עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
ארכיון
קוראי ספרים אלקטרונים לעומת אפליקציות לקריאת ס
20/12/2017 13:41
DALIA OHAYON

למרות שכיום ניתן גם למצוא תוכנות לקריאת ספרים עבור טאבלטים ואפילו טלפונים סלולאריים כגון iBooks של אפל, הרי שהמכשירים הייעודים הם נוחים יותר לקריאה ומדמים באופן מדויק יותר את הדיו המודפס על הנייר באמצעות שימוש בטכנולוגיה של דיו אלקטרוני.

בשונה ממסך ה - LCD, הדיו האלקטרוני של מכשיר לקריאת ספרים אינו חייב להיעזר בתאורת מסך אחורית ולמעשה צורך חשמל רק כאשר חל שינוי כלשהו על המסך. מסיבה זו, הוא פחות בוהק, לא מעייף את העיניים וניתן להשתמש בו גם אל מול אור השמש מבלי להסתנוור, ממש כמו כאשר

קורא הספרים הוותיק בשוק הוא ה - Kindle  של אמאזון ולמעשה מדובר באחד מהחלוצים הראשונים בתחום הקוראים האלקטרוניים. הקינדל מגיע בשני דגמים עיקריים : דגם ה - Paperwhite שהוא בעל רזולוציה גבוהה יותר (קיים גם בגרסת 3G) ומסך מגע והדגם הקלאסי (דור רביעי) ברזולוציה נמוכה יותר וללא מסך מגע. למרות שלא ניתן להרחיב את נפח הזיכרון של הקינדל, הרי שהוא מספיק לאחסון של כמה אלפי ספרים, כך שלא מדובר בחיסרון משמעותי.

קוראים פופולאריים נוספים הם אלו של Onyx (Boox), PocketBook ו - Sony. ה - Onyx  הוא מתחרה ישיר לקינדל ולכן הדגם האחרון שלו מציע רזולוציה גבוהה, מסך מגע ומודל עם תאורה אחורית. בנוסף לזאת, ה - PocketBook  וה - Onyx מצטיינים בכך שהם כוללים טכנולוגיה של הפיכת טקסט לדיבור (באנגלית בלבד נכון להיום) ולכן אופטימאליים לבעלי לקויות ראייה או מי שמעוניין "להאזין" לספר בזמן אימון כושר או נסיעה צפופה תחבורה הציבורית.

קורא ספרים נוסף הוא של Sony  וגם הוא מזכיר במידה רבה את הקינדל הקלאסי מבחינת רזולוציה, אך כולל גם מסך מגע.

0 תגובות
ואיך מתבצעים תהליכי הרכישה והזנת הספרים למכשיר
18/12/2017 11:54
DALIA OHAYON

תמיכה בפורמטים: קובצי הספרים הנפוצים בשוקהם EPUB, PDF, eReader, DOC  . חלק מהדגמים תומכים גם בקובצי TXT, הצגת גיליונות אלקטרוניים(XLS) ומצגות (PPT), וכן בפתיחת קובצי ארכיוןכמו ZIP ו-RAR. תמיכה רחבה במגוון פורמטיםתבטיח לכם שמרבית הקבצים שתזינו למכשיר ממקורות שונים יוצגו כראוי.

רכישת כותרים: חלק מהמכשירים תומכים בחנותספרים ספציפית בלבד (כמו ה"עברית" של ניופאן), ועבורם התמיכה בפורמטים שונים פחות רלוונטית. במקרה כזה חשוב יותר לבדוק כמה ספרים מוצעים לרכישה בחנות, מכמה סוגות ומה קצב ההופעה של כותרים חדשים.

שימו לב לתהליך הרכישה והאם הוא קל ונוח.בחלק מהמקרים תצטרכו לחבר את ספר האלקטרוני למחשב כדי להוריד את הכותר למכשיר, וחלקמהדגמים ישנה תמיכה בהורדת הספרים ישירות למכשיר באמצעות קישורית Wi-Fi.

מרבית קוראי הספרים האלקטרוניים מצוידיםבמסך שמותאם במיוחד לקריאה ממושכת. אם אתם מעוניינים ביכולות מולטימדיה או מגע, בדקומהי טכנולוגיית המסך במכשיר והאם היא עונה על צרכיכם.

0 תגובות
מה עלינו לבדוק בבואנו לרכוש קורא ספרים אלקטרונ
17/12/2017 16:30
DALIA OHAYON

מחירי קוראי הספרים האלקטרוניים נעים בין 1000 ל-2200 שקלים. הגורמים המשפיעים על מחיר המוצר הם גודל המסך, סוגי החיבורים והקישוריות, תכונות מתקדמות ועוד.

סוג המסך: היתרון הגדול של הקורא האלקטרוני הסטנדרטי הוא שהמסך שלו, בטכנולוגיית "דיו אלקטרונית" (E-Ink), הוא מחוסר תאורה אחורית והתצוגה בו קבועה ללא ריצוד ותנועה – מה שמאפשר קריאה ממושכת ללא כל מאמץ לעיניים.

רזולוציה וגווני אפור: רזולוציה בסיסית של 600x800 במסך בגודל 7-6 אינטש, רזולוציה תעניק חוויית קריאה טובה. ויש גם מכשירים ברזולוצית HD, שתתאים בעיקר לאלה המעוניינים לגלוש ברשת ולצפת בתמונות ובסרטים.

מסך מגע: דגמים מסוימים של ספרים אלקטרוניים כוללים מסך מגע שמאפשר דפדוף במחווה טבעית של החלקת האצבע על גבי המסך.

גודל ומשקל: גודל המכשיר תלוי ברובו בגודל המסך. טווח הגדלים העיקרי של מסכי הספרים האלקטרוניים נע בין 5 ל-9.7 אינטש; הגודל הפופולרי בישראל הוא 6 אינטש. מכשיר עם מסך גדול מאפשר קריאה מעט נוחה יותר ומצריך קצב דפדוף מופחת, אבל הוא פחות נוח לנשיאה ושוקל יותר.

תפריטים, מקשים ומקלדת: מומלץ להתנסות בתפריטי המכשיר ולבדוק אם הם ידידותיים ונוחים ואם מהירות התגובה שלהם מספקת אתכם. תפריטים בעברית הם יתרון, כמובן.

חיבורים: ספרים אלקטרוניים הם מוצרים פשוטים ופונקציונאליים, ומספר החיבורים בהם מועט. בדרך כלל תמצאו בהן שקע לסנכרון וטעינה, חריץ להרחבת נפח האחסון באמצעות כרטיס זיכרון (לרוב Micro-SD) ובדגמים תומכים גם שקע אוזניות.

סוללה: ספרים אלקטרונים מבוססי מסך E-Ink הם לרוב חסכוניים מאוד בצריכת חשמל, מפני שהצגת המידע על המסך אינה צורכת אנרגיה (רק הדפדוף ורענון המסך צורכים חשמל). מסיבה זו מרבית הדגמים מציעים חיי סוללה של מספר ימי קריאה או מספר שבועות של המתנה. ספר אלקטרוני עם חיי סוללה ארוכים יאפשר לכם לקחת אותו אתכם לנסיעות וטיולים מושכים למדי מבלי לחשוש שהסוללה תתרוקן באמצע הדרך.

0 תגובות
מדוע לא ספרים אלקטרוניים?
30/11/2017 13:01
DALIA OHAYON
  • החסרונות של הספרים האלקטרוניים נעוצים הן בפורמט והן בכלים הנדרשים.
  • חווית הקריאה שונה ביחס לספר מודפס. אין לספר אלקטרוני ניחוח מיוחד ולא "מרגישים" את הנייר והספר. אין אפשרות לדפדף ולדלג דפים באותו אופן בו זה מתבצע בספר מודפס.
  • קריאה ממושכת ממסך מחשב או ממסך טלפון/טאבלט (בניגוד לקורא אלקטרוני ייעודי) עלולה לגרום לכאבי עיניים וכאבי ראש.
  • יש צורך בחשמל או בהטענת סוללה על מנת לקרוא ספר.
  • יש צורך במכשיר מיוחד על מנת לקרוא ספר.
  • אי אחידות בפורמטים של ספרים אלקטרוניים מונע העברתם בין מכשירים שונים.
  • יהודים אורתודוקסיים רואים בשימוש באמצעים אלקטרוניים בשבת איסור הלכתי. דווקא ביום שבת המוקדש אצל רבים לקריאה ולימוד, השימוש בספר האלקטרוני אסור.


0 תגובות