עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
מאי 2013  (1)
מרץ 2012  (1)
לימוד דורות התנאים והאמוראים
11/05/2013 20:46
H. Perlmutter
הכרת התנאים והאמוראים לדורותיהם מסייעת הרבה להבנת הגמרא. לאדם שאינו יודע תולדות התנאים והאמוראים, כל הגמרא היא רק בלאגן אחד גדול של דיעות ואמירות שאין בהם סדר והגיון. כשמכירים את הדורות ואת המיקום של החכמים, יכולים לעקוב אחרי התפתחות הסוגייה מבחינה היסטורית וגיאוגרפית ולהתרגש מהמרחבים של זמן ומקום שדברי התורה עוברים. מדהים כמה נושא תורני יכול להיות נידון בירושלים שלפני חורבן המקדש, באושא לאחר מרד בר כוכבא, בנציבין שבצפון עיראק ובסורא ופומבדיתא שבבבל. הגמרא עצמה היתה רגישה להבדלים בין ארץ ישראל לבבל בתחומי התרבות החומרית, מנהג המקום, ועניינים של אקלים ומיקום גיאוגרפי. הכרת האמוראים ומקומם כבני א"י או בבל מסייעת לדעת את ההקשר שבו הם פעלו ולפרש את דבריהם כיאות. ישנה ספרות מתאימה הדנה בתולדות תנאים ואמוראים ואפשר להעזר בה לצורך זה.
1 תגובות
המורה לגמרא
06/03/2012 13:37
H. Perlmutter

שלום, אני מורה לגמרא ואני מנצל את הבלוגריה הזו לעדכן את הקוראים שלי על ההתפתחויות בשיעור הגמרא. אני מאחל לעצמי ולכם הצלחה רבה.

שיעור 1:

הגמרא מבוססת על ה"משנה". ה"משנה" נערכה על ידי רבי יהודה הנשיא והיא מכילה בדרך כלל שני מרכיבים עיקריים: "מקרה" - אירוע כלשהוא - ו"הלכה" שהיא ההתייחסות ההלכתית למקרה הזה.

 

1 תגובות