עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
יש ספרים שאהבתי ואני רוצה שכולם יקראו ויש ספרים שאיך לומר, אני רוצה להזהיר קוראים מפניהם ולפעמים סתם יש לי מה להגיד ומעניין אותי לפתוח דיון עם קוראים שקראו את הספרים האלו.
בבלוג יהיו ביקורות והמלצות שלי אישית על ספרי פרוזה, שירה וספרי עיון. הביקורות לא מוזמנות וביקורת ספרים אינה העיסוק המקצועי שלי.
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
מאי 2019  (1)
"לבקש את זה" מאת לואיז אוניל
13/05/2019 19:03
תולעת ספרים
אונס, ספר נוער, האשמת קורבן, פמיניזם

הספר מסופר בגוף ראשון בהווה. זהו סיפורה של אמה שהיתה במסיבה וביום למחרת היא לא זוכרת איך היא הגיעה הביתה ומה היא עשתה במסיבה. עד מהרה היא מגלה שסרטון שלה מופץ בין כל התלמידים בבית הספר שבו היא לומדת. זהו ספר YA וכתוב גם באופן כזה, לא איזו ספרות יפה,  אבל הנושא של הספר מאוד חשוב. הנושא הוא אונס קבוצתי של נערה שיכורה והפצת תמונות מהאירוע ברשת החברתית.
הדמויות, כולל הדמות הראשית בכלל לא דמויות שקל לחבב ואני חושבת שהסופרת עשתה את זה בכוונה כדי לעמת את הקוראותים עם הקלות בה אנחנו כולנו, מי יותר ומי פחות, נוטים למצוא אשמה בקורבן. אפילו שממש לא חיבבתי את אמה הדמות המספרת שזה קרה לה לרגע לא חשבתי שזה אשמתה ובכיתי המון בספר. גם בגלל שהיא לא מקבלת שום תמיכה מהוריה.

שני דברים התפספסו לדעתי בספר אבל זה אולי כי אני פמיניסטית אז החומר של הסיפור "פשוט" מדי לדעתי ואני מסוגלת להכיל יותר הם שתי נקודות:
1. כשאמה מטופלת ומתכוננת למשפט היא קוראת המון כתבות בנושא באתרים כמו Jezebel ן- XoJana שאלו אתרים עם אוריינטציה פמיניסטית והיא מתחילה להיות בקיאה יותר בשיח, להכיר ביטויים כמו "אזהרת טריגר" אבל היא עדיין ממשיכה לכנות מישהי מהכיתה "שרה הבולעת" כאילו, לא למדת כלום מכל החומר שקראת?! ב"אזהרת טריגר" נתקלת ולמדת מה זה אבל "שנאת נשים" ו - slut shaming עדיין דברים שלא שמעת עליהם?!?
2. יש הרבה התייחסות לכך שהאונס צולם והופץ בפייסבוק (כולל ציטוט תגובות שמוכרות מאוד למי שעקב אחרי המקרה שנקרה בתקשורת האמריקאית והעולמית כ The steubenville gang rape case שזה פחות או יותר בדיוק אותו מקרה שמתואר בספר. אבל אין שום פתח למחשבה הזו: שזה *ברור* שהפצה של תמונות מאירוע מיני רב משתתפים על ידי צד אחד באירוע למטרת השפלה המונית היא ללא הסכמה! שזה כשלעצמו זו אלימות מינית גם אם כל האקטים היו בהסכמה. כל הויכוח היה סביב שזה היה אונס ואז התמונות מוכיחות אונס וזה לא בסדר שהעלו אותן לפייסבוק או שזה לא היה אונס ואז אין שום התייחסות להעלאת התמונות... זה פספוס לדעתי אבל אולי בגלל שאני מתקדמת.

מה למדתי מהספר הזה-
למדתי שלגופיות סבא יש שם מיזוגיני wife-beater (הלכתי ממש לגוגל לחפש מה זה ה"בעל-מכה" הזה שכל מיני דמויות לובשות וגם הביטוי הזה חזר גם אחרי שהדמות הראשית כבר ידעה מה זה "אזהרת טריגר" ראו נקודה 1 )
נקודה למחשבה שהספר העלה לי כי הוא באמת מטגרר הוא שמי לא היתה בסיטואציות דומות אבל כשאני הייתי צעירה לא היה סמארטפון ואני לא יכולה שלא לתהות האם הסמארטפונים בעצמם גם נותנים רעיונות לבני נוער לעשות "חגיגה" מכל נערה שיכורה עד אובדן הכרה. כשאני הייתי בגיל הזה, זה היה בדרך כלל בחור אחד שלא מתעניין במיוחד בהסכמה, מתעלם ממנה או מתיש אותך במניפולציות רגשיות להגיד "טוב נו" או להפסיק להגיד, אבל לא קורא לכל חבריו להסתכל, להשתתף ולצלם. בני הנוער של היום יצרו לעצמם ולנו מציאות מזעזעת.

0 תגובות