עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
משימה לתלמיד
16/01/2014 13:22
efrat
קראו את הסיפור:

בשנות החמישים בארצות הברית, חווה הסופר ג'סוס קולון חוויה מטרידה במהלך נסיעת לילה ברכבת תחתית בניו יורק.
זו היתה שעת לילה מאוחרת מאוד. 
היא עלתה לרכבת התחתית ברחוב 34 בתחנת הרכבת המרכזית. אני עדיין מנסה להיזכר איך היא הצליחה לדחוף את עצמה, עם התינוק בזרועותיה, מזוודה ביד השמאלית, ושני ילדים, ילד וילדה בערך בני שלוש וחמש משתרכים אחריה. 
היא היתה אשה נאה בסוף שנות העשרים לחייה.
ברחוב נבין, בברוקלין, ראינו שהיא מתכוננת לרדת מהרכבת בתחנה הבאה – שדרות אטלאנטיק. זו גם היתה במקרה התחנה שבה אני היתי צריך לרדת מהרכבת. וכפי שהיה לה קשה לעלות לרכבת, כך היה לה קשה לרדת מהרכבת עם שני ילדים קטנים שהיא צריכה לדאוג להם, תינוק בזרועותיה, ומזוודה בגודל בינוני ביד שמאל שלה.
ואני – מתכונן גם כן לרדת מהרכבת בתחנה הבאה, ללא כל חבילות – אפילו לא הספר שאני תמיד נושא תחת זרועי, זה שבלעדיו אני מרגיש שאינני לגמרי לבוש.
כשהרכבת התקרבה לתחנה, כמה אנשים לבנים נעמדו ועזרו לה ולילדים לרדת. בתחנה היו רק שני אנשים מבוגרים בלילה הזה, קרוב לחצות. היא ואני.
יכולתי לראות את המדרגות הרבות שמובילות מהתחנה לרחוב.
האם להציע את עזרתי כפי שהאיש הלבן הציע, בדלת הרכבת, כאשר הוציא את שני הילדים מחוץ לקרון? האם לדאוג לילד ולילדה, לאחוז בידיהם עד שיגיעו לסוף המדרגות התלולות והגבוהות של התחנה?
פורטוריקנים מאופיינים בנימוסים טובים. והנה אני – פורטוריקני, סמוך לחצות, מזוודה, שני ילדים לבנים ואישה לבנה עם תינוק בזרועותיה שזקוקה נואשות למישהו שיעזור לה, לפחות עד שתגמור לעלות את גרם המדרגות הארוך.
אבל איך אוכל אני, כושי ופורטוריקני, איך אוכל לגשת לאישה לבנה, אשר יש לה קרוב לוודאי דעות קדומות על כושים ועל כל מי שיש לו מבטא זר? איך אוכל לגשת אליה בתחנת רכבת תחתית בשעה כזו מאוחרת? 

לאחר שקראתם את הסיפור, חשבו על סיטואציה דומה הקרובה לחייכם (למשל-ערבים ויהודים) והביעו את דעתכם/עמדתכם תוך כדי התייחסות לנקודות הבאות:

-האם נקלעתם למצב שבו ראיתם ערבי או ערביה שצריכים עזרה והתלבטתם אם לעזור או לא?

-איך הרגשתם עד שקבלתם את החלטתכם?

- אם החלטתם לא לעזור- מה הרגשתם לאחר קבלת ההחלטה?

- מדוע קבלתם החלטה כזו?

מה יגרום לכם לנהוג אחרת במצב דומה בעתיד?

- מה,לדעתכם ,  ניתן לעשות כדי למנוע מצב שבו דעות קדומות וסטריאוטיפים ישפיעו על ההתנהגות שלנו במצבים חברתיים, כמו צורך בעזרה או רצון להגיש עזרה?


** בונוס- חישבו על חוויה שחוויתם בחייכם המערבת דעות קדומות או סטראוטיפים, שתפו והגיבו לחבריכם בכיתה.

0 תגובות