עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  

אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
מאי 2014  (3)
אמא והדר בחינוך ביתי

גינת ירק
17/05/2014 12:22
dafna
חינוך ביתי, ילדים, הורות

 הדר החלה לטפח גינת ירק. הובטח לה שאבא יביא זרעים– והיא מזמינה פטרוזיליה, עגבניות שרי, בצל ירוק ונענע. בינתיים היא רצה להכין את הקרקע. היא עובדת בגינה כמה שעות – גורפת, מנקה, מכינה ערוגות, מפנה את העציצים הריקים ומסדרת אותם לקראת שתילת פרחים.

למחרת מגיעים הזרעים. יש לקרוא ולהבין את הוראות השתילה. טעות בהבנה גורמת לכך שהזרעים נזרעים בצפיפות יתרה, ולכן יש להוציא אותם ולפזר מחדש. הם קטנטנים – מה עושים? מוציאים אותם עם האדמה שבה נזרעו ומפזרים. מביני דבר אומרים לה שנענע "משתלטת" על הערוגה. הדר מוסיפה אבני מתחם וסוגרת את ערוגת הנענע כדי לאפשר מרחב מחייה גם לאחרים.

בינתיים מיקום הערוגות מאפשר פטרוזיליה ונענע בלבד, שיכולים לצמוח בחצי צל. עגבניות השרי והבצל צריכים שמש מלאה. מה נעשה? המשך יבוא. בינתיים שומרים על קרקע לחה כל הזמן.

0 תגובות
הספר
17/05/2014 12:05
dafna
חינוך ביתי, ילדים, הורות

כבר בימים הראשונים ניכר שאפשר בקלות לגלוש לאווירת חופש גדול, שינה מאוחרת והרבה טלוויזיה.

אנחנו משוחחות על כך, ומכינות רשימה ארוכה של דברים שאפשר לעשות, ליהנות ולהוסיף כישורים וידע. רעיון כתיבת ספר מלהיב את הדר. אני מוצאת מחברת ריקה בכריכה קשה והיא מעופפת למרפסת, יושבת ליד השולחן וכותבת שעה ארוכה. 

לאחר זמן מה היא מתייעצת איתי באיזה שם של בית ספר לקרוא לזה המופיע בסיפור שלה. וכאן מתעורר דיון: האם כשכותבים סיפורת – עדיף לבסס את הכתיבה על חיי יום יום המוכרים לנו, על מנת שהרקע יהיה אמין, או להפליג על מחוזות הדמיון לערים וארצות אחרות... 

כיוון שעדיין לא חלקה איתי את הפרקים שכתבה, אני לא יודעת במה בחרה. 

0 תגובות
ויטמין A
17/05/2014 12:03
dafna
חינוך ביתי

אנחנו  נמצאות בתהליך של ויתור על מזון מהחי. לכן החלטנו על פרוייקט משותף, שבו נאסוף ונכתוב ספר בישול צמחוני / טבעוני. בהכנת המתכון נבדוק את הערכים התזונתיים של כל רכיב, נלמד על האיברים בגוף הניזונים ממרכיבים אלה, על מקורם הגאוגרפי של הרכיבים, חישוב של כמויות, עלות הרכיבים, וכמובן נבשל את המתכון, וננסה להתאים אותו לטעמם של כל בני המשפחה. 

את המתכונים נדביק בספר שיקושט בעבודת יד.

הדר מתלהבת מפרוייקט ספר המתכונים. כוונתה במתכון הראשון היא שיביא תועלת לשיער ולציפורניים. היא גולשת באינטרנט ומוצאת שויטמין A טוב לכך, אך הוא מצוי במאכלים מין החי, ואנחנו אוספות מתכונים צמחוניים. 

היא ממשיכה לחפש ומגלה שבפירות וירקות כתומים וירוקים כהים יש בטא-קרוטין, ההופך בכבד לויטמין A. עוד קצת קריאה והיא מחליטה על מתכון של אפונה ירוקה ובטטה על אורז מלא, ברוטב אגוזים. עכשיו הכרטיסיות הפתוחות באינטרנט הן על : ויטמין A, ויטמין B1  תזונה נכונה, מתכון רוטב אגוזים, ויקיפדיה – ביוטין, ויקיפדיה – ויטמין E. היא סיכמה על דף את תכונותיו ומעלתיו של הויטמין A וויטמינים נוספים שעוזרים לשיער והציפורניים, ופירטה רכיבים למתכון. 

בהמשך גילתה שהאגוזים עם ויטמין A הם לא אגוזי מלך (שיש בבית כרגע), ושינתה את המתכון לרוטב שקדים ובצל ירוק. ממממ.... אני מחכה לארוחה הזאת... 

בכל התהליך אני הייתי בגדר צופה מין הצד, ומאזינה לרעיונות.

0 תגובות