עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
דר ירחמיאל ברבר פסיכיאטר מומחה
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
סהרוריות ודרכי הטיפול
24/12/2017 14:19
Psyciatry
סהרוריות טיפול

כולנו מכירים את המונח סהרורי ולעתים קוראים לחברים או בני משפחה'סהרורים' אפילו שאיננו מבינים לחלוטין מה פשר הדבר.  מדובר על הפרעת שינה לא פשוטה שיש לה טיפולרפואי ממש כמו לבעיות נוספות אחרות. לסהרוריות  ניתן  טיפול והיא קשורה גם לשינוי הרגלי שינה.


מהי סהרוריות?


סהרוריות היא הפרעת שינה שידועה גם בשמה הרפואי "פאראסומניה  ". ההפרעה  מתאפיינת בכך שבזמן השינה האדם מפגין פעולות ממשכאילו הוא ערני לחלוטין. הוא הולך, הוא יכול להושיט את ידיו קדימה ולעתים אף לדבר.לרוב ההפרעה  מופיעה אחרי מצב של שינהעמוקה, מצב שמתקצר ככל שהאדם מתבגר ולכן ההפרעה נפוצה יותר בגילאים צעירים יותר.למרות שמדובר בהפרעה יחסית נדירה שלא ניתן למצוא בקלות בחוג החברתי שלנו, היאיכולה להפריע מאוד ואף להיות מסוכנת מאחר והלוקה בהפרעה זו יכול למשל ליפול  ולהחבל.


מהם מאפייני התופעה?


כדי להבין איזה טיפול יש להעניק להפרעה יש צורך להבין עד כמה היאמסוכנת או מפריעה ולמעשה מהם המאפיינים שלה. אנשים הלוקים בהפרעה זו הולכים ללא כלכיוון  לעתים נראים גם מבצעים פעולות משונותכמו פתיחת וסגירת חלון ללא על צורך .לעתים אף נוהגים ללא כל מטרה . מצבים נפוציםאחרים הם מצב של ישיבה בלילה על המיטה , דבר שיכול להפחיד לא מעט אנשים שישנים עםאותם אנשים ולעתים אף דיבור לא ברור . הבעיה בהפרעה  היא לא המצב הגופני שמביא לכך, דבר שעוד נחקר,אלא כניסה למצב סכנה בעקבות אחת הפעולות שמתבצעות תוך כדי הסהרוריות.איך מטפלים בסהרוריות?


·        לא תמידיש צורך לטפל בתופעה ודאי אם היא לא מתרחשת בתדירות רבה . אך במידה וניתן לחושבסכנה לאותו אדם סהרורי כדאי מאוד לשלוח אותו לטיפול מקצועי. לסהרוריות טיפול יעילמאוד שבמקרים רבים מוכח כמוצלח מאוד מה גם שהוא כולל שיטות רבות ולאו דווקא טיפולתרופתי.

·        אחדהפתרונות הפשוטים כדי לפתור את הבעיות שיכולות לצוץ במהלך הסהרוריות היא נעילת דלתוהחלונות. במצב כזה לא משנה מה יהיה מצבו של האדם, הוא לא יצליח לצאת אל מחוץלתחומי החדר שלו ולסכן את עצמו.


·        הנחתמזרונים על הרצפה או שימוש בשינה בתוך שק שינה יכול לסייע לאותו אדם להישאר במקום.חשוב לזכור שמשק שינה לא כל כך פשוט לצאת ולהתחיל לבצע פעולות בגלל שהוא סוגר עלכל הגוף. חפצים חדים חייבים להיעלם  מהחדרבו נמצא הלוקה בהפרעה זו. הסיבה לכך היא כדי למנוע סכנה שהוא ישתמש באחד מהכליםהאלה כנגדו או כנגד אנשים אחרים. אבנים, סכינים, פריטי נוי מסוכנים כמו אגרטליםשבירים, זכוכיות וכדומה . כל אלו חייבים להיות מסולקים מאזור המגורים או להיותנעולים היטב .


לשפר את איכות השינה


בפן שקשור לטיב השינה חשוב מאוד לפתח הרגלי שינה טובים יותר. לא כדאילישון בשעות שונות בכל יום אלא לפתח הרגלי שינה עם דפוס קבוע שיעזור לגוף  בטווח הארוך והקצר. לסהרוריות טיפולים תרופתייםאך דפוס שינה קבוע הוא אחד היעילים שלהם. במקרים רבים שיפור השינה מתבטא גם בשעותוגם באיכות השינה מבחינת המיטה וסביבת השינה . כמובן שכל תופעה של פאראסומניה צריכה הערכה רפואית והן בדיקה במעבדת השינה .

0 תגובות