשר את התאמת התשתיות הנכונות לצרכיו של הלקוח וכמובן כדי להגן על דרישות הלקוח והאינטרסים שלו ולא של המשווק או של המתקין.

 

בשורה התחתונה -  לא להתפתות לעסקאות עם חברות לא מוכרות ולא לשלם למשווקים על "מותגים", לשקול לשכור את שירותיו של יועץ מקצועי מטעמכם וכמו שאומרים "לא לתת לחתול לשמור על השמנת". 

פעולת התא הפוטו-וולטאי
22/02/2012 16:07
gal engineers
מערכת, אנרגיה, סולארית

בסוף המאה ה-19 נבנה התא הפוטו-וולטאי הראשון, שהיה מורכב מסלניום מוזהב. בשנות ה-50 של המאה הקודמת נבנה הלוח הפוטו-וולטאי עשוי סיליקון הראשון בעולם על ידי חברת "בל". פעולתו של התא הסולארי מבוססת על "האפקט הפוטו-וולטאי", שהתגלה  באמצע המאה ה-19 על ידי אלכסנדר אדמונד ברקל, המדען הצרפתי. תא סולארי מודרני הוא למעשה דיודה שמפיקה זרם חשמלי בעת ספיגת קרינה אלקטרומגנטית

 במקרה הקלאסי, הדיודה מורכבת משתי שכבות של מוליכים למחצה, שכבה אחת מכילה חומרים מימין לסיליקון בטבלה המחזורית(חומרי אילוח מסוג N), שנוטים לתת את האלקטרונים העודפים. השכבה השנייה מכילה חומרים משמאל לסיליקון בטבלה המחזורית (חומרי אילוח מסוג P), שהם בעלי פחות אלקטרונים מאשר הסיליקון עצמו ונוטים לקחת אלקטרונים מאטומים אחרים, ועל הדרך ליצור "חור אלקטרוני" באטום ממנו באו.

 חיבור שני המוליכים למחצה הנ"ל יוצר צומת (PN) בין האזורים שעזבו האלקטרונים ובאזורים שהתמלאו בהם החורים, ובעצם נוצר שדה חשמלי.

כאשר פוטון (חלקיק האחראי על הקרינה האלקטרומגנטית) פוגע באזור השדה החשמלי, הוא מנתק אלקטרון מאטום הסיליקון ויוצר זוג של אלקטרון חופשי וחור. השדה החשמלי מפריד בין האלקטרון לחור ומוביל את האלקטרון לצדואת החור לצד P ובעצם יוצר זרם של אלקטרון אחד.

 כאשר גלי קרינה אלקטרומגנטית באורך המתאים נקלטים בשכבה העליונה, חלק מהאלקטרונים שבה משתחררים ממשיכת הגרעין והופכים לאלקטרונים חופשיים. המשיכה החזקה של השכבה התחתונה גורמת לאלקטרונים שהשתחררו לנוע מהשכבה העליונה דרך המוליך אל השכבה התחתונה. הדבר יוצר קטיונים (יונים חיוביים) של ארסן בשכבה העליונה, ואניונים (יונים שליליים) של בורון בשכבה התחתונה.

 מה שנוצר למעשה הוא משיכה בין היונים ובעקבות כך מסירת אלקטרונים מהשכבה התחתונה אל העליונה. מעגל זה יימשך כל עוד יהיה מקור קרינה זמין (אור השמש למשל).

 פגיעה שוטפת של פוטונים תיצור זרימה מרובה של אלקטרונים, מה שנקרא זרם חשמלי וזהו הבסיס לפעולת התא והפקת אנרגיה סולארית.