עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
דרכון פולני - קצת נתונים
02/04/2013 14:25
sam katlon
דרכון פולני

דרכון פולני – כרטיס קטן חלום גדול


מי שעזב את פולין אחרי סוף ינואר 1920 ולפני 19 בינואר 1951 יש לו סיכוי טוב בתנאי שגם לא שירת בצבא לפני 19 בינואר 1951. כלומר, שהוא לא השתתף במלחמת השחרור, למשל. ומודגש, שהוא לא השתתף בה כי מה לעשות, רבים הגיעו והשתתפו גם השתתפו. מה שכן, תודה לאל על הבלאגן שהיה בארץ ולא הכל רשום, ולא על הכל יש תעודה. אז יכול להיות שמישהו שירת בצבא אבל אין שום מסמך המעיד על כך ומחשבים לא היו כדי לרשום מידע לא רצוי.


לגבי קטין שעזב את פולין לפני 19 בינואר 1951, הוא יזכה להוצאת דרכון פולני אבל בתנאי שאבא שלו לא שירת בצבא ולא מדובר אגב, רק בצבא הישראלי אלא בכל צבא שהוא. פולין יש לה משהו נגד לחימה בשנים הללו. היא עדיין ליקקה את פצעי המלחמה ומבחינתה, כולם היו צריכים לשבת בשקט. פולניה או לא? לגבי נשים, אם הבעל לא שירת בצבא אחר אז ייתכן שהן זכאיות לדרכון פולני. לנשים יש תנאי נוסף והוא שהן לא קיבלו אזרחות אחרת לפני 1951. מנשים נדרשת נאמנות לטווח ארוך. גברים הם ענין אחר. כך על פי הפולנים והחוקים שלהם.


לגבי השירות בצבא, מדובר בכל מי שהיה רשום בצבא, גם אם בסופו של דבר לא שירת שירות של ממש. כלומר, גם חזאי שעשה את עבודתו הרגילה אבל נתן את הנתונים לצבא והיה רשום בדיווחים הצבאיים, אז לצורך קבלת דרכון פולני הוא שירת שירות קרבי ומסור. הפולנים מעודדים תומכי לחימה.


מי שעזב את פולין לפני 1951 ולא שירת בצבא אחר ולא עזב את מזרח אירופה אבל קיבל אזרחות של רוסיה, למשל, אזי איבד את זכאותו לדרכון פולני באופן מוחלט. מדובר גם בליטא, אוקראינה, בלרוס, ועוד. חשוב להתעדכן בפרט הזה בתחילת ההליך של הוצאת דרכון פולני כי ההליך עצמו דורש טירחה רבה ואילו הפרט הזה מאבד את הזכות לדרכון פולני. כל תשובה לשאלות הללו נדרשת למסמך פולני חתום ורשמי.


0 תגובות
הוצאת דרכון פולני - הזכאות, הקשיים השונים ועוד
29/01/2013 16:36
sam katlon
דרכון פולני, אזרחות פולנית

מי זכאי להוצאת דרכון פולני?

בימינו, אנשים רבים מעוניינים להוציא דרכון זר, לכל צרה שלא תבוא. הוצאת דרכון פולני נחשבת לאטרקטיבית במיוחד, משום שדרכון פולני מקנה למחזיקים בו הטבות רבות. להוצאת דרכון פולני זכאי כל אדם שיש לו אזרחות פולנית. לאזרחות פולנית זכאי מי שנולד בפולין, וכן צאצאיו, אולם ישנן הגבלות רבות על הזכאות. מי שמעוניין להוציא אזרחות פולנית צריך לבדוק היטב את זכאותו, ולעבור תהליך של הוצאת האזרחות בפולין עצמה. הזכאות לאזרחות פולנית מוגבלת בתנאים רבים. כך, למשל, מי שעזב את פולין לפני שנת 1951, זכאי לאזרחות פולנית רק בתנאי שלא שירת בצבא זר כלשהו (כמו צה"ל). גם ילדיו יהיו זכאים לאזרחות רק אם לא שירתו בצבא אחר. בכל מקרה, ברגע שישנו אישור לזכאות, ואדם הוא בעל אזרחות פולנית, הוא יכול להוציא דרכון פולני.

הוצאת דרכון פולני – הקשיים

מסיבות שאינן ברורות, שגרירות פולין בישראל מציבה קשיים רבים בפני האנשים אשר מעוניינים בהוצאת דרכון פולני, קשיים שאינם מנת חלקם של אזרחי פולין במדינות אחרות. אולם הוצאת דרכון פולני לתושב ישראל יכולה להיעשות רק בשגרירות, כך שאין דרך לעקוף את הקשיים. בשנה האחרונה נוספו הקלות מסוימות למבקשים דרכון פולני. כך, למשל, התהליך כולל 2 פגישות בלבד ולא 3, כבעבר, וישנה גם אפשרות להזמין תור לשגרירות דרך אתר האינטרנט שלה. אך עדיין, ההמתנה לתור בשגרירות אורכת זמן רב ונעשית ברחוב, ללא קורת גג וללא מקומות ישיבה. את הדרכון הפולני, משהונפק, ניתן לקבל אך ורק בימי שישי, ויכול לקבל אותו רק מבקש הדרכון בעצמו, ולא מיופה כוח, מה שמקשה מאד על אנשים רבים.

הוצאת דרכון פולני – איך עושים את זה?

התהליך של הוצאת דרכון פולני עצמו הוא פשוט מאד. ראשית, יש לקבוע תור לשגרירות ולהגיע למקום עם כל הטפסים הנדרשים: אישור אזרחות, תעודת לידה, דרכון ישראלי וכן הלאה. אם כל המסמכים הוגשו כראוי, ממלאים בשגרירות שני טפסים, לקבלת מספר זהות פולני ולקבלת דרכון. בהנחה שאין תקלו, כעבור מספר שבועות כבר ניתן להגיע לשגרירות הפולנית על מנת לקבל את הדרכון פולני.

0 תגובות
רוצים דרכון פולני ? עקבו אחר ההוראות
23/01/2013 13:49
sam katlon
דרכון פולני, הוצאת דרכון פולני

איך מוציאים דרכון פולני?

עד לפני כמה שנים המילים "הוצאת דרכון פולני" היו יכולות להעלות גיחוך על פניהם של מרבית האנשים. הרי בשביל מה הם צריכים אזרחות פולנית, ולמה להם לטרוח כל כך הרבה על הוצאת דרכון פולני? אבל בעשור האחרון המצב השתנה ללא היכר. פולין הצטרפה אל האיחוד האירופי, ופתאום הוצאת דרכון פולני הפכה להיות אטרקטיבית במיוחד. הרי מי שמקבל אזרחות פולנית הוא למעשה אזרח של האיחוד האירופי, ויכול לחיות באירופה, ללמוד באירופה, לעבוד באירופה וליהנות מכל האפשרויות שהיבשת הקסומה הזו מציעה.

במה להוציא דרכון פולני כרוך?

הוצאת דרכון פולני אינה כה פשוטה ומהירה. ראשית חשוב לדעת, כי התהליך אורך זמן המשוער בסביבות שנה וחצי. כמו כן, הוא כרוך בעלויות מסוימות. ומעל לכל, לא כל אחד יכול פתאום לקום בבוקר ולהחליט כי הוא מעוניין באזרחות פולנית. צריך שתהיה סיבה לכך. ישנן כמה אפשרויות לזכאות עבור אזרחות פולנית, כדוגמת אזרחים שעזבו את המדינה, ילדים של אזרחים פולניים, נישואין לאזרח פולני ועוד ועוד. מומלץ לבדוק עבור כל מקרה לגופו האם הוא עומד בקריטריונים הדרושים לכך. כדי לקבל דרכון פולני, יש צורך להוכיח שאתם זכאים לאזרחות פולנית

תהליך הוצאת דרכון פולני

התהליך לקבלת דרכון פולני מתבצע אל מול שגרירות פולין. שגרירות פולין בישראל נמצאת במרכז תל אביב ומומלץ לקבוע פגישה מראש על מנת להתחיל בתהליך. כמובן שכדי  יש צורך להכין את המסמכים הדרושים מראש. חלקם פשוטים וברורים ונמצאים בכל בית, כמו תעודת לידה או תעודת נישואין, חלקם דורשים הכנה מראש, כמו צילום של תמונות פספורט, וחלקם צריכים חיפוש מוקדם והכנה מראש, כמו תעודה המעידה על אזרחות פולנית. יש להגיע לשגרירות עם כל הניירת ולמלא טפסים, וכמובן לשלם את האגרות הדרושות עבור כל פעולה ופעולה. כמו כן יש צורך לעבור כשלושה ראיונות בשגרירות הפולנית, אשר חלקם רשמיים יותר וכרוכים רק בהבאת טפסים וחלקם יכללו שיחה עם המבקשים.

לעשות לבד או בליווי איש מקצוע?

כיום ישנם עורכי דין רבים אשר מציעים שירות של עזרה וליווי בתהליך של הוצאת דרכון פולני, תמורת שכר טרחה כמובן. יש אנשים אשר מעדיפים לבצע את התהליך בכוחות עצמם, ויש אנשים אשר מתקשים יותר בהתארגנות במהלך התהליך הארוך ומעוניינים בעזרה חיצונית. מומלץ לברר ולקבל המלצות על כל עורך דין שמציע את שירותיו על מנת לבחור את איש המקצוע הטוב ביותר עבורכם.


2 תגובות