עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

דביר רייכרט שורץ עורכי דין פליליים הינו משרד בוטיק למשפט הפלילי אשר נוסד בשנת 2012 על-ידי שלושת עורכי דין בעלי כ- 20 שנות ניסיון במשפט הפלילי אשר שמשו כפרקליטים בכירים לשעבר בפרקליטות המדינה - מחוז צפון.
המשרד מייצג בעיקר חשודים ונאשמים נורמטיביים אשר מעדו והסתבכו לראשונה בחייהם עם העולם הפלילי. כמו כן המשרד מלווה ומייצג נפגעי עבירה.
המשרד חרט על דגלו שלא לייצג משפחות פשע אלא רק אזרחים שמעדו לראשונה בחייהם.
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
זכות השימוע במשפט הפלילי
13/08/2018 12:04
תומר שורץ
משפט פלילי, עורך דין פלילי, שימוע פלילי

אדם שנמצאחשוד בעבירה והוחלט להגיש נגדו כתב אישום, זכאי בגין סוגים מסויימים של עבירות פליליות, לזכות לשימוע לפני הגשת כתב אישום. מטרת השימוע היא שהנאשם יאמר אתדברו, מנקודת הראות שלו על המקרה, מדוע עשה את מה שעשה, מה הוביל אותו לכך, מהיהיו ההשלכות הרוחביות עליו על משפחתו ועל פרנסתו אם יישלח למאסר ועוד. כל זאתבניסיון לשכנע את גוף התביעה לבטל את הגשת כתב האישום שלו או להגיע לעסקת טיעון.


הליך שימוע פלילי

המשטרה חוקרת מקרי פשע רבים. במידה ולאחר חקירת המשטרה, מגיעים החוקריםלמסקנה חד משמעית כי החשוד אכן ביצע את הפשע המדובר, הם ממליצים להגיש נגדו כתבאישום. במסגרת הליך זה, ניתנת לחשוד, בנסיבות מסויימות, הזכות לשימוע לפני הגשתכתב אישום. זכות השימוע בדרך כלל הינה בכתב אך ישנם מקרים שניתן לבקש לערוך אתהשימוע בעל-פה. בזמן השימוע החשוד מקבל את הזכות לשפוך אור על המקרה ולמעשה מדוברבזכות חשובה ואף קריטית במרבית המקרים בה ניתן למנוע מצב של הגשת כתב אישום, שיגרורהענשה חמורה על פי פרטי המקרה.

הזכות לשימוע במשפט פלילי מתקיימת תוך שלושים יום מהיום שבו החשודקיבל מכתב שבו מיידעים אותו כי עומדים להגיש נגדו כתב אישום. על פי סעיף 60 א'לחוק סדר הדין הפלילי, זכותו של החשוד המואשם בפשע כלשהו, לקבל מידע על תוכנו שלהתיק הפלילי שיוגש נגדו על ידי התביעה. בשלב זה, זכאי החשוד להוסיף לתיק טיעוניםמנומקים בעל פה או בכתב כדי שהתביעה לא תעמיד אותו לדין. שימוע פלילי יכול להתקייםרק אם החשוד אינו מצוי במעצר עד תום ההליכים.


סיכוייו של החשוד לביטול כתב האישום

אם מדובר באדם נורמטיבי, שביצע פשע חריג, קיים סיכוי שיתחשבו בו תוךהבנת חומרת המקרה ולא יוגש כתב אישום.

תיקים פליליים רבים משנים את פניהם בעקבות הליך שימוע לפני הגש כתבאישום, קיימים מקרים שבהם הוחלט שלא להגיש כתב אישום ותיקים שבהם הוחלט לשנות אתעילת סגירת התיק המשטרתי או חתירה להגעה להסדר טיעון.

הליך השימוע הוא נושא אקוטי שיכול לחרוץ את גורלו של החשוד לכאן אולכאן ולכן חשוב מאד להתייעץ עם עורך דין פלילי מנוסה שידע לייעץ לחשוד איך לפעולבמהלך השימוע. יחד עם זאת, ישנם מקרים שעורך הדין, בהתאם לנסיבות, ימליץ לחשודלוותר על זכות השימוע.

לכן אם זומנת לשימוע לפני הגשת כתב אישום מומלץ ואף הכרחי להתייעץ עם עורך דין פלילי בעל ותק וניסיון בעבירה בה הינך מואשם/ת.

0 תגובות