עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
תמ"א 38
12/11/2013 12:17
elad8989

ארץ ישראל נמצאת בסיכון גבוהה לרעידות האדמה משום שהיא נמצאת על קו של השבר הסורי אפריקני. בהיסטוריית ישראל היו כעשרות רעידות אדמה וחלקן היו הרסניות יותר.
לפי המועצה לתכנון ובנייה הארצית יש בארץ כ1.1 מיליוני דירות לא  יציבות ברגע שתהיה רעידת אדמה חזקה. הבניינים הללו לא קמו לי התקן של עמידות מבנים ברעידות אדמה אשר תקף החל משנת אלף תשע מאות שבעים וחמש.
תמ"א 38 הינה תוכנית שקמה לחזק את הבניינים הקיימים וזאת מפני רעידות אדמה. מצב זה הינו דרך מהירה להעלות את הערך של הנכס מבלי עלות כספית מהדיירים.
המטרה של תוכנית תמ"א 38 הינה לחזק את המבנים הישנים שנבנו לפני שנת אלף תשע מאות שמונים והם לא עומדים בתקן ארבע מאות ושלוש עשרה. תמ"א 38 לא מתקיימת על בניינים אשר פטורים מתקן זה, וגם בניינים שיש להם קומה ראשונה או שנייה בשטח עד ארבע מאות מ"ר וכמובן בניינים שלא גרים בהם זמן רב כגון מחסנים וכו'. התמ"א לא מתקיימת על בניינים אשר מיועדים להריסה. היא מעודדת בעזרת תוספות של זכויות בנייה את הביצוע של החיזוק וגם על ידי הנחות של מיסוי ועל קיצור של הליכים סטטוטוריים.
בפרוייקט זה הדיירים זוכים להמון יתרונות וכמו כן להשבחה של ערך הנכס כגון לחזק את הבניין מפני רעידות האדמה, לשפץ את הבניין גם מבחוץ וגם מבפנים, להוסיף מעלית, להוסיף ממ"ד, להוסיף מרפסת, להחליף תשתיות, לבנות חניות ועוד.
כאמור התמ"א מביאה את המסמכים שצריך להעביר לוועדה המקומית וזאת במסגרת של בקשה להיתר של חיזוק מבנה, שיקול דעת של ועדה מקומית, תנאים בשביל מתן היתר וכו'.
אחד התנאים לבקשה של היתר לפי תמ"א 38 זה לקבל את האישור בכתב מהמהנדס שהוסמך שיש צורך לחזק את הבניינים מפני רעידות האדמה. 
האישור יתקבל מהמהנדס וזאת אחרי ביצוע של בדיקה הנדסית האם המבנה עומד בפועל. המהנדס ייקבע האם יש צורך בחיזוק של בניין, ואז יגיש את הדו"ח למהנדס של הוועדה המקומית והדו"ח יכלול: פירוט מלא של מצב קונסטרוקטיבי, חישוב סטטי חוזק מבנה, תוכנית לשיטות של חיזוק על פיו. 

0 תגובות