עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
מרץ 2013  (1)
דרך הרוח/עמוס עוז - הירהורים
31/03/2013 22:25
dafna loovman
דרך הרוח
בעקבות קריאתי את הסיפור עלו לי מספר מחשבות:
1. הסיפור מדבר בצורה עקיפה על החלום ושברו -  אביו של גדעון, שמשון הוא אדם מבוגר אשר התחתן בגיל חמישים וחמש במטרה ליצור לעצמו דור המשך אשר ימשיך את דרכו ואת דרכה של האידאולוגיה של תנועת הפועלים.  הוא מאוכזב מהדור הממשיך בקיבוץ שגדל לדעתו להיות חלש וחסר אידאלים ולכן הוא רוצה דור המשך. הוא אדם פרקטי ולכן לאחר שבנו נולד הוא שולח את אשתו  חזרה לחדרה ומסיים את הנישואים . הוא משקיע את כל מרצו  בחינוכו של בנו העתיד להמשיך את דרכו.  שמשון מתאכזב מאישיותו החלשה המעט נשית של בנו החולמני . הוא יודע שגדעון אינו מתאים לחזונו ומאוכזב ממנו. להפתעתו  של שמשון ,גדעון מעוניין להתגייס לצנחנים ולמרות התנגדותה העזה של אמו לשלוח את בנה היחיד לסכנה ובעזרת קשריו של שמשון ,מצליח גדעון להתגייס לצנחנים. צפיותיו המחודשות כלפי בנו שוב ממלאות את ליבו תקווה חדשה אשר תתברר כאשליה. גדעון בעיני אביו לא "מספק את הסחורה " ומותו העלוב והלא הרואי גורם לאב אכזבה קשה. גדעון שכל חייו לא עמד בצפיותיו של אביו המנסה לשנות את אישיותו על-מנת להתאים  לחזונו של אביו. הוא מתגייס לצנחנים ולהפתעתו אוהב את הצניחות. ביום בעצמאות הוא חולם על ההערצה והקבלה של אנשי הקיבוץ ובמיוחד של אביו. הוא כבר לא יהיה "פינוקיו" אלא גדעון הצנחן. בגלל הרצון להתבלט כדי שיבחינו בו משאר הצנחנים הוא פותח את המצנח לשעת חירום ונסחף ונתקע בין כבלי החשמל שם הוא מוצא את מותו ,לא לפני שהוא זוכה לבוז מצד הילדים ומצד אביו שמשון אשר זורק עליו אבן כי הוא פוחד.
2. דמותה של האם: רעיה אישה הצעירה בהרבה שנים משמשון היא זו ש"נבחרת" על ידו להעמיד לו את דור ההמשך. היא שקטה ומגמגמת, מתוארת כאישה מכוערת ולא מטופחת. היא נשלחת בחזרה לחדרה לאחר שביצעה את המשימה שיועדה לה - ללדת לו את היורש שאותו יוכל לעצב כדמותו. אין שום אהבה או חיבה בין בני הזוג ושמשון פועל מאחורי גבה כדי לעזור לגדעון להתגייס לצנחנים למרות התנגדותה הנחרצת. הוא לא רואה בה דמות שווה לו שדעתה גם היא אמורה להיחשב בחריצת גורלו של בנה. היא מתוארת על ידי הסופר בצורה נלעגת כדי להדגיש את אישיותו הדורסנית של שמשון.
3. הסיפור ריגש אותי בגלל עליבותן של הדמויות: גדעון המוצא את מותו בדרך טיפשית ומיותרת מתוך רצון להתבלט בין שאר הצנחנים וזאת כדי שאנשי הקיבוץ הנערות ובמיוחד אביו יעריצו אותו רעיה המשמשת כרחם ואין לה שום חשיבות בעני בעלה. ושמשון שחי לו בעולם שהמציאות השתנתה והוא אינו יכול להתאים עצמו לשינוי.
1 תגובות