עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
פוסט מספר 10
19/06/2019 17:56
bar keisar

השוואה בין תחזוקה מתוכננת (maintenance scheduled) לתחזוקה תחזיתית (predictive maintenance)


תחזוקה מתוכננת היא תחזוקה הפועלת עפ"י לו זמנים ודורשת תכנון,תיאום גבוה בין מחלקות שונות וקביעת הוראות ברורות, מכך סוג תחזוקה זה נקרא גם תחזוקה מונעת. התחזוקה מיושמת במועדים אשר נקבעו מראש בכדי להבטיח את פעילותם התקינה של כלל הרכיבים במשך התקופה הנתונה. באופן אידיאלי, תחזוקה זו מאפשרת למזער עלויות של פעולות תחזוקה הנעשות לשווא – שוטפות או מתוכננות.

תחזוקה תחזיתית היא תחזוקה שעוקבת אחרי מצב המכונה בפועל וקובעת מתי יש צורך בתחזוקת המכונה, על השיטה לתת מרווח זמן הגיוני על מנת להוציא לפועל אתה טיפול הנדרש לפני שהתקלה נוצרה. בשיטה זו קיימת פונקציה המאפשרת אבחון מוקדם שלמקור התפתחות התקלה ומאפשרת לקבוע לוחות זמנים נוחים מבחינה תפעולית ולבצע בהתאם את עבודות התחזוקה השוטפות שימנע ונזק במכונה. באופן אידיאלי, תחזוקה תחזיתית מאפשרת למזער עלויות שלפעולות תחזוקה הנעשות לשווא – שוטפות או מתוכננות. התחזוקה התחזיתית נעשית באופן ממוקד ולכן מאפשרת למזער הזמן בו הציוד אינו זמין ואף ניתן למזער עלויות מסוימות שנלוות לתחזוקה.

 

תחזוקה מתכוננת היא תחזוקה לפי כללים שנקבעו מראש, כדי למנוע תקלות. תחזוקה מתכוננת יכולה להיות תחזוקה מונעת שזו תחזוקה הנעשית במרווחי זמן קבועים או תחזוקה מבוססת מצב שבה מוחלף רכיב לאחר שמצבו מעיד שאינו תקיןלעומת זאת, תחזוקה תחזיתית מבוססת על ניתוח מתקדם לחיזוי אמינות המכונה, כלומר נועדה לסייע לקבוע את מצב הציוד על מנת להעריך מתי יש לבצע תחזוקה.

 

בחרו דוגמה של מערכת/מכונה מורכבת. איזה ידע דרוש כדי לבצע תחזוקה בהתאם לתחזית. כיצד ניתן להשיג ידע זה?

 

הגדרת מערכת מורכבת היא מערכת המכילה מספר גדול של מרכיבים אשר משפיעים זה על זה. מערכות מורכבות עשויות,מעצם הגדרתן, להציג התנהגות מורכבת ומאוד לא-סדירה, שבה קשה לחזות מה מרכיב מסוים יעשה במשך הזמן, אם כי בפרקי זמן מסוימים מערכת מורכבת עשויה גם להציג התנהגות פשוטה יחסית.


דוגמא למכונה מורכבת היא מכונת אספרסו אשר גם מקציפה את החלב.  המערכת מבצעת מספר פעולות החל מהרתחת המים, הקצפת החלב, הוצאת תמצית הקפה ועד הרכבת הקפה. בכדי לבצע תחזוקה תחזיתית נצטרך לדעת מתי השימוש במכונה החל, מתי היא עברה ניקיון יסודי, ומתי הוחלפו חלקים בה חלקים בפעם האחרונה בנוסף נרצה לחזות מהו העומס על המכונה בהתאם לשעות ביום, לעונה בשנה וזאת כדי שנוכל לחזות מתי נגיע לצריכה מקסימלית כדי שנדע לטפל בחלקי חילוף בזמן ובהתאם. כמו כן, יש לשמור נתונים על מכונות זהות בכדי לבצע השוואות ובכך נוכל לחזות כמה שימוש ניתן לעשות בכל חלק ולהחליף אותו לפני שמגיע למקסימום שלו.

תוצאת תמונה עבור מכונת קפה

 

 


0 תגובות
פוסט מספר 9- רשתות חברתיות
11/06/2019 21:16
bar keisar

1.     

איך 1. ניתן להגדיל את אחוז העובדים שתורמים מידע וידע ברשתות חברתיות פנים-ארגוניות מהמקובל ברשת האינטרנט  (1-9-90)?

 

יצירה ושינוע של ידע בתוך ארגונים הוא קריטי להצלחת הארגון ומבוסס רבות על קשרים אישיים. חוק ה-1-9-90 בא לשים דגש על ההתפלגות של הפעילות האקטיבית ברשתות החברתיות, כאשר ל-1% בלבד מיוחסת פעילות תוכן רלוונטית, 9% יוצרים תגובות ברשת והיתר מהווים משתתפים פסיביים .

על מנת להגדיל את אחוז העובדים שתורמים מידע, יש לעודד את העובדים לכך. הקשיים בשיתוף ידע גלוי מבוססים על שמירת לא נכונה של מידע (לדוגמה על המחשב האישי ולא במחשבי החברה) , ידע סמוי של העובדים אדר לעיתים נשמר רק אצלהם מתוך הרצון לייצר יתרון יחסי.

כדי לשפר את יחס העובדים התורמים מידע וידע לארגון/רשת חברתית נדרש להשקיע ביצירת מוטיבציה לשיתוף אקטיבי ויצירת אמון כדי לעודד רצון לשתף אחרים בידע.  אופרטיבית יש צורך בשליטה ובקרה של המידע הנפרש בארגון (מי מעביר למי/רגישות מידע/אנשי מקצוע), יצירת מפגשים בין בני אדם, וירטואלי (כמו רשתות חברתיות שעקומת הלמידה שלהן מהירה ומעלה את המוטיבציה של העובד להשתמש בה כי הפלטפורמה מוכרת ממקום חיובי) או פנים אל פנים, תייצר סביבה שמאפשרת לשבור את מחסום הידע הסמוי ותעלה את הרצון והמוטיבציה לשתף אחרים בידע שנמצא אצלך.

 

2 .קראו את המאמר הקצר "מניהול מטריציוני לניהול רשתי". במאמר מוצגים מאפיינים של הניהול הרשתי. כיצד רשת חברתית ארגונית יכולה לעזור לעובדים לעמוד בדרישות המפורטות במאפיינים אלו ?

ניהול רשתי מתאפיין בתקשורת בין עובדים, חלוקה נרחבת של ידע בין ענפי הארגון והעובדים השונים, התמקדות בתהליכים חוצי ארגון, הבנה וחיבור לתרבות הארגונית ולהתנהלות בה. המעבר לניהול רשתי מניהול מטריציוני מהווה שינוי בהתבוננות בעובד ונותן משקל רב יותר לאחריות של העובד בחברה. רשת חברתית תאפשר ליצור קשרים עם אנשים שונים בארגון ולהתייעץ אתם, לחלוק איתם מידע.

ניתוח המאפיינים המוצגים במאמר:

1. כל עובד תלוי באחרים על מנת להצליח - רשת חברתית מקשרת בין אנשים ומאפשרת תקשורת מהירה וזרימה של ידע מאדם אחד לשני ביתר קלות, כלומר רשת חברתית יכולה לסייע לכל עובד להצליח יותר בביצוע תפקידו.

2. התלות מתבטאת לא רק בעשייה, אלא בידע חיוני הנדרש אפילו לעצה בלבד - רשת חברתית מאפשרת תקשורת בין אנשים, התייעצות ולמידה אחד מהשני.

3. לעתים קרובות, העובד תלוי במישהו שתלוי באדם שלישי שתלוי באדם נוסף - רשת חברתית אמורה לקשר בין כלל העובדים בארגון. בעזרת הרשת חברתית ניתן לקצר את קבועי הזמן הנדרשים כדי להגיע לאדם השלישי או הרביעי בהם יש תלות ובכך לייעל תהליכים.

4. בפרט, יצירת ידע ארגוני/מקצועי חדש דורשת מעורבות של הרבה אנשים - רשת חברתית מושתת על קישוריות וקבוצות של אנשים.

5. כבר לא מדובר רק בסביבה פרויקטלית. התלות אופיינית גם כדי לקדם משימות פשוטות - שימוש בחברי הרשת ובקבוצות כדי לדון ולהתייעץ באופן מהיר נוח וקל.

6. העובדים יותר עצמאיים ומקבלים יותר אחריות וסמכות - על ידי שימוש ברשת חברתית העובדים יכולים לרכוש ידע חדש מעובדים אחרים, ובכך לחזק ולהעצים את תחושת האחריות והסמכות שלהם בתחומם.

7. עובדים רבים נדרשים לתת מענה איכות ובזמן לגופים שונים בארגון - רשת חברתית מקשרת בין כל העובדים בארגון, זרימת הידע והתקשרות הופכת להרבה יותר קלה דרך הרשת.

8. יש תהליכים עסקיים שהם חוצי ארגון יותר מתמיד (שימור לקוחות, פיתוח ושיווק מוצרים) - רשת חברתית מאפשרת שיתוף מידע באופן קל ומהיר. כך כל העובדים בארגון יכולים לתרום לתהליך העסקי.

9. צירי הדיווח הופכים להיות מגוונים ובדרישות משתנות- רשת חברתית מקשרת בין כל העובדים בארגון ונותנת תשתית קלה לדיווחים.

10. העובד נדרש לריבוי משימות - ניתן לשתף ולהיעזר בעובדים אחרים בארגון לצורך מילוי המשימות ולמידה של משימות לא מוכרות מעובדים מיומנים/ותיקים יותר.

0 תגובות
פוסט מספר 8- ויקי וקהילות ידע
04/06/2019 20:24
bar keisar

1.     צרכים שאפשר לתת להם מענה באמצעות קהילות ידע:

צרכים אישיים:

·        קבלת סיוע בפתרון בעיות מאנשים הנמצאים בקהילות הידע.

·        קבלת הדרכות מקוונות בנושאים רלוונטים.

·        יצירת קשרים עם בעלי תחומי עניין דומים.

צרכים ארגוניים:

·        קהילות ידע מסייעות בשימור הידע בארגון.

·        קהילות ידע מסייעות בגיוס עובדים- קהילה עם אנשים בעלי תחומי עניין משותפים.

·        קהילות ידע מאפשרות שיתוף ידע בארגון – ניתן לשאול שאלות ולקבל עליהם תשובות מבעלי ידע רלוונטי.

2.     צרכים שאפשר לתת עליהם מענה באמצעות ויקי ארגוני:

צרכים אישיים:

·        שימוש בויקי כמילון עבור העובדיםהשונים.

·        שימוש בויקי במאגר ידע רחב – כל המידע מרוכז במקום אחד.

·        שימוש בויקי נגיש מכל מקום ומאובטח.

 

צרכים ארגוניים:

·        שימוש בויקי מאפשר שמירה של אנשי קשר ובעלי תפקידים בארגון.

·        שימוש בויקי מאפשר שיתוף של ידע- לא כדוא"ל בין מספר אנשים אלא פומבי עבור כל האנשים בארגון.

·        שימוש בויקי ככלי לאיתור משרות פנויות, אם אולי רוצים להחליף תפקיד, או לצרף חבר לארגון.

 

3.     אילו בעיות ארגוניות ניתן רצוי לפתור באמצעות קהילת הידע ואילו בויקי?

 

בעיות ארגוניות שרצוי וניתן לפתור באמצעות קהילת ידע יהיו בד"כ בעיות כלליות יותר, אשר דורשות דיון בכדי לפתור אותן. לעומת זאת, ניתן להשתמש בויקי כאשר מחפשים הגדרות יותר ספציפיות, כללים או תיעוד תכנים ותהליכים קבועים המוכרים לארגון. הויקי הוא כלי לניהול ידע עם גישה לאנשים מסויימים. הויקי מאפשר לנהל הרשאות והינו והוא כלי מאובטח. עובדי הארגון השונים יוכלו לגשת אליו בעת הצורך, ובכך להיות בעלי גישה לידע רשמי, מהימן ועדכני.נבחר להשתמש בקהילות ידע, כאשר ההרשאות אינן חשובות לנו, ונרצה גם לערב גורמים חיצוניים ולקבל מהם חוות דעת. קהילת הידע מאפשר לכל גורם לתת ולקבל ידע בכל רגע, תוך יכולת לנהל דיון על הנושא, ולהתייעץ בעת הצורך. כלומר, נשתמש בויקי ככלי יותר פורמלי, ואילו בקהילת הידע ככלי יותר אישי ולא פורמלי.


0 תגובות
פוסט מספר 7- מימון המונים
22/05/2019 15:48
bar keisar

1.  אתם עובדים בארגון שהחליט להיעזר במיקור המונים לצורך פיתוח רובוטים חדשים. באיזה תחום לדעתכם החליט הארגון שכדאי לו להיעזר במיקור המונים ? נא לנמק.

 

מיקור המונים הוא הפניה של משימות, אשר לרוב מבוצעות על ידי עובדי הארגון עצמו, לקהל ההמונים. כך למשל, במקום שחברה תשלם שכר לעובדיה לבצע את המשימות או תשכיר מישהו חיצוני לצורך המשימה, החברה יכולה להציע את המשימה לקהל הרחב ולהעניק תשלום למבצע המשימה באופן הטוב ביותר. בתחום של פיתוח רובוטים מימון המונים יכול לסייע בשלבי העיצוב והתכנון, כלומר בשלבים אלו ניתן לקבל מידע מהקהל אודות הציפיות שלהם מהרובוט. ניתן לבצע זאת באמצעות העברת סקרים אשר יסייעו בשלב התכנון והבנת הצרכים. קהל זה עתיד להיות לקוחות המוצר ולכן שימושם בשלב הפיתוח מסייע להפיץ את הרעיון וליצור ציפייה לפיתוחו.

 

2. עליכם לבצע תחזית לגבי סיכויי ההצלחה היחסית של שלושה מוצרים המיועדים לשוק מסוים. באיזו שיטה תבחרו ?

 

קיימות מספר שיטות לביצוע תחזית לסיכויי הצלחה. מאחר ומדובר בשלושה מוצרים אשר נכנסים לאותו שוק, כלומר מיועדים למלא את אותו הצורך עבור הלקוחות נבחר בשיטה אשר תסייע לנו להבדיל בין מוצרים אלו ולהבין איזה מוצר עונה על דרישות הצרכן הממוצע ואיך הוא מותאם לשוק, לכן נבחר בשיטת "דירוג באמצעות גיליון ציונים" . שיטה זו מאפשרת השוואה על בסיס סקלת ציונים אחידה. שיטה זו תאפשר לנו לתעדף את המוצרים אחד על פני השני, וכך נדע את סיכויי ההצלחה היחסיים של המוצרים.

 

3. מהם הסיכונים במימון סטארט-אפ בשיטה של מימון המונים?

 

כאשר סטארט-אפ בוחר לאסוף כסף בצורה של מימון המונים, לצד היתרונות הרבים קיימים מספר חסרונות:

ישנה בעייתיות בניהול מספר רב של משקיעים. על מנת לצמצם את מספר המשקיעים מבקשי המימון קובעים לרוב סף תחתון לסכום המימון מכל משקיע. בנוסף, קיימות הגבלות משפטיות. זהו חיסרון משמעותי הבולט כאשר אנו פונים למימון המונים ונאלצים לעמוד בביורוקרטיה וברגולציה הנוגעת לניירות הערך השונים. כמו כן, קיים סיכון בחשיפת הרעיון של הסטרט-אפ והתכנית העסקית בשלבים המוקדמים כאשר עדיין הסטרט-אפ לא נחשב כפטנט. לכן, הרעיון עול להיות מועתק על ידי חברות אחרות ואף חזקות יותר שיוכלו לממש רעיון זה ובכך לפגוע בסיכויי ההצלחה.

0 תגובות
פוסט מספר 7- מימון המונים
22/05/2019 15:47
bar keisar

1.  אתם עובדים בארגון שהחליט להיעזר במיקור המונים לצורך פיתוח רובוטים חדשים. באיזה תחום לדעתכם החליט הארגון שכדאי לו להיעזר במיקור המונים ? נא לנמק.

 

מיקור המונים הוא הפניה של משימות, אשר לרוב מבוצעות על ידי עובדי הארגון עצמו, לקהל ההמונים. כך למשל, במקום שחברה תשלם שכר לעובדיה לבצע את המשימות או תשכיר מישהו חיצוני לצורך המשימה, החברה יכולה להציע את המשימה לקהל הרחב ולהעניק תשלום למבצע המשימה באופן הטוב ביותר. בתחום של פיתוח רובוטים מימון המונים יכול לסייע בשלבי העיצוב והתכנון, כלומר בשלבים אלו ניתן לקבל מידע מהקהל אודות הציפיות שלהם מהרובוט. ניתן לבצע זאת באמצעות העברת סקרים אשר יסייעו בשלב התכנון והבנת הצרכים. קהל זה עתיד להיות לקוחות המוצר ולכן שימושם בשלב הפיתוח מסייע להפיץ את הרעיון וליצור ציפייה לפיתוחו.

 

2. עליכם לבצע תחזית לגבי סיכויי ההצלחה היחסית של שלושה מוצרים המיועדים לשוק מסוים. באיזו שיטה תבחרו ?

 

קיימות מספר שיטות לביצוע תחזית לסיכויי הצלחה. מאחר ומדובר בשלושה מוצרים אשר נכנסים לאותו שוק, כלומר מיועדים למלא את אותו הצורך עבור הלקוחות נבחר בשיטה אשר תסייע לנו להבדיל בין מוצרים אלו ולהבין איזה מוצר עונה על דרישות הצרכן הממוצע ואיך הוא מותאם לשוק, לכן נבחר בשיטת "דירוג באמצעות גיליון ציונים" . שיטה זו מאפשרת השוואה על בסיס סקלת ציונים אחידה. שיטה זו תאפשר לנו לתעדף את המוצרים אחד על פני השני, וכך נדע את סיכויי ההצלחה היחסיים של המוצרים.

 

3. מהם הסיכונים במימון סטארט-אפ בשיטה של מימון המונים?

 

כאשר סטארט-אפ בוחר לאסוף כסף בצורה של מימון המונים, לצד היתרונות הרבים קיימים מספר חסרונות:

ישנה בעייתיות בניהול מספר רב של משקיעים. על מנת לצמצם את מספר המשקיעים מבקשי המימון קובעים לרוב סף תחתון לסכום המימון מכל משקיע. בנוסף, קיימות הגבלות משפטיות. זהו חיסרון משמעותי הבולט כאשר אנו פונים למימון המונים ונאלצים לעמוד בביורוקרטיה וברגולציה הנוגעת לניירות הערך השונים. כמו כן, קיים סיכון בחשיפת הרעיון של הסטרט-אפ והתכנית העסקית בשלבים המוקדמים כאשר עדיין הסטרט-אפ לא נחשב כפטנט. לכן, הרעיון עול להיות מועתק על ידי חברות אחרות ואף חזקות יותר שיוכלו לממש רעיון זה ובכך לפגוע בסיכויי ההצלחה.

0 תגובות
פוסט מספר 6
15/05/2019 18:08
bar keisar

1.על פי המאמר המצורף על חדשנות בטויוטה

a.מדוע כישלונות חשובים לחדשנות ארגונית?
 על פי המאמר חברת טויוטה דוגלת באמונה כי כישלונות הם לא בהכרח דבר שלילי. העובד לא צריך להיענש גם אם נעשתה טעות. כלומר ההכרה בכך שנעשה טעות היא משמעותית שכן העובד צריך לנצל את ההזדמנות וללמוד מהטעות שנעשתה. כישלונות חשובים לחדשנות הארגונית שכן הכישלון מאפשר ללמוד לקחים מהמצב הקיים ובכך לקדם ולפתח את הארגון.

b.כיצד מתגמלים בטויוטה על חדשנות ואת מי מתגמלים?

בטיוטה מתגמלים את הצוות, כלומר ההצלחה היא הצלחה קבוצתית והתמורה עבור המאמץ תהיה זהה לכל חברי הצוות. כך טיוטה מעודדת הישגים משותפים ועבודת צוות לקבלת התגמול. התגמול הוא בונוס לשכר.

2. על פי המאמר המצורף על אוקיינוסים כחולים בישראל -  איזה תהליך חדשני גרם לחברת בגיר להצליח בחו"ל?

חברת בגיר נקלעה לקשיים כלכליים בעקבות עזיבתו של לקוח גדול, היא נאלצה למצוא פתרון לבעיה. הפתרון היה פיתוח מוצר חדש שאפשר לה לפנות לשווקים חדשים. חברת בגיר פיתחה חליפה ייחודית שניתן לכבס במכונת הכביסה הביתית (להבדיל מניקוי יבש), ובכך אפשרה לחסוך זמן וכסף ללקוח. המוצר היה חדשני ובכך סיפק לחברת בגיר יתרון תחרותי. הודות לפיתוח זה הצליחה חברת בגיר חברה בגיר להתרחב ולהיות חברה בינלאומית.

3. מה גורם להיווצרות מודל "סנפיר הכריש" באימוץ מוצר חדשני?

מודל "סנפיר הכריש" מייצג את מחזור חיי המוצר מרגע כניסתו לשוק. כאשר מוצר חדש נמצא בשלב החדירה לשוק ישנה עלייה חדה במכירות. לאחר מכן מפתחים חיקויים ומוצרים דומים אחרים מתחרים שכניסתם מובילה להורדת מחירים וירידה חדה במכירות. הגרף מתאר את התהליך כמו "סנפיר הכריש". בתחילת התהליך יש הלקוחות הראשונים שלוקחים סיכון ואליהם מתווספים לקוחות המקטינים את הסיכון כלומר לקוחות צעירים ולקוחות ששמעו תגובות חיוביות על המוצר, כשבסוף מתווספת קבוצת המאחרים, אלו שפוחדים משינויים ויעדיפו שלא לקנות מוצר חדש.

0 תגובות
פוסט מספר 5
06/05/2019 00:13
bar keisar

1. כיצד מסייע OCR לטיפול בדואר נכנס מודפס?

·   OCR   ((OpticalCharacter Recognition זוהי טכנולוגיה של זיהוי תווים אופטי. הטכנולוגיה מאפשרת המרה של תמונה, טקסט מודפס או מסמך סרוק הכתוב בכתב יד למסמך דיגיטלי ממוחשב.
מסמך ממוחשב מאפשר שמירה של המסמך לאורך זמן, ביצוע עריכה למסמך, מקל על אפשרות החיפוש הן בתוך המסמך והן בחיפוש תוכן מהמסמך במנועי חיפוש .כמו כן, הטכנולוגיה מאפשרת הנגשה לבעלי מגבלות ראיה. ניתן להקריא את הטקסט מהמסמך באמצעות תוכנות הקראה. לכן, כאשר מדובר בדואר נכנס מודפס יש עדיפות להמרה למסמך דיגיטלי שכן היתרונות כפי שצוינו קודם בהחלט גדולים.

2. מדוע חשוב לשלב מסמכים דיגיטליים בזרימת עבודה (WorkFlow)?

·    זרימת עבודה (Workflow) הוא תיאור של תהליך עבודה בתוך הארגון. חשוב לשלב מסמכים דיגיטליים בזרימת העבודה מכיוון שכך ניתן לערוך את המסמך, ניתן לגשת אליו בכל שלב ומכמה מקומות (אין תלות פיזית במקום בו מאוחסן המסמך הידני), משפר את יכולות החיפוש במסמך ומחוצה לו, מאפשר שמירה על איכות הסביבה, מאפשר חיסכון במקום פיזי בארגון, מאפשר שמירה של המסמך לאורך זמן ללא חשש לשחיקה. כמו כן מסמך דיגיטלי מקצר את זמן שליפת הנתונים, וכתוצאה מכך תהליך העבודה מתקצר.

3. מה החשיבות של הגירת תכנים?

·     הגירת תכנים הנה העברת תכנים בין מערכות כמו מעבר ממערכת ישנה בארגון למערכת חדשה.
הגירה זו מאפשרת לשמור את המידע הקיים מהמערכת הישנה במערכת החדשה ולכן יש לו חשיבות רבה בהמשך פעילות הארגון. כלומר, הארגון ימשיך לפעול כמו שפעל עד כה. הגירה זו תאפשר לבצע שליפה מהירה של תכנים ותשמור על המידע מדויק באופן שאינו מצריך עבודה ידנית וטעויות הקלדה.

4. בארגון מסוים הוחלט לצרף אימיילים למערכת ניהול התכנים הארגונית. האם צריך לשמור במערכת את הצרופות (attachments)בלבד או את כל המייל?

·    לדעתי הארגון צריך לשמור את כל התוכן של המייל, בתוכן עשויים להופיע פרטים נוספים שלא ניתן להבין אותם מהצרופות בלבד. תוכן המייל עשוי להיות אף חשוב יותר מהקבצים המצורפים למייל ולכן רצוי שיהיה תיעוד מסודר לכל הפרטים כפי שהתקבלו.

5. מי אחראי בארגון לשמירת המייל במערכת?

·   שמירת המייל במערכת תתבצע באמצעות העובד והמערכת, כלומר המייל ישמר ישירות במערכת. תפקיד העובד הוא תיוק של המייל בתיקיות הנכונות על מנת שיהיה קל וברור כיצד ניתן לגשת לנתונים. ההרשאות לצפייה במייל ינתנו לעובד אשר קיבל אליו ישירות את המייל, כמו גם לעובדים שאליהם המייל נוגע. למקבל המייל תנתן האופציה להגדיר את הרשאות הגישה למייל.

0 תגובות
פוסט מספר 4- המשכיות הידע
30/04/2019 19:51
bar keisar

"הידע בורח מהחברות" כך טוען אבי קדם מנהל הידע של התעשייה האווירית, שם מיושם תהליך מובנה של שימור ידע.
לטענתו, בעשור הקרוב צפוי להיות אובדן ידע בעקבות גל פרישה של דור הבייבי בום. לאובדן ידע כה רב יש השלכות כלכליות רבות על הארגונים, בסדר גודל של 50 מיליארד בארה"ב,ובישראל כ-2 מליארד ש"ח. כותב המאמר מציע פתרון לבעיה זו באמצעות תהליך מובנה ומתועד של "המשכיות ידע" אשר יאפשר הנגשה של הידע הקיים בארגון לעובדים הזקוקים לו בעת ביצוע עבודתם.


תהליך המשכיות הידע שהוא מציע כולל 4 שלבים:


1.   1. מיפוי ידע-בשלב זה רושמים בטבלה את כל התהליכים שבו עסק המומחה הפורש, בודקים האם קיים תיעוד כזה במקום אחר. שימור כלל הידע של המומחה עלול לכלול גם נושאים שאינם רלוונטיים יותר וכן לכלול ידע שאיננו קריטי. לפיכך, בוחרים לצורך שימור כ-5% מכלל הידע, שיש לו משמעות של כ-75% מהתועלת של כלל הידע של המומחה הפורש.

2.   2. אריזת הידע-תיעוד הידע באמצעות אחד מהכלים הבאים: מסמך, סרטון וידאו, יחידת לימוד מתוקשבת ועוד. התיעוד צריך לכלול גם את אנשי הקשר עימם עבד המומחה הפורש, כמו כן, פירוט על אופן ההתקשרות עימם.

3.   3. הקמת מאגר ידע-יש להקים אתר אשר יציג למשתמש את הידע באופן ידידותי. אתר זה צריך להיות נגיש לעובד במקום שאליו הוא רגיל להיכנס לצורך ביצוע עבודתו.

4.   4. הטמעת האתר בקרב העובדים- פעילות שמטרתה חיבור בין העובדים הזקוקים לידע לבין מאגר הידע –מודעות, שילוב תוצרים בתהליכי העבודה, נגישות נוחה עבור גורמים בכלל הארגון הזקוקים לידע זה.

 

ארגונים הם דינאמיים, פרישה של עובדים היא עניין שבשגרה, ולכן חשוב להטמיע תהליך מסודר ומתועד שיבטיח שימור תהליכי ליבה בארגון. הניסיון והידע שנצבר לא הולכים לאיבוד וממשיכים לתרום לתפקוד היחידה הארגונית שממנה יצא המומחה הפורש.

על פי כותב המאמר, תהליך זה מאומץ כיום על ידי ארגונים רבים בארץ וזוכה גם להכרה בינלאומית.


לינק למאמר: https://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3612523,00.html 

0 תגובות
פוסט 3- בעיית התחקירים בצה"ל
08/04/2019 21:54
bar keisar

1. ניתוח בעיית התחקירים בצה"ל


צהל נוהג לקיים תחקיר מפורט לאחר פעולה מבצעית או תרגיל אימונים, על מנת להסיק מסקנות ולהפיק לקחים להמשך הדרך.
על פי דו"ח מבקר המדינה, נמצא כי הפקת הלקחים אינה מתבצעת כראוי, אירועים שונים חוזרים על עצמם כיוון שלא יושמו מסקנות מתחקירי העבר.
כתוצאה מכך, מפקדים מעדיפים לא פעם שלא לתחקר אירועים, או לא להפיץ תחקיר כתוב.
הם מפחדים לחשוף את הטעיות שעשו במסגרת התפקיד, וכך הלקחים אינם נשמרים. הדבר מלמד על חוסר ההפנמה של התרבות הארגונית אותה שאמורה להתבצע באמצעות עריכת התחקירים. אין למידה, אין הטמעה, ואין הקפדה על איכות התחקיר.

כמו כן, לעתים חולף זמן רב בין פעילות מסוימת המתוחקרת לפעילות הדומה לה, הבעייתיות היא שאנשים מחליפים תפקידים ועוברים למקומות אחרים וכך נפגע תהליך הפקת הלקחים.
התחקיר חשוב להשגת השיפור וצריך להתבצע בסמוך לאירוע כאשר הזיכרון טרי, בצה"ל לא תמיד מתאפשר לבצע את התחקיר בסמיכות לאירוע שכן קיימים אילוצים ואירועים מבצעיים.

על מנת לעודד תחקירים, ואת החשיבות של הסקת המסקנות מן האירוע כדי לגרום לשיפור להבא, בצבא מסרו כי ב-2015 הופץ "'נוהל פרסום תחקירים לטובת למידה', שנועד לאפשר הפקת לקחים תוך שמירה על חיסיון הפרטים שנמסרו בתחקירים. תחקירי אירועים מבצעיים מוצגים, באופן שוטף,  לכלל הרמות הרלוונטיות בצה"ל ולקחים מתחקירים מרכזיים מופצים לכלל צה"ל. כאשר מדובר בתחקירים רחבי היקף, מתבצע תהליך שבסיומו מאושרת על ידי סגן הרמטכ"ל תוכנית עבודה להטמעת הלקחים.

 

תחקיר צבאי מאפשר למערכת הצבאית לבצע תהליכי שיפור וייעול על מנת להפיק לקחים ולמנוע מפגעים עתידיים, לכן קיימת חשיבות עליונה לבצע אותם ולהפיק את המסקנות הנכונות.

 

 2. כיצד לנהוג במפעילי מתקן שפעלו בניגוד לנהלים וכתוצאה מכך נגרם נזק?


בשאלה מתואר מצב מורכב שבו המפעילים התמודדו עם התרעות שווא רבות אשר יצרו חוסר אמון במערכת, בעקבות כך הם קיבלו החלטה שגויה אשר הובילה לכך שחומר גלם יקר נשפך החוצה. כתוצאה מכך, נגרם נזק למפעל שכלל השלכות כספיות לחברה.

לדעתי, המפעילים היו צריכים להתריע בפני הממונים עליהם, ולא לקחת החלטה שלא נמצאת בסמכותם. המקרה דורש תחקור מעמיק של השתלשלות העניינים ובדיקה מקיפה מדוע לא נעשה דיווח טרם קבלת ההחלטה. טעותם מצריכה חידוד נהלים בקרב הארגון,והפקת לקחים על מנת להימנע מהישנות של מקרה זה בעתיד. מטעותם עולה חשיבות רבה  להטמעת נוהל העבודה במקרים שבהם מתגלה בעיה במערכת. 
0 תגובות
פוסט 2- תרבות ומישחוק
02/04/2019 23:10
bar keisar

מה היתרונות של תרבות need to share?
תרבות ה need to know היא תרבות הנפוצה בקרב ארגונים בטחוניים, לפיה המידע בארגון חסוי ורק עובדים בעלי הרשאות נגישים למידע על פי רמת המידור. גישה זו בעייתית שכן היא עשויה למנוע שיתוף ידע חיוני בארגון.  
בניגוד אליה תרבות ה- need to share היא תרבות ארגונית הדוגלת בכך שהמידע בארגון יהיה חשוף לכלל העובדים למעט מידע המוגדר כחסוי. גישה זו תומכת בשיתוף הידע בין העובדים.  שיתוף של ידע ונסיון בין אנשים שעובדים באותו ארגון הוא נכס חשוב ורב ערך לארגון, להתפתחות העסקית ולהצלחה שלו בעתיד. שיתוף הידע יכול לחסוך זמן רב, הוא מאפשר לייעל את העבודה ולשמור על מורל גבוה בין העובדים. הגישה מאפשרת לשתף את הידע בארגון מבלי צורך לבדוק האם יש הרשאה או לא. הגישה מעודדת את העובדים ללמוד ולשתף בידע שלהם. היא מעלה את המוטיבציה של העובדים ומאפשרת להם להיחשף לתחומים שאינם בהכרח קשורים ישירות לתחום עיסוקם. 

מה ההבדל בין מוטיבציה פנימית למוטיבציה חיצונית?
מוטיבציה היא הרצון האנושי, הרצון האישי של כל אחד מאתנו. המוטיבציה מכוונת אותנו למטרות, להתנהגויות שיממשו את הרצון שלנו. היא הדלק והמצפן שמכוון את מסע חיינו.
מוטיבציה פנימית מייצגת כח פנימי המניע את האדם לעשות דברים בחייו. סיבת העשייה היא מעצם הנאה במובן הכי בסיסי. אין פה רצון וכוונה להשיג דברים אחרים, חיצוניים, אלא מתוך רצון פנימי כנה להנות מעצם העשייה. האדם עושה דברים מתוך תחושת שליטה ובחירה פנימית אמיתית. מוטיבציה מסוג זה יכולה לנבוע מרצון להגשמה עצמית, תחושת סיפוק, תחושת מסוגלות, אתגרים אישיים. מוטיבציה זו מייצגת את ההנאה מהדרך.
מוטיבציה חיצונית היא עשיית הדברים כדי להשיג משהו בתמורה. פרס, גמול או כל דבר חיצוני. מוטיבציה מסוג זה לרוב נעשית מתוך הרצון לרצות מישהו, להימנע מעונש, לקבל שבחים וכדומה. 
דוגמא טובה המייצגת את ההבדל בין מוטיבציה פנימית לחיצונית היא הרצון של אדם להוריד במשקל, אדם הפועל מתוך מוטבציה חיצונית יעדיף לבחור בדרך הקלה כמו כדורים, ניתוח לקיצור קיבה וכדומה כדי להשיג את המטרה הורדה במשקל ואילו אדם הפועל מתוך מוטבציה פנימית יעדיף לבצע פעילות גופנית לאכול בצורה בריאה יותר וכדומה. 

בארגון מסוים יש קושי בכתיבת דוחות בתום ביצוע משימה. כיצד לדעתכם אפשר לגרום לעובדים כדי שיכתבו דוחות, והדוחות יהיו באיכות טובה ולא רק לצאת ידי חובה.
אחת הדרכים לגרום לעובדים לכתוב דוח בצורה טובה היא שיטת המשחוק, שיטה זו שמה דגש על הפיכת הפעילות למהנה יותר. הרעיון הוא להגביר את המוטיבציה של העובדים באמצעות שימוש בכלים מהנים יותר. שילוב המשחוק צריך להתבצע בצורה התואמת את הארגון, ניתן לשלב משחקים מקוונים. כמו כן, ככל שהפעולה תהיה קלה ונעימה יותר לעובד כך הוא ירצה לבצע אותה בצורה טובה יותר. 
ניתן להסביר לעובדים את החשיבות העסקית בכתיבת הדו"ח, הבנה טובה של צרכי החברה תעודד אותם להשקיע ולהפיק תוצרים טובים.

0 תגובות
« הקודם 1 2 הבא »