עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
חדשנות בארגונים
28/12/2018 17:19
MAAYAN

1. על פי המאמר כישלון לא צריך להיות מלווה בהאשמות, ההנהלה צריכה להיות זהירה ולא לבצע שינויים דרסטיים במבנה הארגוני. טעויות וכישלונות הם דברים הכרחיים לארגון אשר שואף לחדשנות,כשלים אלו מובילים בסופו של דבר ליותר לאחריות וליוזמה בקרב העובדים. עובד אשר לא חווה כישלון בעברו יהיה יותר סגור ועבודתו תהיה בהתאם. חברה לא צריכה להתפאר רק בהצלחותיה אלא גם בכישלונות ובקשיים שעברה , אלו הם אבני הדרך אשר סוללות את דרכה. הכישלון הוא בעצם הדרך של החברה להבין מה הם קשייה ומשם להתפתח ולגדול.

טויוטה דוגלת בשוויון , מעודדת עבודה קבוצתית ואת תגמוליה מעניקה לעבודת צוות ולא לפרט . שיטה זו מעוררת יצר של חדשנות בקרב העובדים, כעת הפרט ירצה לחדש ולהצליח ובכך לתגמל את עצמו ואת חבריו לקבוצה. התגמולים משפרים את המוטיבציה ואת הרצון לעבוד ולהצליח.

 

2. הפתרון של בגיר למשבר הכלכלי היה ייצור חליפה אשר מגיעה יחד עם סל מיוחד אשר ניתן לכבס איתו את החליפה בכביסה ובכך חוסכת עלויות של ניקוי יבש. המוצר עונה על צורך נוסף של הצרכן ובכך מהווה יכולת ייחודית בשוק.

 

מודל סנפיר הכריש מדמה את אורך חיי המוצר אשר נכנס לשוק. בחדירה המהירה של המוצר לשוק ישנה עלייה גבוהה של המכירות ואז ירידה חדה.

כאשר השוק מאמץ את המוצר ישנם סוגים שונים של קבוצות אשר לוקחות בכך חלק:

 

המחדשים - הראשונים שמאמצים את המוצר.

המאמצים המקדימים - מאמצים את המוצר בשלב יחסית מוקדם, אבל שניים.

הרוב המקדים - רוב הלקוחות שמאמצים את המוצר לאחר ששומעים חוות דעת טובות .

הרוב המאחר - מאמצים את המוצר קצת יותר מאוחר ואף מהססים.

המשתהים - לרוב מפחדים משינויים ומחידושים ומעדיפים את הישן והמוכר ולכן לא תמיד בכלל יאמצו את המוצר

 

0 תגובות
פוסט 8
25/12/2018 17:59
MAAYAN


 

   1.תחזוקה מתוכננת הנעשית במועדים קבועים מראש במפעלים, במבנים ובציוד כדי להבטיח את פעולתם התקינה במשך תקופה נתונה . ההוראות במקרה זה הינם ברורות וידועות מראש. לעומת זאת , תחזוקה תחזיתית מנסה לנבא כשלים אפשריים לפני שהם מתרחשים. בעצם מניעת הטעויות העתידיות מונעות על ידי ניתוחים נתונים על מנת לזהות דפוסים חוזרים.


2. מערכת מורכבת היא מערכת המכילה מספר גדול של מרכיבים אשר משפיעים זה על זה.

בחרתי להתייחס למכונת שתייה חמה אשר משרתת את כולנו. מכונה זו מורכבת ממספר רב של רכיבים אשר בעזרת כפתור אחד נוכל לבחור את המשקה המועדף עלינו. המכונה צריכה לחזות מתי יש לנקות אותה על מנת שתהיה היגיינית. בנוסף על כך, המכונה צריכה להתריע על סיום הכוסות שבתוכה ואבקות המשקה. המכונה צריכה לדעת מה הכמויות הדרושות להכנת כל משקה ולהתריע זמן סביר לפני סיום האבקות. בנוסף המכונה צריכה להבחין בכמות הכוסות הקיימת ולהתריע גם על כך. פרמטר חשוב נוסף הינו זמן התחזוקה האחרון אשר טופלה. על מנת לדעת פרטים אלו נצטרך לדעת גם מהו הביקוש ובאיזה תקופות אנשים מעוניינים לקנות משקאות חמים. המידע יכול להיות מבוסס על נתונים היסטוריים של המכונה ועל ידיי שאלונים וסקרים טלפוניים וברשת החברתית. 

0 תגובות
ויקי וקהילות ידע
13/12/2018 11:54
MAAYAN

בלוג מספר 8:

 

1.         1. דוגמאות לצרכים אישיים שאפשר לתת להם מענה בעזרת קהילת ידע:

א.     קהילות מומחים רפואיים אשר נותנים מענה מקצועי אונליין.

ב.     רשת הלינקדאין מהווה קהילת ידע המשתפת גולשים בעלי אינטרנט משותף.

ג.      פתרון בעיות זהות – ישנם פורמים בנושאים ספציפיים אשר תומכים בגולשים ומשתפים עצות והדרכות בנושאים שונים.

דוגמאות לצרכים ארגוניים שאפשר לתת להם מענה בעזרת קהילת ידע:

א.     שיתוף ידע –  שיתוף המידע הזורם בארגון בעזרת קהילת ידע הינו דבר היכול למנוע בעיות עתידיות ולסייע לתהליך קבלת ההחלטות של הדרג העליון בחברה. יכולת זו מאחדת זרועות שונות של הארגון ותומכת בתהליכי ניהול הידע.

ב.     קהילת הידע מאפשרת שימור ידע ואיחודו בפלטפורמה אחת.

ג.      גישה מהירה לפרטי המידע יוצרת סביבת עבודה גמישה יותר ומאפשרת עבודה גם מהבית מבלי הרשאות מיוחדות.

2.          2. דוגמאות לצרכים אישיים שאפשר לתת להם מענה בעזרת ויקי ארגוני:

א.     המידע נגיש, קל לאסוף פרטי ידע חדשים .

ב.     אחידות המידע , מאפשרת הבנה מהירה יותר.

ג.      נוחות – המידע נמצא במקום אחד, קל לתפעל את את הויקי

           דוגמאות לצרכים ארגוניים שאפשר לתת להם מענה בעזרת ויקי ארגוני:

א.     נגישות – כל עובד יכול לגשת ולבחון את המידע מבלי סיבוכים ובירוקרטיה.

ב.     מערכות הויקי נוחות לתפעול.

ג.      ניתן לאסוף את הידע בקלות ובנוחות ובכך לחסוך משאבים לחברה.

 

3.     3. הבעיות אותן ניתן לפתור בעזרת קהילות ידע הינם בעיות הדורשות התדיינות ויכולות להפתר על ידי התייעצות הגורמים ברשת והגעה לפתרון אופטימילי. בדרך כלל הבעיות אותן יפתרו בדרך זו יהיו כאלה אשר פתרונן אינו חד משמעי.

הבעיות אותן ניתן לפתור בעזרת ויקי הן  כאלה הנפתרות בעזרת הגדרה מדוייקת . הויקי יוצר מעין ספריית ידע סגורה ואישית היכולה לסייע בהבנה מלאה יותר של הבעיות בארגון.

 

 

0 תגובות
רשתות חברתיות
05/12/2018 16:35
MAAYAN
רשת חברתית, ניהול ידע


1.     1. המשימה להגדיל את כמות העובדים התורמים לרשת החברתית הפנים ארגונית איננה פשוטה ועל מנת לבצע אותה יש להשקיע רבות בבניית הרשת ובמימושה.

הרשת החברתית צריכה להיות פשוטה לשימוש ומעודדת וולנטריות. כאשר הממשק עצמו יהיה נגיש לעובדים הרצון להיות חלק מתהליך זה יהיה רב יותר. תפקיד ההנהלה הינו קריטי לצורך מימוש מטרת הגדלת כמות שיתוף הידע, הבכירים בחברה צריכים לעודד ולסייע בבניית סביבה תומכת ומעודדת על מנת ליצור ספונטניות בקרב העובדים. נוסף על כך , עידוד מפגשים בין אישיים בקרב עובדי החברה הינו דבר היכול לסייע להגשמת מטרת החברה. אינטרקציה הינה מרכיב חיוני בשיתוף ידע ויכולה להוביל למנף את החברה ולסייע בהגשמת יעדיה.

 

 

2.     2.רשת חברתית פנים ארגונית יכולה לסייע לעובדי החברה לעמוד בדרישת מנהלי החברה המנהלים בשיטת ניהול רשתי על ידי כך שתהווה כלי לשיתוף ידע.

רשת זו, תסייע לעובדים במחלקות שונות להתייעץ זה עם זה ולקבל עצות לצרכיי עבודה.

בנוסף לכך תוכל להוות כלי תיאום בין עובדי החברה ותסייע ביצירת סדר העבודה. רשת חברתית מקלה על חיפוש עמיתים מדרגות חברות  רחוקות יותר ,יצירת קשרים איתם נעשת קלה ,מהירה וחוסכת זמן רב. רשת חברתית פנים ארגונית מסייעת לזרימת מידע מהיר ויוצרת אופציית התדיינות בין אישית זמינה יותר.

 

 

0 תגובות
חוכמת ההמונים
03/12/2018 16:54
MAAYAN
חוכמת המון, ניהול ידע


 

1.    1. מיקור המונים הוא הפניה של ביצוע משימה או משימות, אשר לרוב היו מתבצעות בידי עובדי חברה או ארגון, לביצוע על ידי קהל גדול. לצורך משימת פיתוח הרובוט הייתי נעזרת במיקור המונים למטרת עיצוב הרובוט. המוצר הרובוטי הינו חדשני והנוכחות שלו בשוק קטנה לכן הנראות של הרובוט חיונית לצורך העלאת קידום המכירות שלו. הצרכנים אינם רגילים לקניית מוצר זה ולכן השפעתם על עיצובו היא משמעותית. בהתאם לכך , ניתן להשתמש במיקור המונים גם כגורם מסייע להבנת צרכי  השוק . בעזרת מיקור המונים ניתן גם להבין את מדד הביקוש לאותו מוצר.


2.     2.על מנת לחזות את סיכויי ההצלחה של שלושת המוצרים הייתי משתמשת קודם כל בסקר שוק לצורך הבנת צרכי הלקוחות .הסקרים יכוונו את החברה גם לשיפורים והתאמות נוספים אשר יוכלו לבצע במוצרים. בהתאם לכך ניתן גם להשתמש בנתונים הסטוריים על מנת ללמוד על פלחי השוק השונים ובכך להתאים את המוצרים החדשים לרצונותיהם.


3.     3.הסיכונים הטמונים במימון המונים לצורך גיוס כספים לסטראטאפ הם :

א.     רעיון הסטראטאפ חשוף באינטרנט לכן גניבת הזכויות הוא סיכון עיקרי.

ב.    הצלחת גיוס הכסף אינה מבטיחה הצלחה עתידית ממכירת המוצר.

ג.     בזבוז המשאבים בצורה לא משכילה הינו בעיה אפשרית במימון המונים. יש לנהל את ההכנסה בצורה נבונה .

ד.    ישנה אופציה שלא יצליח להאסף כל הסכום הנדרש, במקרה זה הכסף שנתרם עד לאותה נקודה חוזר ישירות למשקיעים.

ה.    במידה וגיוס הכספים נכשל , כישלון החברה הופך לדבר פומבי. סיטואציה זו יכולה לפגוע במוניטין החברה וליצור ראיה שלילית וירידת ביקוש המוצר בקרב הצרכנים

0 תגובות
פוסט מספר 5
24/11/2018 17:46
MAAYAN
שימור ידע, ניהול ידע, עזיבת עובד

Knowledge management solutions for the leaving expert issue

 

 

המאמר אותו בחרתי עוסק בעיקר בסוגיה בה מומחה רב ידע עוזב את החברה. הידע אותו צוברים עובדי החברה הינו כוח רוב וניכר ומהווה  נכס אינטלקטואלי יקר ערך.

המאמר מציג לנו דרכים להתמודד עם המשבר אותו חווים חברות שונות עקב עזיבת המומחה – העזיבה יכולה להיות כתוצאה מיציאה לגמלאות או פרישה.
אחת הדרכים העיקריות והמשמעותיות להתמודדות עם הדילמה הינה שימור ידע מתמשך אשר תסייע להקטין את הנזק בעת  עזיבת המומחה. החברה צריכה להגיע למצב שלכל אדם יש תחליף , אין להסתמך על ידע של אדם אחד אלא רק לשמר את הידע ולהעבירו הלאה בין העובדים.

הדרכים העיקRיות אשר המאמר מציע להתמודד עם הבעיה של המשכיות הידע הן:

       ·      תחקיר ארוך ומעמיק אשר עיקרו העברת הידע לשאר העובדים , יש כמובן להערך לזה בזמן כדי לסיים את התהליך בזמן . תחקיר זה יערך בשלבים אשר יכלל בתוכם סדנה אשר יעבירה המומחה העוזב . העובדים יוכלו  להבין את כל הפרטים החדשים  לעומק אף ליישם אותם.

      ·      העברת הידע הסמוי לידע גלוי ובכך להפוך את תהליך שימור הידע ליעיל יותר. עובדים יוכלו ליישם את שיטות העבודה של המומחה ובכך להפוך גם הם למצטיינים בתחומם.

      ·         יצירת שיתוף פעולה בין המומחה העוזב לבין יורשיו בעבודה. העבודה בשטח הינה מהותית ליישום העובדות.

      ·      עבודה ישירה מול המחליף של המומחה, נתינת ביקורת ואף תיעוד הדברים ע"י שיחות צוות ורישומים.

·      לאחר עזיבת המומחה לדאוג לזמינות הפורש לצורך ייעוץ במקרים דחופים.

     ·      לדאוג לכך שהיורש יהיה פעיל ברשתות גדולות ברשת אשר מקיימות דיונים טכניים בנושא העבודה ובכך ליצור אווירה של שיתוף פעולה .

קישור:

https://pdfs.semanticscholar.org/11f6/25132961b6193ac58a625276cc58fbbe1398.pdf?_ga=2.174447850.979703429.1543072646-816261655.1543072646

0 תגובות
פוסט מספר 4
19/11/2018 17:25
MAAYAN
ניהול ידע

1.    1.  - OCR בעברית = זיהוי תווים אופטי, הינה טכנולוגיה להמרת תמונה, טקסט מודפס וכתב יד שנסרקו על ידי סורק, למסמך תמליל ממוחשב. טכנלוגיה זו יכולה לסייע בטיפול בדואר נכנס מודפס על ידי כך שתחסוך זמן "ועבודה שחורה" לעובדים ותוכל לתמוך בתיוק ובשמירת הקבצים במקום אחד, במחשבי החברה. כאשר המידע שמור במערכת אחת נוכל לשלוף אותו מהר ובכך נחסוך זמן רב . החברה תחסוך כסף ומשאבי אנוש מבוזבזים ותוכל למנף עצמה למקומות גבוהים יותר.

2.     שימוש במסמכים דיגיטליים מזרזים את תהליך הwork  FLOW על ידי כך שמסמכים רבים תומכים לדוגמא בחתימות אלקטרוניות ושימוש באמצעי זה יכול לזרז תהליכים אשר היו נמתחים זמן רב יותר בגלל קשיים גיאוגרפיים. בנוסף לכך, יתרון מובהק הינו איכות המידע אשר נשמרת בצורה ממחושבת לאורך זמן. יתרון נוסף הינו אחזור המידע , בעזרת טכנולוגיה זו ניתן למנוע כפילויות של קבצים ואף חיפוש מהיר ושליפת קובץ על ידי חיפוש אינדקס בשורת החיפוש.

\

3.     2.הגירת תכנים היא פעולת העברת התכנים הקיימים בארגון למערכת חדשה, חשיבות פעולה זו מתבטאת בכך שהמידע של החברה נשמר לאורך זמן רב יותר. המידע הישן מהווה תשתית למידע החדש, יש לדאוג לשמר את הידע לאורך זמן מכיוון שבמקומות עבודה אנשים מתחלפים ולכן העברת הידע למערכת מסודרת הינו דבר הכרחי לצורך הצלחת החברה ומניעת טעויות עתידיות.


4.   3.  לדעתי צריך לשמר במערכת את כל המייל מכיוון שקובץ מסויים אינו שווה כלום בלי תיאור והכווונה לאן הוא שייך. החברה צריכה לתעד מיילים בצירוף התיאור והקובץ כאחד למען שמירת הסדר והכרנולוגיה של הדברים. צריך אכן להזהר מפני העמסה על המערכת ומידי פעם לסנן מידע שאינו רלוונטי ומועיל ממערכת הגיבוי והשמירה. כדי שפעולות אלו יתבצעו בדרך הטובה ביותר, יש למנות צוות טכני אשר עיקר עיסוקם יהיה תפעול,שדרוג המערכת והבטחת שימור הידע בארגון.

 

0 תגובות
בעיית התחקירים בצהל
12/11/2018 17:22
MAAYAN
צהל, בעיות, תחקירים

בעיות התחקירים בצה"ל

בצהל קיימת תרבות של עריכת תחקרים לגבינושאים שונים כגון אירוע בטיחות, פעילות כושלת או מוצלחת במיוחד, אירוע ביטחוןמידע או כאשר קיים חשש לתפקוד ערכי לקוי. למרות ניסיון הלמידה מאירועים שונים, דוחמבקר המדינה מצביע כי תחקירי צהל אינם יעילים מספיק. אירועים מתוחקרים נמצאים זהיםלאירועי תחקיר חדשים למרות חשיבות האירוע הקודם לו. פער זה וחוסר יכולתו של צהללהפיק לקחים עולה כיום גם בחיי אדם.

ישנן כמה בעיות מרכזיות בתהליך יישום התרבות הארגונית-

1.     השתפרות בארגונים- שיפור משמעו לימוד מיומניות ולמידת לקחים. אין ספקכי צהל מפתח את יכולתיו וככל שהשנים חולפות כך גם כוחו ועוצמתו בהתאם. חסרון בולטופער דיי רציני קיים בתחום לקיחת הלקחים. כפי שמציין דוח מבקר המדינה, אירועיםבטחוניים רבים אשר כללו פצועים והרוגים יכלו להמנע אם היו מישמיים את שיטה ארגוניתזו. רבים האירועים אשר דומים למקרים קודמים להם שכבר תוחקרו ובעקבות פער בתחקור וביישוםהשיטה לא נמנעו וגבו קורבנות נוספים. תחקור נכון מלמד לא רק על החיילים הפשוטיםאלא גם על מפקידהם הבכירים ויכול לשקף התהנגויות שונות ולמנוע אסונות עתידיים.

2.     תחקיר- בצהל כיום אכן מקיימים תחקירים לאחר אירועים שונים אך"המפתח להצלחה" טמון באיכותו. תחקיר נכון מתבצע זמן קצר לאחר האירוע,בגוף כמו צהל חשיבות העניין הינה גבוהה מכיוון שחיילים אשר היו חלק מתקרית מסויימתיכולים להשתחרר ולהתחלף באחרים. תזמון עריכת התחקיר הינו דבר קריטי ומהותיליעילתו. אם הזמן יחלוף והלקחים לא ייושמו , הבאים לתפקיד יחזרו על הטעויותוהתוצאות יהיו טרגיות.

3.     חשיפה אישית- חשיפה ולקיחת אחריות הינם דברים לא קלים . צהל כארגוןהינו בעל כללים רבים ויכולות ענישה שונות. חיילים רבים לא ירצו לחשוף טעויותולהסתכן בענישה לכן יש לעודד חשיפה אישית ואף להפחית בחומרת בעונש במידה וההתוודותתגיע ישר לאחר המעשה. ארגון אשר עובדיו עובדים בשקיפות מלאה ומרגישים בנוח להודותבטעויות , יצליח יותר והטעויות היומיויות יהוו תשתית להצלחה עתידית. צהל צריךלעודד למידה והפקת לקחים ורק ככה יוכל לתחקר אירועים בצורה מועילה ונכונה.

4.     זכרון ארגוני – שימור ואחזור מידע הינם כלים קריטים על מנת לא לחזורעל טעויות. בצהל אכן מתחקרים ומשמרים את המידע הקיים לגבי אירועים קודמים אך הבעיהבצהל טמונה ביכולת להכליל את המקרים ולא להתייחס לכל אחד מהם כדבר ייחודי. הלמידהצריכה להתבצע באופן נרחב יותר וצריכה להוביל להבנת הבעייתיות בכל מקרה ובכך למנועמקרים דומים ולא רק אירועים זהים לכך.

בסופו של דבר, התרבות הארגונית נבנת על ידי דוגמא אישית , כאשר מפקדיםבעלי דרגות בכירות מודיעים על התפטרותם עקב אי הצלחה הם רק פוגעים ומזיקים ביכולתהתרבות. למידה מטעויות אינה ויתור בזמן הקושי אלא ההפך , יש ללמוד מהכישלוןולהוביל שהאירוע לא יקרה שנית לעולם. כאשר מפקדים טועים ומתחלפים הקושי בהפקתלקחים גבוה והסיכוי לכשלונות דומים רק גדל. צהל חייב למסד את נושא התחקור כנוהלמחייב ובכך ליישם את ההיבטים הקשורים לאיכות התחקיר ואף לעודד אנשי צבא לחשיפהאישית.
בסופו של דבר, הניסיון הוא הכלי המנצח במשחק אך יש להשתמשבו בחוכמה ובהיגיון.

2. כיצד לנהוג במפעילימתקן שפעלו בניגוד לנהלים וכתוצאה מכך נגרם נזק:

לדעתי אין להענישם לפני תום התחקיר במלואו. אירוע זה מצביע על בעיהבהבנת הנהלים של החברה,בעקבות זאת יש לכנס את עובדי החברה ולהציג אירוע זה בפניהם.

כמנהלים יש לבחון האם שאר עובדי החברה מודעים לנהלים ולאחריות הנושאתעל כתפיהם – יש לערוך מבחני ידע ובהתאמה גם לרענן את הכללים וחוקי העבודה.

כאשר נתחקר את האירוע במלואו נפיק לקחים עתידיים, ניידע את העובדיםבשינויים הנדרשים עקב בעיה זו ואף נועדד אותם לחשיפה אישית בעזרת שיחות מוטביציהנרחבות.

במקרה זה ענישה אינה הדרך הנכונה , הבנת הטעויות ולקיחת אחריות הםהכלים הנכונים בראייה ארוכת טווח.

0 תגובות
לינקדאין והדילמות המשתמעות מכך
05/11/2018 12:17
MAAYAN
לינקדאין, דילמות, ניהול ידע

 1. עולם המדיה החברתית הינו חלק בלתי נפרד מחיינו בעידן המודרני. הפלטפורמות השונות מאפשרות שיתוף מידע,שיתוף דעות שונות ,תקשורת וכלים רבים אשר רק מתעצמים ומתרבים מיום ליום.

הלינקדאין הינה רשת הנועדה לייצר קשרים עסקיים ומקצועיים בין חבריה. אתר זה, נועד לגייס עובדים,לשווק מוצרים, לאסוף מודיעין תחרותי ואף למנף קידום אישי.

בפלטפורמה זו, נוכל להתקל באנשי קריירה כאלו בעלי ניסיון רב בשוק העבודה ובכך להחשף בפני מקבלי החלטות שונים.
כיום, חברות השמה משתמשות ברשת זו ככלי עיקרי בגיוס כוח עבודה לחברות השונות. במקרה אשר הוצג לנו מתוארת סיגל , מגייסת בעלת ניסיון רב וחשיבות בחברת השמה. אחד הכלים בו סיגל נעזרת כדי לגייס עובדים חדשים הינו פרופיל הלינקדאין האישי שלה אשר נושא את תמונתה האישית. כעת, סיגל מעוניינת להתפטר ולעבור לחברה מתחרה , דבר היוצר דילמה – האם חברת ההשמה רשאית להמשיך ולהשתמש בפרופיל האישי של סיגל למטרות עסקיות?

ניתן להבחין בשני ערכים עיקריים אשר מתנגשים,מצד אחד טובת החברה –פרופיל הלינקדאין מאפשר לחברה לגייס אנשים ואף מכיל בסיס נתונים רחב של מגוייסים פוטנציאלים, מצד שני פרופיל זה נושא את שמה של סיגל ואת תמונתה האישית ומהווה חלק בלתי נפרד מנוכחתה ברשת החברתית.

למקרה זה יש שני צדדים, צד המעביד וצד המגייס. חברת ההשמה טוענת כי פרופיל הלינקדאין של המעוסק מכיל מגוייסים פוטנציאלים רבים אשר יכולים לשרת את צרכי החברה. טענה זו אינה מספקת לדעתי מכיוון שלכל חברה אשר מכבדת את עצמה ישנו בסיס נתונים רחב אשר מכיל מועמדים שונים. החברה אינה צריכה להסתמך מלכתחילה על פרופיל רשת אשר מחזיק עובד זוטר.

טענה נוספת,החברה רואה בפרופיל הלינקדאין ככלי הכרחילגיוס עובדים ולכן משקיעה בו גם מכספה על מנת למנף ולקדם אותו. הארגון משלם עבור הדרכתהמגייסים ובונה להם נוכחות ניכרת ברשתות החברתיות. גם טענה זהו אינה חזקה מספיק מכיוון שארגון משקיע בעובדיו גם בעבור הדרכות תעסוקתיות שונות וכאשר עובד עוזב חברה  אין למנהלים יכולת להחזיר את השקעתם עבור הידע אשר המועסק צבר . העובדים מהווים נכס אינטלקטואלי ולכן יש צורך להעשיר את הידע שלהם כדי למנף את טובת החברה. עובד תמיד יכול לעבור לחברה המתחרה , דבר אשר אין לנו כמנהלים שליטה עליו ולכן גם השקעה בכלי הלינקדאין אינה אמורה לתת זכויות בלעדיות על פרופיל אישי של מגייס כוח אדם.

יש מנהלים אשר טוענים שקשרים רבים בפרופיל העסקי של המגייס נוצרו עקב היותו עובד בחברה . טענה זו אכן יכולה להיות נכונה אך החברה לא תוכל להוכיח זאת לעולם ,אין דרך ממשית לעקוב ולהבין מדוע הקשרים ברשת נוצרים.

בסופו של דבר, הפרופיל האישי של המגייס נושא את שמו ואת תמונתו. העברת הפרופיל לידי החברה בעיניי היא חדירה לפרטיות וקו אדום אשר ייחצה. המגייס משקיע בזמנו הפרטי בקידום הפרופיל העסקי ואף מתחבר לחבריו האישיים ולכן אין לחברה זכות לקדם עצמה דרך פרופיל זה.

בנוסף על כך, שינוי השם של הפרופיל באופן פתאומי יוביל ליצירת חוסר אמון בקרב המקושרים. ברשת החברתית שינויים אלו נתפסים כחריגים ויכולים ליצור אנטגוניזם ולהוביל לפגיעה בתפיסת החברה בקרב המגויסים. החברה צריך לשמור על קו אחיד , שינויים כאלה יכולים רק לפגוע בה.

כיום לא קיים חוק משפטי אשר אוכף את הדילמה אשר הצגתי.

המלצתי לחברות ההשמה השונות היא הגדרת קווים מנחים לגבי פרופיל הלינקדאין. לדעתי לכל חברה צריך להיות פרופיל עסקי אשר נושא את שם החברה. הפרופיל יוחזק בידיי יותר מעובד אחד ובהתאם לכך יוגדר ככלי פומבי אשר משמש את טובת החברה .פתרון זה יפתור דילמות עתידיות וימנע מצבים לא נעימים בעת עזיבת עובד.

2.    במפגש הוצגו כלים רבים אשר לדעתי אוכל לאמץ ולהשתמש בהם.

הכלי הראשון הינו GOOGLEKEEP– שירות התזכורות והפתקים בענן , מסייע לי לצורך ניהול משימות ושמירתן לטווח הארוך. ישנן אפליקציות רבות אשר מסייעות לצרכים אלו, אך יחידותיו שלשירות זה הוא תמיכתו הנוחה למשתמש ויכולתו ליצור תזכורות חדשות מבלי להיכנס לאפליקציה עצמה.

הכלי השני הינו One Note -  תוכנה זו מאפשרת יצירת תמלילים, שיתוף קבצים בכל רחבי הרשת וארגון הקבצים בצורה מסודרת. כלי זה, ישמש אותי לשיתוף קבצים בצורה מאובטחת ויסייע לי בעבודות רבות אשר אגיש במהלך התואר.
0 תגובות