עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

דלית פריימן אמנית בדים מעצבת ורוקמת פרוכות תיקי טלית ועוד
כמו כן דלית אורגת תמונות קיר ומעבירה סדנאות אומנות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
יולי 2014  (1)
מרץ 2014  (1)
רקמה מרוקאית
02/07/2014 22:32
סטודיו דלית פריימן
רקמה, פרוכת, תיק טלית ופפ, רקמה מרוקאית
 

חוטי רקמה מרוקאית.


חוטי רקמה מרוקאית עשויים מזהב טהור,כל החוקרים שעסקו בריקמה המרוקנית מצביעים על השפעה ישירהמספרד.  הריקמה התרכזה בעיקר בעקי הצפון ובערי החוף. כמו הריקמה, גם תעשיית חוטיהזהב, הובאה למרוקו על ידי גולי ספרד.בהכנת חוטי הזהב עסקו קבלנים אמידים. שכןדרוש היה הון לקניית הזהב.המלאכה עצמה נעשתה עי פועלים.


חוטי הזהב הוכנו ממקלות כסףמצופים זהב. שחוממו והועברו דרך מיתקן בעל מערכת של נקבים, שכל אחד מהם קטןמקודמו, עד שהתקבל חוט בעובי כעשירית המילימטר.העוסק במלאכה זו נקט משנה זהירותכדי לא לפגוע בציפוי הזהב הדק. את החוט העגול רידדו לפס שטוח על ידי לחיצתו בין שני גלגלים, פעולה שהקנתה לתעשיית חוטי הזהב היהודית את השם "רצענות" .לבסוף לופף פס הזהב על חוט של משי, ליצירת חוט זהב גמיש שהתאים למלאכות הרקמה והאריגה.

טווית חוטי המשי נעשתה בידי הנשים. רקמה בחוטי משי נעשתה על ידי נשיםמוסלמיות, ברקמת חוטי זהב עסקו יהודים- נשים וגברים כאחד.


האומנים היהודים הםשרקמו את בגדי הנשים העירוניות, יריעות לקישוט הבית ותיקים לטליטות ולתפילין,פרוכות, מעילים לספרי תורה וכסויי מזוזות. ציור דגם הריקמה נעשה על גבי קרטון,נייר או עור. הדגם נגזר והודבק על אריג קטיפה בעל בטנה תפורה. האריג נמתח עלשני מקלות שהניח הרוקם בין רגליו. חוטי הזהב נרקמו על גבי הדגם הגזור וכיסו אותוכליל.עד שנראה רק הדגם הרקום.חוטי הזהב חוזקו בצדו השני של אריג הקטיפה בחוט פשתןחזק.  יופיה של הריקמה נבע מהשילוב המעניין של הברק ברקמת הזהב על רקע בדהקטיפה העבה והעשיר בצבעי שחור, אדום, סגול ירוק וחום. 

0 תגובות
פרוכת נפוליאון
03/03/2014 13:09
סטודיו דלית פריימן
פרוכת, יודאיוקה, יודאיקה, תשמישי קג, תשמי

פרוכות מעניינות

 

בילדותי גדלתי ברובע היהודי בירושלים בחצר מאוד יפה. לא ידעתי איזהסודות צופנת חצר זו, ורק לפני כמה שנים בסיור של מדריכי טיולים עם אייל דוידסון,שמעתי חלק מקורותיה של החצר.

אור החיים 11  נקראה בעבר רשעייס חצר. בשנת 1837 חרבה צפת ברעידת אדמה ורבים מתושביה שבתיהם חרבו, באו לגורבירושלים והצטופפו בחצר זו.

החצר נקראה על שם ר שעיה ברדקי, יליד פינסק, שעלה לארץ עם שני ילדיולאחר שנתאלמן.

בחצר זו היה בית כנסת שנקרא סוכת שלום. בית הכנסת של ר שעיה. היהבדיוק בבית שבו גרתי אני בילדותי וכלל לא ידעתי שאני גרה בשרידי בית כנסת.


הפרוכת בבית כנסת זה היתה ירוקה ונרקמה ממעילו של המצביא הצרפתינפוליאון. בשנת 1812, בעיצומה של המלחמה בין צרפת לרוסיה, תעה נפוליאון ביער.לשמחתו פגש אדם סמוך לחשכה. היה זה יוסף יונה לוריא, שהיה שקוע בתפילת מנחה. הואהראה לו את הדרך וכהוקרה העניק לו נפוליאון את מעילו. משפחת לוריא עלתה לירושליםבשנת 1851 וזאב לוריא נשא לאשה את בתו של ר שעיה.


הם החליטו להפוך את המעיל היקר לפרוכת והקדישו אותה לבית הכנסת.הפרוכת שימשה בבית הכנסת סוכת שלום ובשלב כלשהו עברה לבית כנסת החורבה והוצגהבחגים.

פרוכת זו נשתמרה עד היום, והיא מוצגת במוזיאון חיפה.


פרוכת שמלת כלה


בקבר רחל, בעזרת הנשים מצויה פרוכת מיוחדת במינה, שכל פעם שאני רואהאותה עולות דמעות בעיניי. פרוכת זו נתפרה משמלת כלה של "הכלה לנצח" נאוהאפלבאום הי"ד. נאוה נרצחה בפיגוע חבלני בבית קפה הלל בעמק רפאים בירושלים ערבלפני חופתה. היא היתה עם אביה דר דוד אפלבאום. שניהם נהרגו באותו פיגוע.


כעבור זמן, חשבה דבורה, אמה של נאוה, להפוך את שמלת הכלה שלה לפרוכת,ולהקדיש אותה לקבר רחל. מסתבר שבמשך הדורות היה זה מנהג מקובל לקחת חלקים של שמלותכלה ולהפכם פרוכת לארון קודש או למחיצות בבתי הכנסת.
סטודיו דלית פריימן, בית אות המוצר הירושלמי רחוב דרך חברון 12 ירושלים.

כתובת דואר אלקטרונית: dalitfreiman@gmail.com  | טלפון סלולרי: 052-6711099
0 תגובות