עמוד ראשי  |  התחבר או אם אינך עדיין רשום, הרשם בחינם.
  בלוגר  
אודות

הסרט הראשון שראיתי בקולנוע היה "מי הפליל את רוג'ר ראביט" ב1988.
כשאני רואה סרט טוב אני חושב לעצמי שחבל שאני לא כתבתי אותו.
אם היו משלמים לי מספיק הייתי מקרין או סדרן בקולנוע.
קבלת עדכונים
רוצים לקבל הודעה במייל בכל פעם שהבלוג שלי מתעדכן ?

עדכוני RSS
חיפוש
נושאים
ארכיון
Honest Trailers
27/01/2015 13:53
לי פיש
טריילר, ביקורת קולנוע, Honest Trailers
אחד מערוצי היוטיוב האהובים עלי ביותר הוא של Screen Junkies, ואם יש משהו באמת טוב שהם עושים הרי זהו הHonest Trailers שלהם. 

אז מה הרעיון?
לקחת סרטים ולערוך להם טריילרים (קדימונים) שאינם משקרים.  בעצם לקחת את הכלי השיווקי הזה של קדימון, שהיסטורית נמשך כשתי דקות, המציג את רגעיו המותחים והיפים ביותר של הסרט ומנסה להכניס אותו לראשנו כך שחצי שנה מהיום, כשהסרט יצא, נלך לראות אותו, ולעוות אותו לחלוטין.  במקום רגעיו הטובים, לחשוף את מגרעותיו, במקום מסריו הנעלים, להציג את שקריו.

סרטונים אלו, בהם בוודאי מושקע זמן רב בכתיבה ובעריכה, נעשים זמן אחרי יציאתו של הסרט, הם בעצם סוג חדש של ביקורת קולנועית, מצחיקה וכנה כאחד.  שבדרכה חושפת את השטיקים השונים של השיווק הקולנועי, העריכה הקיצבית, הקריינו האובר דרמטית.  דרך אלו הם חושפים לנו טעויות טכיות, תסריטאות עצלנית ומניעים זרים בעשייה הקולנועית.

בואו נהייה רגע קצת יותר ציניים...  Honest Trailers היא אינה תנועה חתרנית הממומנת מכיסם של אנשיה, אלו הם חבורה איכותית של יוצרים שעובדים בתשלום בערוץ, ובוודאי אינם פוגעים בעשייה הקולנועית.  אבל זהו כן תוצר משלים נחמד לקולנוע האמריקאי המסחרי.

המבנה של הטריילרים קבוע:  תחילה נראים בקשות הצופים לטריילר הספציפי, לאחר מכן הסצנות השונות, ולבסוף רשימת כוכבי הסרט (לאו דווקא שחקנים, אלה גם שטיקים קולנועיים כמו Voice over, או במקרה של "רובוטריקים 4"  Products Placement.

הערוץ מאוד פופולארי גם בישראל, אבל לאלו שעדיין לא מכירים, שווה, ולאלו שכן, כיף לחזור ולראות.

והנה כמה דוגמאות נבחרות:

"בלתי נשכחים", או כפי שמגדירים אותו כאן: "סרט האקשן היחיד משנות השמונים שיוצא ב2010":
 

"סקייפול", על הסוכן החשאי הסודי ביותר שכולם יודעים איך קוראים לו:

ו"איירון מן 2", הסיקוול שבא להרוג קצת זמן לפני "הנוקמים":

אוהבים?
דרך אגב Screen Junkies הוא גם דוגמא נפלאה לדעתי של איך לבנות ערוץ יוטיוב ואיך למשוך משתמשים רשומים.
0 תגובות
סרטוןHonest Trailers - The Expendables
סיכומי השנה לעייפה...
27/01/2015 13:26
לי פיש
אוסקר, סיכום שנה
מטבעם, סיכומי שנה בקולנוע נמשכים בערך עד מרץ של השנה הבאה.  בעיקר תודות לטקסיי הפרסים השונים ובראשן האוסקר האמריקאי.  יהיה אפילו יותר נכון להגיד שבגלל האוסקר, אותה עונת פרסים נמתחת מסוף הקיץ, עם תחילת הפצת סרטי האיכות וקביעת המועמדים הניגשים ממדינות שונות, ועד האביב שלאחר מכן.
מי אני שאתלונן.  למען האמת אני אפילו נהנה מהטקסים האלו.  אבל הבחישה הזו והתחרות המדומיינת שיוצאת ממנה כל כך מגוחכת לפעמים, כל כך מלאה חשיבות עצמית, וכן, כל כך מחטיאה את היצירה האמיתית.  המרוץ של אולפני הקולנוע לפרסים שונים, שיוסיפו מימד יוקרתי בעל ערך כלכלי פוטנציאלי לסרטייהם, יוצרים מעצמם נוסחאות מיושנות שמרדדות את הקולנוע והיצירה האומנותית.  לא, אין לי בעיה עם ג'אנרים.  ג'אנרים הם דבר טוב לקולנוע, ולאומנות בכלל לדעתי.  אבל יש הבדל בין ג'אנרים וסכמות. 

אז בוא אנסה לסכם את השנה בצורה קצת אחרת, יותר אישית.  אני לא אגיד כאן מה הסרט האהוב עלי השנה, זה לא יהיה פייר לדעתי להמון הסרטים שלא ראיתי.  אבל בוא אציב רגע את אלו שכן ראיתי, ושעולים בראשי עכשיו, בזרקור נוסף, ואתייחס למימדים מאוד ספציפיים:  התסריט הטוב ביותר, המוזיקה הטובה ביותר, הבימוי הטוב ביותר, העריכה הטובה ביותר והסצנה הטובה ביותר.

צריך להבין דבר נוסף, וזו הפעם האחרונה שאתנצל על כך.  חלק מהרעיון מבחינתי של לעשות סיכום שנתי הוא לעשות יישור קו בפתיחת הבלוג, שכן זהו הפרסום הראשון שלי כאן, ומכאן והלאה להתייחס לדברים כאילו הבלוג נמצא כאן ורץ כבר שנים. ונכון, יש כאן רק סרטים אמריקאים.  לצערי סרטים זרים, מכיוון שבחלקם הגדול לא מוקרנים בארץ, אני רואה באיחור רב.  את הישראלים נשאיר לרשימה אחרת.

אז כך:

הסצנה הטובה ביותר:
כן, הקטגוריה הראשונה ואולי הקשה מכל, שכן היא מבודדת את הסצנה המדוברת משאר הסרט מחד, ומשליחה עליו מאידך.  לצד כמה סצנות מצוינות שזכורות לי ועולות עכשיו, כמו סצינת הדמעה ב"וויפלאש", סצינת המסוק ב"פוקסקצ'ר", שניות הסיום ב"צלף אמריקאי", ישנה אחת שזכורה לי יותר מכל, והיא סצינת בית הקפה המקדימה למרדף ב"חיית לילה".   הסצנה, המביאה  לקליימקס של סיום הסרט, כל כך מותחת וכל כך מהוקצעת, מצליחה להכיל בתוכה את כל משמעויות ורבדי הסרט, וכך ברגע אחד, נחצים כל הגבולות וכל הקוים האדומים.  באותו מרוץ לאוסקר נזנח ג'ייק ג'ילנהול, שנתן בסרטאת הופעתו הטובה ביותר עד כה לדעתי, אולם הדבר החזק בסרט, התסריט המהודק (של דן גילרוי), דווקא כן קיבל מועמדות.
  

התסריט הטוב ביותר:
אז כן, חיית לילה היה בין המועמדים המובילים מבחינתי לקטגוריה זו, גם "בירדמן" (שעוד יוזכר) כאן, גם "גראנד בודפשט".  אבל הסרט שלדעתי עשה את המהלך התסריטאי הטוב ביותר השנה הוא דווקא "נעדרת".  כן, סרטו של פינצ'ר, שאפילו לא מועמד לאוסקר, הוא יצירת מופת תסריטאית.  פינצ'ר עשה כאן לספרה של ג'יליאן פלין את מה שקובריק עשה לניצוץ של סטפן קינג (לא, לא קראתי את ספרה של פלין).  אני לא אשכח את הרגע ההוא שהסרט נגמר וכל יושבי בית הקולנוע כמו על רגליהם, מאוכזבים ועייפים, מתלוננים על עריכה גרועה וסיפור לא הגיוני, וחוזרים אל חייהם הבורגניים, זוגות זוגות, לא מבינים שהרגע ראו שיקוף מעוות של חייהם.

המוזיקה הטובה ביותר:
בואו פשוט אני אגיד את זה.  "בין כוכבים".  האנס זימר עושה בסרט עבודה יותר טובה מכל שאר בעלי התפקידים, ביניהם כריסטופר נולאן באחד מימיו הפחות טובים.  כן זה משתלט, כן זה "אובר", אבל זה גם יצירה מוסיקלית אדירה.  מאוד רציתי לתת את הקטגוריה הזו לוויפלאש, ואני עדיין מקשיב מידי פעם ל"קראוון" שמקבל שם את הכבוד הראוי.  ציון לשבח גם ל"נעדרת" עם המוסיקה של אטיקוס ראס, שלשמחתנו הופך לקבוע של דיוד פינצ'ר.
 

העריכה הטובה ביותר:
הזנחתי אותו בוזיקה, אז שיקבל את הכבוד הראוי בקטגוריה הזו, "וויפלאש".  עריכה כל כך אנרגטית, כל כך ג'אזית, אבל גם יודעת לתת את המקום למשחק ולבימוי.  אני רק מדמיין לעצמי את עומס הטראקים של המוסיקה וצילומים שנערכו במקביל מכמה מצלמות.  עבודה נהדרת.  ציון לשבח ילך כאן גם ל"חיית לילה" ולנעדרת.

הבימוי הטוב ביותר:
הבמאי שהזכיר לי השנה יותר מכל שבימוי הוא גם מצלמה וגם שחקנים, אלחנדרו גונזלס אינירטו, בירדמן.  לא, זה לא סרט גדול כמו שהוא חושב שהוא.  אבל עבודת הבימוי, בימוי השחקנים והמצלמה בסרט, נותנת לו את הערך הנוסף.  הוא מה שמביא את התיאטרון לקולנוע.  השוט הרציף כאן (המזוייף כמובן, שימו לב בסרטון לחיתוך אחרי המתופף) הוא הערך המוסף, לא, לא, הוא הערך במקרה הזה.  בכל מקרה זה מספיק כדי לשכוח את "בבל".  ציון לשבח ילך כאן ל"פוקסקצ'ר" ולבנט מילר, שהפך לאחד הבמאים האהובים עלי. 

שנה טובה, 
ותגיבו בבקשה, איפה אני טועה, איפה אני אידיוט...

1 תגובות
סרטוןNightcrawler Official Trailer #1 (2014) ...