עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
מרץ 2016  (1)
פוריות הזרע - מה למה כמה ובעיקר איך משפרים
03/03/2016 13:26
FertilityThoughts
פוריות הגבר, פוריות הזרע, ספירת זרע

יותר ויותר אנשים מתקשים להיכנס להיריון. אחת הסיבות הוא הגיל העולה של ההורים החדשים. באנו לעשות קצת סדר בנוגע סוגיה שקצת חמקה מאור הזרקורים אבל המשמעות שלה היא קריטית - פוריות הגבר. 

חוסר יכולת של בני הזוג להשיג הריון לאחר שנה שלקיום יחסי מין ללא אמצעי מניעה מצביע על כך שלאחד מבני הזוג או לשניהם יש בעייתפוריות. ב- 40% מהמקרים בהם לא מצליחים בני הזוג להשיג הריון הבעיה אצל הגבר. לאחרונהעלתה גם ההשערה כי הפלות חוזרות נובעות בין היתר מפגם בזרע של הגבר. 

בעיות פוריות הגבר נובעות בעיקר עקב:

·      ספירת זרע נמוכה

·      איכות זרע נמוכה

·      תנועתיות לקויה של הזרע

ככל שהגבר מבוגר יותר יש ירידה בשלושת הפרמטריםהנ"ל.

קשה לדעת מה מוביל להתחמצנות של הזרע ופגיעה במדדים אך נראה שיש מספר משתנים וביניהם:

1. חשיפה לרעלים או קרינה.
2. בעיה גנטית.
3. חשיפה של האשכים לטמפרטורה חמה לאורך זמן.
4. עישון, אלכוהול או שימוש בסמים.
5. בעיות הורמונליות בבלוטת יותרת האשך או בלוטת התריס.

6. חסימה של מעבר זרע כתוצאה מזיהום באיבר המיןאו האשכים.
7. לבישת תחתונים צמודים יתר על המידה.

8. דלקת בורידי האשכים ( וריקוצלה).

9. דלקת באשכים (לעיתים כסיבוך של חזרת).


במחקר חשוב שנערך לאחרונה בישראל בבית החוליםהדסה ע"י דוקטור רונית חיימובקוכמן הוכח שריכוז תאי הזרע אצל גברים צעירים ובריאים ירד בכ40% תוך 10 שנים. כמוכן נצפתה ירידה משמעותית בתנועתיות של תאי הזרע – פקטור מאד משמעותי ליכולת ההפריהשלהם. תוצאות המחקר הישראלי תואמות תוצאות של מחקרים דומים שנערכו במקומות אחריםלכן מדובר בעצם על בעיה עולמית של ירידה בפוריות הגבר. ההשערה היא שהתופעה המדאיגההזאת קשורה בעליה בכמות וריכוז הרעלים הסביבתיים, כימיקאלים חומרי הדברה ומזהמיםאחרים באוויר, מים ומזון.

 

אז מה עושים? נתחיל בחדשות הרעות. כיום, אין בעולם תרופת מרשם עם התוויה "לתיקון" פוריות הגבר.

החדשות הטובות הם כי בד"כ ישמה לעשות על מנת לשפר את הזרע. כל שיפור במדדי הזרע בסופו של יום מגביר את הסיכוילהיריון מהיר ובטוח. לפני שמתחילים טיפולי פריון מורכבים ובעיקר מתישים, כדאילעשות כמה פעולות שיכולות לסייע:

שינוי אורח חיים – כנראה שאין תוצאות בלי מאמץ.כדאי להפסיק לעשן ולשתות אלכוהול, לאכול מאכלים עשירים בחומצות אמינו (במיוחד קרניטין) ולהרחיק אתהמחשב הנייד מאיזור המפשעה.

אם שינוי אורח החיים לא בא בחשבון ו/או שאתם רוצים לתת בוסט נוסף, אופציה נוספת היא לקיחת תוסף תזונה שמכיל חומריהזנה לזרע ובעיקר את חומצות האמינו קרניטין, ארג'נין והמינרל אבץ אשר לגביהם יש ספרותרפואית משמעותית כמסייעים בשיפור מדדי הזרע של הגבר.

דוגמה לתוסף שעונה על הקריטריונים הללו ובמינונים רלוונטיים  הוא SP Vital לגבר המגיע לישראל מארה"ב. אם החלטתם לקחת תוסף, דעו כי יש ליטול כל תוסף בקטגוריה לפחות 3 חודשים, זהו הזמן שלוקח לזרע להיווצר באשכים.

תוסף תזונה יכול לסייע ולשפר את האיכות,הספירה,התנועתיותוהצורה של הזרע.

חשוב להדגיש שרמת הפוריות של הגבר ברוב המקריםניתנת לשיפור גם אם נחשבת תקינה על פי התקן של ארגון הבריאות העולמית שעומד היום על 15 מליון זרעונים לסמ"ק.


מכיוון שמדדי הפוריות אצל הגבר זה עניין שלסקאלה, כך למשל ספירה של 39 מיליון תאיםבסנטימטר מעוקב נחשבת תקינה על פי אותו התקן אבל ברור שגברים עם ספירה של 100מיליון ויותר תאי זרע יהיו בעלי סיכויים גדולים הרבה יותר להשיג הריון. כמובןשמעבר למדד הזה יש מדדים נוספים כמו נפח הזרמה, תנועתיות ומורפולוגיה. 

ואל תשכחו ללכת לרופא ולהתייעץ!

0 תגובות