עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
הסכם ממון זו לא מילה גסה
21/02/2012 14:59
danarosenthal
ידועים בציבור, הסכם ממון

מקרה בו ייצגתי גברת מן היישוב, שכמעט מצאה עצמה בבעיה אמיתית בגלל שלא השכילו לחתום על הסכם ממון גרמה לי לחשוב על כך שליותר מדי אנשים אין כלל מודעות לחשיבות באמת גדולה מאד של הסכם ממון, גם אם אנו מדברים על זוג ממוצע ולא על אנשים עשירים במיוחד, וגם אם (ובמיוחד אם) זוהי לא מערכת נישואים אלא חיים משותפים תחת קורת גג אחת, להלן ידועים בציבור.

אכן,, לרוע המזל אנשים רבים אינם מודעים לכך שכאשר הם חיים עם אדם נוסף, גם אם הם לא מתכוונים להתחתן אתו בשום לב, ולא חשובה הסיבה (שני בני הזוג הם מלאום שונה, שני בני הזוג הם מאותו מין ועוד) – החוק עדיין מגדיר אותם כידועים בציבור. החוק לא מגדיר במדויק  את מספר השנים כמה שנים צריך לחיות תחת קורת גג אחת על מנת להיקרא כך, ולכן, גם זוג ששוכר דירה בשנות העשרים לחייו ללא שום כוונה רצינית עשוי להיות במצב שבו אחד תובע את השני על מזונות, ועוד - בגלל ההגדרה של ידועים בציבור.

גיבורת סיפורינו שעם סיפורה התחלתי את המאמר, נקלעה למצב מטורף למדי, שבו נתבעת לשלם דמי מזונות לבן זוגה בשש השנים האחרונות. מדובר באלמנה בעשור השמיני לחייה, המשתכרת מקרנות שונות וגמלה, בלי אוצרות גדולים זולת הדירה בה היא חיה. בן הזוג של אשה זו היה גבר שמעולם לא הצליח להחזיק בעבודה אחת לאורך זמן (אלא רק בעבודות מזדמנות, ולרוב בשחור. הסיבה שהוא בכלל הוזמן להתגורר עם האשה בבית היתה טענתו שבמהלך הגירושים מאשתו לשעבר הוא הסכים לוותר על דירתו למענה...שאיבד את דירתו בהליך גירושים, שבמהלכו  וויתר מרצונו כביכול לגרושתו על הדירה. מובן מאליו שהתנהגות יפה שכזו (שהתבררה כשקר מוחלט שכן מעולם לא הייתה בבעלותו של הנתבע דירה או נכס משמעותי אחר), גרמה למתלוננת להתפעל מאד מטוב לבו ואצילותו, וגרמה לה להזמין אותו להתגורר עמה בביתה, ביחד עם בנה (שבינתיים התחתן ועזב את הדירה).

בן הזוג, שניתן לכנותו רמאי , נתמך קבוע על חשבון נשים בודדות ומבוגרות ממנו, צברחובות בשל הימורים, אליהם היה מכור שנים רבות. האיש, שבעצם זכה במעמד של הידוע בציבור של הגברת, ניסה להוציא כספים במרמה מבת זוגתו, כדי לשלם את חובותיו לאנשי העולם התחתון שאיימו על חייו, וכל הזמן הזה בת זוגו לא ידעה דבר.

כאשר בנה של הגברת גילה על חובותיו הגדולים ופתח בסקירה מקיפה לגבי טיב נכסיו, התבררה התמונה הקודרת, והמתלוננת החליטה להיפרד ממי שנראה כמו אהוב אך התגלה כנוכל. או  אז התחילו הצרות. בן זוגה לא כל כך התלהב מהאפשרות של בנטישת מסלול חייו הנוח. כגבר נתמך הוא זכה ל אורח חיים שליו ונעים, מבלי שאי פעם נדרש להכניס יד לארנקו, לא על הקניות בסופרמרקט, לא על חשבון החשמל והמים ואפילו לא על ההפוך המקציף המשובח בבית הקפה השכונתי, בו התפנקו לפחות אחת בשבוע. לאחר שקיבל ייעוץ מקצועי יסודי, {{לקח האיש החלטה||נבעה בלבו החלטה לנשוך את היד המאכילה אותו החליט לתבוע את בת זוגו. התקיים משפט בבית משפט, והאיש אפילו ניצח בו. בית המשפט חייב את האשה, שכפי שאתם זוכרים אינה איזו יורשת מיליונים, בסך הכל אשה חרוצה שעבדה בעבודה מסודרת כל חייה ולכן נהנתה לפנסיה נאה ותו לא, {{בתשלום של דמי מזונות לבן זוגה לשעבר – בסך של כמה אלפי שקלים בחודש. העובדה כי פרנסה אותו במשך שנים, דאגה לכל מחסורו ולא קיבלה תמורה בעבור השקעתה – לא סייעה לה כלל עד שפנתה אלי, על מנת לערער על פסיקת השופטת. היא היתה המומה מפסק הדין שהתעלם לחלוטין מהעובדה שבן זוגה היה בבירור נוכל ונצלן, ומהעובדה שהאיש ניצל במזיד את בדידותה. בבית משפט, התברר לה, נימוקים רגשיים אלה אינם תופסים ואינם קובעים.

וכשחושבים על זה שנייה בכנות: כמה מכם היו חושבים לערוך הסכם ממון עם בן או בת הזוג שלכם? סברה מקובלת אך מוטעית היא, שרק מיליונרים שיש להם מה להפסיד עורכים הסכם כזה, טרום חתונתם. המציאות היא שכל אחד מאיתנו חשוף לתביעה שתהרוס את חייו, גם אינו עשיר, וגם – ובמיוחד – אם אינו נשוי לאשה שאתה הוא חולק את ביתו.

0 תגובות