עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
חברים
LittleAlice
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
שירה  (1)
ארכיון
מדריך לעולם אוטופי דיסוטופי
16/02/2018 22:05
calen
המבנים השלטוניים עברו שינויים במשך ההסטוריה מחיים שבטיים לעיצוב אמפריות, שלטון מלוכני דרך קפיטליזם, סוציאליזם, קומוניזם, פאשיזם ועד לדמוקרטיות הנוכחיות שהינן תמהיל של קפיטליזם וסוציאליזם. תמהיל זה נבנה בעיקרו לפי האתוס הסוציאלי של המדינות השונות. 
כל אילו נועדו לייצר מבנים כדי שאנשים יוכלו לנהל את חייהם באופן יעיל והמטרות של המבנים המדינתיים משתנים ממדינה למדינה. מטרות אילו יכולות לכלול: חיים בטוחים, שירותי בריאות, רווחה כלכלית של התושבים, כבוד לאומי ועוד.
המבנים המדינתיים צמחו במשך הזמן ע״י העמים האתנים שניכסו לעצמם אזורים גיאוגרפים. הקרקע האתנית שהרכיבה מדינות תמיד קיימה מרכיבים אורגנים של שינוי. עמים התמזגו, מדינות נוצרו כתמהיל של רקעים אתנים שונים, אך במקומות שאותו תמהיל לא היה מעורבב מאופן משמעותי, פעמים רבות גרר פיצול של המדינות, מלחמות ומתיחויות. תחושת הגאווה הלאומית הינה מרכיב מרכזי באתוס האישיותי של בני האדם.
התהליכים הקורים לנגד עינינו של גלובליזציה מתמדת נובעים ממספר מרכיבים, כאשר המרכיב המרכזי שמזיז את הפזל הינו הקפיטליזם והטכנולוגיה.
ישנם סיבות נוספות כמו נפילת מסך הברזל, מעבר כח עבודה למזרח ועוד, אך המרכזי שבהם והמחולל הוא הקפיטליזם לכשלעצמו.
הקפיטליזם מעצם הגדרת מטרותיו הבסיסיות שעיקרן הינו מקסום הרווחים מחפש את הדרך לייצר את המוצרים הטובים ביותר בחתכי איכות שונות לצריכת חתכי אוכלוסיה שונים, תחת העלויות הנמוכות ביותר לייצור. מכאן לתעשיות ייצור מסורתיות כמו טקסטיל יש נטיה אינהרנטית בקפיטליזם לעבור למקומות בהם כח הייצור הוא הזול ביותר אך עדיין מספק כישורי ייצור נאותים. ככל שהכישורים מורכבים יותר והביקוש גדול יותר כך גם גדלים הקשיים במציאת יחידת הייצור, לכן חברות פועלות במספר מישורים, פותחים מפעלים ומרכזי תעסוקה ביעדים גיאוגרפים שונים שעונים באופן מקסימלי לצרכי איכות-רווח. כמו כן נוצרת תנועה אנושית גדולה יותר כמו הגירת עבודה וכן פתיחת יחידות שיווק והפצה ברחבי העולם.
הייעול באמצעי התנועה של בני אדם גם כן גורר תנועה אנושית בין מדינות וחשיפה גדולה מאי פעם לתרבויות שונות, לא דרך זווית של קולונאליזם או מלחמה וכיבוש אלא דרך רצון למקסם רווחים.
היבטים פסיכולוגים של מלחמות באנשים שאתה חווה עולם עסקי משותף איתם לרוב נפתרים בקפיטליזם דרך הסכמים כלכליים באופן שייטיב עם הצדדים לפי שיווי משקל בין הכוחות. אין בזה לבטל את ההשפעות השונות שקיימים בבני אדם לא על בסיס מניע כלכלי אלא על בסיס של כבוד, דת וכו׳.
0 תגובות
בלי בקבוק
04/03/2016 20:19
calen
שירה
בק הבוק בלאחור הקדים
ללא שיכר מי את ליבו ינעים

בק בהוק הרחיק מכאן
ללא שיכר שדים לא יצלח

ירווה את גרונו ביום בהיר
כשהשמש תדהר לה בין העננים

בוק הבק רק את מי אשכח
לא כתבתי לך כי גרוני ניחר

בקבוק בקבוק ליבי אליו
ארצה אותך מחלומי הקט

ליבי דואב אך אתה תגאל
מטיפה אל טיפה ליבי יסיר

יסיר את דמעתו במחי רוויה
לרוות לרוות ולשקוט במרום

אז אל למדוני ביום המחר
כי אליך נשאתי את עיני בשאר

טוב הבקבוק מנשיקת שפתייך
כי אש שוצפת ברוחי אליך
0 תגובות